Marika Gombitová vyrazí na turné s Richardem Pachmanem

Slovenská slavice Marika Gombitová odtajnila prvního hosta svého podzimního česko-slovenského turné Vyznanie. Na všech koncertech vystoupí český zpěvák a skladatel Richard Pachman. „Z jeho tvorby vyzařuje dramatičnost a tajuplnost podtržená duchovnem,“ říká o Pachmanovi Marika. „I ty nejtajnější sny se mohou splnit!“ přiznává Pachman.

Richard Pachman, který má na svém kontě málem čtyřicet alb a je rovněž známým malířem a spisovatelem, na koncertu zazpívá nejen svou píseň, ale i jednu Maričinu. „Velmi mě těší, že na mých koncertech Richard zazpívá i můj autorský song Úlomky spomienok,“ přiznává Marika, která o Pachmanovi ví už mnoho let. „Richard je už roky mým skalním fanouškem. Během své kariéry mě vždy průběžné informoval o své práci dopisy, CD a DVD, proto mě potěšilo, když jsme se setkali po mém koncertu v roce 2017 v Praze. Bylo to velmi příjemné a milé setkání,“ řekla Marika Gombitová.

O svém vztahu k slovenské slavici se rozpovídal i Richard Pachman: „Hudbu Mariky Gombitové poslouchám od sedmdesátých let. Jako chlapec jsem naprosto propadl písni Vyznanie, kterou jsem ve své klavírní úpravě hrál o přestávkách spolužákům na základní škole. Od gymnaziálních let jsem vnímal Mariku nejen jako naši nejlepší interpretku, ale i jako výbornou skladatelku. V osmdesátých letech jsem během studií v Banské Bystrici viděl její koncertní pořad Adresa ja, adresa ty šestkrát. V tomto období jsem se seznámil s muzikanty s Maričiny skupiny a díky nim jsem dokonce jezdil po Slovensku v upraveném autobusu s její aparaturou. Byl jsem blažený z toho, že jsem mohl vidět zákulisí i zkoušky před koncertem.

V roce 2000 jsem se po vážném úrazu, který se týkal mého jícnu a příjmu potravy, po několika operacích a po dlouhé pracovní pauze vracel po krůčcích ke své práci. V celém tomto období a především během mých prvních koncertů po úrazu jsem intenzivně myslel na Mariku. Stala se pro mne symbolem velké vnitřní síly. Často jsem si říkal, že když to dokázala Marika, tak že to dokážu i já. Myslím, že i díky ní na mě nikdo nikdy neviděl, s jakými problémy jsem se potýkal. Neskutečně jsem totiž obdivoval Mariku, že i přes tragédii, která se jí stala, nezanevřela na život a hlavně nepřestala zpívat. Se svými koncertními programy Mince na dne fontán a Adresa ja, adresa ty absolvovala po nehodě a na vozíku přes 150 koncertů, množství televizních a charitativních pořadů a ještě k tomu nahrála sedm alb.

Když mi v devadesátých letech dělal kolekci fotek na mé první album skvělý fotograf Robert Vano, řekl mi, že si svá přání píše na papír, který si připevní na lednici nebo na zrcadlo a čte si ho každý den. Tím, že udělá pro splnění svých přání maximum na vědomé i podvědomé úrovni. Měl jsem v životě řadu přání. Jen jedno bylo tak niterné, že jsem se ho bál vyslovit nebo si ho napsat na seznam snů. Setkat se s Marikou, popovídat si s ní o životních zkušenostech i o její hudbě a říct jí, jak moc si jí vážím jako umělkyně i jako silného člověka, který rozdává naději, lásku a krásu. A úplně někde v hloubi srdce jsem měl tajné, neskromné, ale zřejmě nesplnitelné přání – jednou si s ní moci zazpívat.

Na sklonku loňského roku jsem obdržel pozvání do Bratislavy s možností navštívit Mariku. Když jsem za volantem na dálnici mezi Prahou a Bratislavou poslouchal Maričiny písničky, přemýšlel jsem o tom, že se zřejmě tajné sny mohou splnit, když jim bezmezně věříme. To jsem ale netušil, že mě čeká jedno z nejemotivnějších odpolední mého života. Povídali jsme si u kávy o životě a o hudbě, když mi Marika řekla, že zná mou práci, že některé mé aranže písní jsou blízké jejímu srdci a že by byla ráda, kdybych byl hostem jejích letošních koncertů. Nabídla mi, abych si upravil jednu její píseň – pro mě zřejmě nejkrásnější melodii, kterou napsala. Zvlhly mi oči a trochu se mi zatočila hlava. Zmohl jsem se jen na: ,Bude mi obrovskou ctí!ʻ

Když jsem po necelých třech hodinách odjížděl z Bratislavy směrem na Prahu, docházelo mi, co se mi právě v životě přihodilo. Měl jsem možnost poznat Mariku Gombitovou, popovídat si s ní a mám před sebou možnost si s ní zazpívat. Je dobře, že se přání plní. Velmi rozechvěle, s úctou a s upřímnou radostí se na koncerty těším!“ dodává Richard Pachman, o kterém v devadesátých letech minulého století psali v České republice jako o českém Vangelisovi.

Koncertní turné Vyznanie Mariky Gombitové se uskuteční v Praze, Brně, Bratislavě (5. 12., Zimní stadion Ondřeje Nepely) a v Košicích (12. 12., Steel Aréna). Termíny a místa koncertů v Praze a v Brně budou oznámeny na jaře.

Kdo je Richard Pachman?

Narodil se v Olomouci, po ukončení VŠE studoval kompozici a zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Od roku 1990 vydal 35 alb a 4 DVD, napsal 7 knih a své olejomalby vystavoval na 106 výstavách v České republice, Belgii, Holandsku a na Slovensku. Autor hudby relaxační, duchovní, muzikálové, soudobé vážné. V letech 2005 až 2020 prezentuje scénické oratorium Mistr Jan Hus, u kterého je autorem hudby, textů a scénáře. V roce 2016 byly nastudovány a premiérově prezentovány Pachmanovy »Pašije« v olomoucké Redutě. Richard Pachman je laureát Ceny Olomouckého kraje za výjimečný počin roku v oblasti profesionálního umění – oblasti soudobé vážné hudby – za rok 2009 a Ceny města Olomouce za přínos pro kulturu za rok 2014.

Foto: Václav Nekvapil