Maminky Vetešková a Seifertová se budou podepisovat

Autogramiáda novinářky Míši Veteškové a ilustrátorky Lucie Seifertové u příležitosti vydání jejich knihy Jak maminka vylezla na strom se uskuteční ve čtvrtek 3. listopadu v 16.30 hodin v prostorách reprezentační prodejny Českého rozhlasu (Vinohradská 12, Praha 2).


O čem je tato kouzelná pohádková kniha, když v recenzi MF Dnes dostala neuvěřitelných 80 procent? Zaměstnaná maminka se vrací každý večer pozdě domů. Tam na ni čeká malá dcerka, která se ptá, proč není s ní. Matka se jí snaží ztracený čas alespoň částečně vynahradit. Vypráví svému dítěti pohádky na dobrou noc o tom, co jako rozhlasová reportérka ten den zažila. Dokáže rozmlouvat se stromem, na který vyleze, aby natočila reportáž o práci stromolezců. Když vyšplhá na jezdeckou sochu Jana Žižky, aby se podívala, jak se opravuje, unese ji vojevůdcův kůň. Během osmi večerů se tak dítě něco dozví o výrazných postavách českých dějin anebo o lidech, kteří mají nezvyklé zaměstnání. Maminka se díky své profesi dostane na místa, která jsou běžně nepřístupná, a setká se s pozoruhodnými lidmi.
Michaela Vetešková pracuje jako reportérka Českého rozhlasu. Její hlas znáte z reportáží Radiožurnálu i rádia Česko. Dřív byla redaktorkou ČRO 2 Praha (dnes Dvojky). Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde navštěvovala Katedru uměnovědy. Narodila se ve Vsetíně. Od roku 1998 žije v Praze. S manželem vychovává dceru Luisu Marii.
Lucie Seifertová je autorkou řady leporel o historii českých měst i hradů a zámků. Její devítimetrové leporelo Dějiny udatného českého národa získalo cenu Magnesia litera, Zlatá stuha, Zlatá pečeť a nově je mezi třemi nominovanými Magnesii literou na dětskou knihu desetiletí. Animovaný seriál České televize o Dějinách udatného českého národa získal Trilobita a byl nominován na Cenu TýTý. Narodila se v Poděbradech, vystudovala AVU Praha u profesora Jiřího Sopka. Spolu s manželem Petrem Prchalem žije v Praze a vychovávají dva syny Antonína a Petra Jaroslava.


Kmotrou pohádkové knihy Jak maminka vylezla na strom se stala herečka a spisovatelka Eva Hudečková, která jí pokřtila v přímém přenosu pořadu Dvojky Českého rozhlasu – Tobogán Aleše Cibulky v sobotu 15. října 2011. „Pohádka je vedle maminky nebo tatínka první velký učitel, protože děti pohádkám naslouchají dřív než jdou do školky nebo do školy. Jsem přesvědčena, že pohádka má obrovský mravní i estetický vliv a dítě vychovává, proto by měly mít pohádky ty nejvyšší parametry,“ řekla na křtu bývalá populární herečka a dnes úspěšná spisovatelka Eva Hudyčková, která má na svém kontě také jednu pohádkovou knihu. Jmenuje se O ztracené lásce a byla tak úspěšná, že se dočkala i zpracování v podobě stejnojmenného devítidílného seriálu České televize, ve kterém si zahrála Jiřina Bohdalová, Lucie Bílá, Zlata Adamovská, Kateřina Brožová nebo Vladimír Dlouhý.
Poutavá kniha pohádek reportérky Českého rozhlasu Míši Veteškové Jak maminka vylezla na strom aneb Maminčiny rozhlasové pohádky přináší nádherné obrázky výtvarnice Lucie Seifertové. Jak nahradit dětem čas, který nemůžeme trávit s nimi? Tím nejpřirozenějším a velmi prostým způsobem – vyprávět jim pohádky – podobně jak to udělala Michaela Vetešková, když se chtěla své malé dceři ospravedlnit za to, že místo aby ji ukládala večer do postýlky, natáčela reportáže. Tak vznikla kniha osmi rozhlasových pohádek Jak maminka vylezla na strom. Knížku vtipných omluvenek zaměstnané maminky ilustrovala autorka bestselleru Dějiny udatného národa českého Lucie Seifertová, která každý večer také uspává své dva malé syny s pocitem, že je pro »samou práci« o něco zásadního šidí. Lucie Seifertová je držitelka cen Magnesia Litera, Zlatá Stuha, Zlatá Pečať, televizních cen Elsa, Trilobit a její kniha Dějiny udatného českého národa byla nominována na dětskou knihu desetiletí a byla také zfilmována.

Více infa: www.seifertova.cz

Foto: Nakladatelství Petr Prchal