Luboš Pospíšil bilancuje albovým kompletem

Své letošní 66. narozeniny slaví matador české hudební scény Luboš Pospíšil více než stylově – kompletem všech alb doplněných pěknou řádkou bonusů. První část pojmenovaná příznačně Route 66 – Exit 1 / 1978-1993 vyjde v pátek 18. března. K mání bude ale už o dva dny dříve, ve středu 16. března na slavnostním křtu v pražském Paláci Akropolis.

Lubos Pospisil Foto_Lukas Kaderabek_Supraphon
„Na koncertě zahostují mimo jiné Márdi z Vypsané fixy, s nímž jsme se nedávno podíleli na filmu Klub osamělých srdcí anebo můj souputník Vladimír Mišík,“ prozrazuje Pospíšil, který se může pochlubit více než čtyřicetiletou úspěšnou kariérou čítající řadu zásadních zářezů.
Box Exit 1, jehož vizuální podobu zpracovalo studio Karla Halouna a Luďka Kubíka 3. dílna, sumarizuje prvních šest Pospíšilových podstatou sólových alb. Konkrétně Tenhle vítr jsem měl rád (1983), Love Prayer (1983), … a nestřílejte na milence (1986), Jsem v tom (1987), Třináctá komora (1991) a Vzdálená tvář (1993).

Lubos Pospisil Foto_Jan Hrdy
Některá z jmenovaných alb se dříve objevila jen v rámci bonusových podob, ve formátu CD se nyní poprvé dostane na desku Jsem v tom a na anglicky zpívanou verzi alba Tenhle vítr jsem měl rád, které vyšlo pod názvem Love Prayer.
„Z náročných anglických textů jsem měl tak trochu »vítr«, naštěstí se jich zhostili Oldřich Černý (vynikající autor filmových dabingů) a Michael Glenny – Angličan, tehdy student, pankáč, později výrazný reportér na CNN a autor pozoruhodné knihy o ruské mafii,“ vzpomíná na album vydané v roce 1983 Pospíšil.
Závěrečný sedmý disk pojmenovaný Kráska v nesnázích, pak mapuje „sebrané singly z let 1978-87, tj. 16 písní + Veřejný vítr (z kompilace Posloucháte Větrník). Singly jsem vždy vnímal plnohodnotně, okruh autorů byl tak totožný s LP deskami (Ota Petřina, Petr Skoumal, Bohouš Zatloukal, Ladislav Kantor, Pavel Šrut… a já).“
Jednotlivá alba navíc skvěle doplňuje speciální booklet. Ten na dvaceti čtyřech stranách nabízí výběr z písňových textů, archivních fotografií a jiných dokumentů doby.

SU63212_mail
Vydání albového kompletu se logicky promítá i do právě probíhajícího turné Route 66, které Pospíšil absolvuje se svou kapelou 5P, do níž patří hvězda mezi tuzemskými bubenicemi Pája Táboříková (též Jasná páka), elektrickou kytaru krotí Mirek Linhart (m.j. YoYo Band, Žáha…), klávesy kapelníka Ondřeje Fencla (m.j. Schodiště, Vladimír Merta…) tančí kolem a rytmiku dotváří zkušený baskytarista Martin Štec (ex-Vltava, I. Hlas).
Mimo jiné na koncertech zní kultovní Vzpomínka na jednu vesnickou tancovačku, kterou Pospíšil dvacet let naživo nehrál. Publikum se samozřejmě dočká i novinek ze Soukromé elegie a osvědčených písniček ze zlaté éry, včetně jednoho exkurzu do »prehistorie« (Doky, vlaky, hlad a boty).
Celkově má Luboš Pospíšil na rok 2016 v plánu kolem stovky koncertů, z nichž více než polovinu odehraje společně se svými  5P, ostatní pak v duu či sólově. Kompletní výčet najdete níže nebo na oficiálním webu zde: www.lubospospisil.cz/koncerty/.

5P Lubose Pospisila 2014 Foto_Jan Hrdy

Route 66 Exit 1 – komentáře Luboše Pospíšila k jednotlivým albům
Tenhle vítr jsem mě rád
Příprava na Tenhle vítr… se nesla mimo jiné ve znamení čekání na natáčení. Měli jsme připraveno podstatně dřív, jenže nás neustále ve studiu předbíhali zejména ti, kteří to měli u tehdejších mocipánů výrazně lepší. My ale byli zvyklí čekat a naši příznivci naštěstí taky.

Love Prayer
Anglická verze Tenhle vítr…, obohacená o několik titulů. Z náročných anglických textů jsem měl tak trochu »vítr«, naštěstí se jich zhostili Oldřich Černý (vynikající autor filmových dabingů) a Michael Glenny – Angličan, tehdy student, pankáč, později výrazný reportér na CNN a autor pozoruhodné knihy o ruské mafii.

…a nestřílejte na milence
První LP s kapelou 5P a jasný začátek dlouhodobé spolupráce s Pavlem Šrutem, toho času zakázaným básníkem, dnes držitelem ceny Jaroslava Seiferta, ceny Karla Čapka a státní ceny za literaturu.

Jsem v tom
Podobně jako třeba Mišíkovi Etc… jsme se ani my v období 1986-87 nevyhnuli módě dunivého soundu elektrických bicích. Tehdy říkali, že je to trend a že tak budou hrát v budoucnu všichni. Naštěstí to nebyla pravda.

Třináctá komora
Částečná reakce na »sametové« události. LP vyšlo možná příliš unáhleně, značná část společnosti očekávala spíš kulturní impulzy od vracejících se emigrantů. Když zjistili, že se jejich očekávání příliš nenaplní, situace se »normalizovala«. Holt není normalizace jako normalizace.

Vzdálená tvář
Uzavírala první období spolupráce s Bohoušem Zatloukalem společným pohledem na vlnu »unplugged«.

Kráska v nesnázích
Sebrané singly z let 1978-87, tj. 16 písní + Veřejný vítr (z kompilace Posloucháte Větrník).
Singly jsem vždy vnímal plnohodnotně, okruh autorů byl tak totožný s LP deskami (Ota Petřina, Petr Skoumal, Bohouš Zatloukal, Ladislav Kantor, Pavel Šrut… a já).
Název Kráska v nesnázích jsem zvolil náhodně, ve stejnojmenném filmu se tato původní verze neobjevila.

Turné Route 66 – celá kapela 5P:
16. 3. – PRAHA, PALÁC AKROPOLIS
19. 3. – Medový újezd, sál hospody (5P)
25. 4. – Hradec králové, U cikána
26. 4. – Nemojov, sál hospody
31. 3. – České Budějovice, Modrý dveře
1. 4. – Písek, divadlo Pod čarou
2. 4. – Vysoké Mýto, M-klub
5. 5. – Praha, Kaštan
17. 5. – Brno, Leitnerka
18. 5. – Pozlovice, Ogar
19. 5. – Ostrava, Parník
20. 5. – Opava, klub 13
4. 6. – Konstantinovy lázně, festival U pramene
23. 6. – Plzeň, U Zacha
9. 7. – Staré město pod Sněžníkem, festival
23. 7. – Žďár nad Sázavou, festival Pod Zelenou horou
29. 7. – Chotěmice, Vesnický klub V. Koubka
30. 7. – Bechyně, festival
7. 8. – Hranice na Moravě, náměstí
27. 8. – Protivín, festival
3. 9. – Litoměřice, festival
24. 9. – Kutná hora, festival
10. 10. – Praha, KD Barikádníků
25. 10. – Kolín, divadlo

Luboš Pospíšil – akustické koncerty:
11. 3. – Železnice u Jičína, Cafe Terasy (LP solo)
8. 4. – Liberec (LP solo)
9. 4. – Jizerka, chata (LP solo)
28. 4. – Žďár n. Sázavou, U tety Hany (LP duo s O. Fenclem)
29. 4. – Budišov nad Budišovkou, klub Šatlava (LP duo s O. Fenclem)
14. 4. – Praha, Nad Viktorkou (LP solo)
27. 4. – Praha, Balbínova poetická hospůdka (LP+host)
3. 6. – Plzeň, U Koblížků (LP solo)
30. 8. – Praha, Balbínova poetická hospůdka (LP+host)
6. 10. – Praha, Balbínova poetická hospůdka (LP+host)
21. 12. – Praha, Balbínova poetická hospůdka (LP+host)

Foto: Supraphon