Libor Petrů si užíval v Izraeli a Jordánsku

Exotický výlet do Izraele a Jordánska si udělal s přítelkyní Věrou zpěvák, imitátor a muzikant Libor Petrů. „Po příletu do Eilatu v Izraeli jsme si půjčili auto a vydali se do Jeruzaléma. Po cestě jsme navštívili Masadu – starověkou pevnost na vrcholu skalního útesu na okraji Judské pouště nedaleko Mrtvého moře. Ještě, že tam jezdila lanovka,“ přiznává se smíchem Libor Petrů.

Jeruzalem 3 Panorama z Olivove hory

Večer jsme dorazili do Jeruzaléma a tam jsme strávili tři dny. Samozřejmě jsme navštívili všechny věhlasné památky. Staré město obklopené hradbami mi připadalo jako jedna velká tržnice. Postupně jsme si prohlédli nejznámější pamětihodnosti Jeruzaléma – Chrám Božího hrobu, viu Dolorosu s Křížovou cestou, Chrámovou horu se Skalním dómem. Zeď nářků jsme pochopitelně také nemohli vynechat. Po kontrole u vstupu jsem dostal povinnou pokrývku hlavy a mohl jsem pokračovat. Olivová hora s největším židovským hřbitovem na světě byla další naší zastávkou. Tento vrch nám nabídl nádherný výhled na celý Jeruzalém. Do Betléma na území Palestiny, což je asi deset kilometrů od Jeruzaléma, nás zavezl místní taxikář a udělali jsme dobře, protože nebýt jeho známostí, stojíme ve frontě ještě teď. Chrám Narození Páně na nás dýchnul svojí atmosférou. Ochutnali jsme místí specialitu Falafel, což jsou smažené kuličky z cizrnové mouky, dali si jejich výborný čaj a vrátili se zpět do Jeruzaléma. A nezapomněli jsme ochutnat ani další jejich specialitu: hummus opět z cizrny a dopřát si jejich skvělý fresh juices,“ popisuje Libor Petrů.

Petra vstup do skalniho mesta

Když s přítelkyní opustili Jeruzalém a vraceli se zpět do Eilatu, udělali si zastávku u Mrtvého moře. „Počasí nám přálo, tak jsme chvíli poleželi ve vodě. Škoda, že jsem neměl denní tisk. Po návratu do Eilatu, jsme auto zanechali na parkovišti nedaleko hranic mezi Izraelem a Jordánskem. Pěšky jsme zdolali obě kontroly a v dalším zapůjčeném autě, tentokráte z půjčovny v Jordánsku, jsme vyrazili směr Petra. Asi po dvou hodinách jízdy mezi skalami jsme dorazili na místo. Z celého zájezdu mě Petra uchvátila nejvíc. Toto skalní město jsme prošli za dva dny a vidět jejich skalní chrámy, soutěsky a panoramata – na to se asi nedá zapomenout. Jediné, co trochu narušovalo krásnou přírodu, byli mnohdy otravní prodejci, kteří jsou v podstatě po celé trase. Na posilněnou jsme tentokráte ochutnávali hummus v Jordánsku. Poslední zástavkou v Jordánsku bylo město Aqaba. Rozhodně stojí za návštěvu. Leží asi deset kilometrů od hranic s Izraelem. Po přechodu zpět do Eilatu nás čekal před odletem poslední den a vzhledem ke krásnému počasí jsme ho využili na koupání v Rudém moři. Bylo o poznání chladnější než Mrtvé moře, ale dalo se to. Stejně jako celý zájezd. Navíc jsem ještě na letišti potkal kamaráda, hudebního skladatele Eduarda Parmu, který pobýval také v Izraeli,“ dodal Libor Petrů.

Petra 2 skalni mesto Petra v Jordansku a chram Monastery Masada na vrcholu Masady Masada 1 staroveka pevnost Masada v pozadi Mrtve more Libor Petru Eda Parma ml Jeruzalem 1 Skalni dom na Chramove hore v Jeruzaleme Betlem Chram Narozeni Pane v Betleme Betlem 1 Namesti v Betleme

Foto: Archiv Libora Petrů


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353