Leoš Petrů o zemřelé Aťce Janouškové: Byla s ní velká legrace

Zpěvák Leoš Petrů byl pravděpodobně poslední, kdo s Aťkou Janouškovou natáčel ve studiu. Populární herečka, zpěvačka, dabérka a český hlas legendární včelky Máji, byla nalezena v sobotu odpoledne mrtvá ve svém pražském bytě. „Zpráva o úmrtí Aťky Janouškové mi úplně vyrazila dech. Příští týden jsem se k ní chystal, abych jí jako každý rok popřál k jejím narozeninám, tentokrát už k devětaosmdesátým,“ vzpomíná Leoš Petrů.

Atka Janoušková Leoš Petrů 2015

V roce 2015 když bylo Aťce 85 let, natočila se mnou netradiční duet Vstávej a už tehdy jsme si slíbili, že se za pět let ve studiu znovu sejdeme a natočíme k jejím devadesátinam další společnou písničku. Aťka ale šla ještě dál. Zasmála se a řekla: ,Jo, a v pětadevadesáti dáme třetí duet. Já se budu snažit, abych tady byla.ʻ A na to jsme si placli,“ vzpomíná s dojetím v hlase Leoš Petrů.

Ve studiu byla paní Aťka perfektní a byla s ní i velká legrace. Nejdřív měla trochu obavy, aby to natáčení zvládla, ale zbytečně, protože nakonec byla ve studiu jako ryba ve vodě. Obdivoval jsem její obrovskou vitalitu a chuť do toho se mnou i přes svůj vysoký věk jít. Svůj part ve studiu ve svých pětaosmdesáti letech vystřihla za pár desítek minut. Netradiční duet s názvem Vstávej nám přímo na tělo napsal Tony Chodora,“ přiznává Petrů.

2015 8590233008185

Aťka Janoušková se vlastním jménem jmenovala Vlasta a se 120 centimetry byla naší nejmenší herečkou. Příští sobotu 16. března by oslavila 89. narozeniny. „Aťka byla hrozně milý člověk a pozorný hostitel. Pokaždé když jsem jí navštívil v jejím strašnickém bytě, tak jsme si hezky povídali a ona mi k tomu vždycky připravila výborné kafíčko, ovšem ne jen tak v obyčejném hrníčku! Pro návštěvu to muselo být v šálku ze servisu, který měla ve starožitné vitríně. Já jí zase na oplátku nosil mléčnou čokoládu, kterou měla moc ráda. I když už měla opravdu požehnaný věk, věřte mi, že by jí jeden nehádal víc jak sedmdesát. Ona zkrátka byla naše nestárnoucí včelka Mája. Je mi velice líto jejího náhlého odchodu, ale věřím, že nezaměnitelný hlas této osobité zpěvačky, herečky a naší legendární včelky Máji, bude žít dál a je nesmrtelný,“ dodal Leoš Petrů.

Duet Vstávej zde: https://www.supraphonline.cz/album/110077-vstavej

Foto: Archiv Leoše Petrů


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353