Leona Machálková: Za všechno se platí

Leona Machálková patří už po léta k oblíbeným českým zpěvačkám. Většina z nás si ji asi spojí s muzikálem, počet inscenací, ve kterých účinkovala a účinkuje, je opravdu úctyhodný. Není to ovšem jen muzikál, kde Leona exceluje; doma je prakticky ve všech hudebních žánrech od jazzu po popík. V Supraphonu právě vychází CD Leona Machálková: Největší hity, které zmíněné oblasti mapuje. Rozhodně tedy je co poslouchat…


Vystudovala jste češtinu – to vám ve vaší profesi herečky a zpěvačky jistě pomáhalo a pomáhá…
Ano, vystudovala jsem češtinu a dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a i když jsem se nikdy nevěnovala této profesi, domnívám se, že žádné vzdělání nikomu rozhodně neublíží. Navíc tento humanitní obor se hodí vždy. Hodil se mi jako moderátorce v rádiu, jako herečce v divadle a také jako zpěvačce. Přemýšlím o textech a jejich pointách, jak je srozumitelně interpretovat – a to nemám na mysli jen výslovnost.

Handrkujete se s textaři o slovíčka v textech?
A víte, že jo? Snažím se vlastně nehandrkovat, ale diskutovat… Vždyť já půjdu ve výsledku s kůží na trh, mně budou lidi věřit, o čem zpívám, nebo také nemusí… Musím text pochopit i prožít. Také mi záleží na tom, aby text seděl na hudbu, z toho neuhnu, musí zkrátka »swingovat« i »zařezávat«… Spousta z nás ráda zpívá anglicky, ale na druhou stranu musíme uznat, že když je text výborný, má hudba »koule« i v češtině. To nám ostatně nejeden textař dokázal, v čele třeba s mistrem Jiřím Suchým.

Prý jste češtinu nějaký čas i učila!
Učila jsem vlastně jen v rámci praxe na vysoké škole a uznávám, že i to mě moc bavilo. Zvítězila ovšem hudba.

Některé vaše charitativní aktivity ovšem směřují k dětem, respektive k rodinám s nemocnými dětmi. Co vás přesvědčilo k podpoře toho projektu?
Všichni, co něco rádi udělají pro druhé, mají jednu motivaci a tou je soucit. Myslím si, že je u nás velmi mnoho lidí s dobrým srdcem, kteří přispívají na charitu. My známí z televize jsme jen víc vidět. Také bych řekla, že se to od nás očekává, měli bychom sami jít příkladem, že?

Obecně: podle čeho si vybíráte své charitativní aktivity? A plánujete v této oblasti něco nového?
Vybírám si citem, zajímám se. Ráda se zapojuji do něčeho, co má smysl, do projektů, které opravdu něco přinesou a ne, že se někdo dělá mediálně krásným. Momentálně také velmi fandím Petru Sýkorovi, spoluzakladateli nadačního fondu Dobrý anděl. Je to můj kamarád, velkorysý a zapálený člověk.

K vašemu aktuálnímu albovému výběru: v čem se liší od bestovky z roku 2009?
V podstatě se opírá o všechny hitové singly, písničky z muzikálů, ve kterých jsem účinkovala, přichází ale také s písničkami, které na posledním výběru nebyly, například Láska má žije dál, kterou mi do představení Jack Rozparovač napsali Vašo Patejdl s Eduardem Krečmarem. A také se na CD objevuje moje novinka Měj mě rád…

… a taky tu je písnička Den, kdy se vrátí láska k nám. To byl obrovský hit především v době vysílání seriálu Pojišťovna Štěstí; jak jste tuhle popularitu vnímala a co to s vámi dělalo?
Písnička se mi líbila na první poslech a to je vždycky dobrá zpráva. V její úspěch doufali nejen autoři hudby – dvojice ORM –, ale také režisér seriálu pan Jiří Adamec, který hodně »potrápil« textaře Zdeňka Rytíře. Zdeněk dělal nové a nové korekce textu, až to bylo »ono«. Domnívám se, že i mně s Petrem Kolářem písnička sedla, nazpívali jsme ji s chutí a koneckonců si ji s chutí rádi zazpíváme kdykoli máme příležitost. Doufám, že sláva písničky i seriálu s mým charakterem nic neudělala.

Tahle píseň je skutečně skvostná s právem na samostatný (netelevizní život); myslíte si to taky? Co všechno v ní, podle vás, je?
Výjimečná je v konstelaci všech, prostě nám to sedlo a seplo. Jak se říká, řetěz je tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek, a náš řetěz je z vyrovnaných článků.

Jak je Petr Kolář jako pěvecký partner?
Petr je vynikající zpěvák. Jeho kvality jsem zaznamenala dávno a upozornila jsem na něj Karla Svobodu, do kterého jsem hučela, ať mu nabídne spolupráci. Vyšlo to a Petr nepromarnil svoji šanci.

Natáčeli jste tuhle píseň spolu nebo každý svůj part zvlášť?
Den, kdy se vrátí láska k nám jsme točili společně, vše bylo velmi osobní, žádná rutina.

Plánujete nějaká nová dueta s Petrem Kolářem?
Moc bych si přála natočit další skvělý duet s Petrem, už jsem ho oslovila, tak uvidíme, jestli přilétne Múza…

A nadějeme se nějakého dalšího vašeho účinkování v TV či filmu?
Momentálně se připravuji na několik velmi pěkných a dá se říci i prestižních televizních příležitostí, které mě ještě do léta čekají. Budou to vždy živá vystoupení s vynikajícími orchestry, jako jsou Big Band Felixe Slováčka či Boom Band! Jirky Dvořáka. Mí fanoušci se mohou těšit na záznam narozeninového koncertu Felixe Slováčka z Lucerny, na koncert Královny popu z Hudebního divadla v Karlíně či na mé vystoupení s Boom Bandem! v přímém přenosu ze Zlaté Hokejky v Karlových Varech.

Asi nebylo jednoduché vybrat z množství vydaných desek repertoár na jednu bestovku; pomáhal vám v tom někdo?
Při výběru jsem komunikovala s kolegou Michalem Mákou z vydavatelství Supraphon, se kterým spolupracuji léta, a dá se s určitostí tvrdit, že jsme na společné vlně. Máme shodné názory, tudíž k finálnímu výběru jsme dospěli hladce.

Spolupráce se Supraphonem tedy klape!
Spolupráce se Supraphonem je moc fajn. Vydavatelství má dobré jméno a jeho současní zaměstnanci dělají všechno proto, aby o ně nepřišlo. Nemohu si na nic stěžovat.

V jaké fázi příprav je vaše nové album?
Nové album je ve fázi vzniku nových písniček, psaní aranží, diskusí o textech. Vzniká plynule, žádný kvapík.

Na vašich internetových stránkách dáváte k poslechu první singl. Je pro vás důležitá internetová komunikace s fanoušky či kolegy a »zaměstnavateli«?
Důležitá je jakákoliv informovanost a komunikace. Dnešní doba se bez internetu neobejde a je určitě prozíravé využít všech možností, které přináší.

Jaké máte na zmíněný singl ohlasy?
Na singl Měj mě rád se snášejí samé pozitivní ohlasy, což nás všechny moc těší. Na živých vystoupeních si užívám příznivých bezprostředních reakcí, písnička se líbí. Věřila jsem jí a ono to opravdu vychází. Tak by to mělo být. Cesta do médií je dnes daleko trnitější, než tomu bylo dřív. Doba přitvrdila a za všechno se platí.

Foto: Supraphon / Iva Haj


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353