Legendární sportovní komentátor Karol Polák: Mám vystudovaný zpěv!

Moderátor Jan Kraus přivítal ve své televizní show legendárního moderátora Karola Poláka, legendu československé éry televize, především jejího obrazu a zvuku. „Chtěl jsem vám říct, vy jste součástí mého mládí. Já pamatuju krasobruslení v černobílé televizi, kdy jste popisoval barvy na oblečení,“ přivítal hosta moderátor. „Jednou jsem řekl, že už má každý barevný televizor a že už to barevné oblečení nebudu popisovat. A jakmile jsem to řekl, tak přišlo přes tisíc dopisů: Ty debile, kde já bych vzal na barevný televizor? Tak jsem to zase musel přehodnotit a popisovat, co mají závodníci na sobě,“ vzpomínal Polák.


Popisoval, že jeho první přenos bylo mistrovství světa v šermu, v roce 1959 v Gdaňsku. „Já vám musím říct, co mám od Vás vryté do hlavy. Koncovky příjmení, které vyslovujete po slovensky -ou,“ prozradil moderátor. „Víte, málokdo ví, že mám polské kořeny. Ale mám vystudovaný zpěv. Já měl být baryton. Po prvním ročníku jsme měli takovou jednoaktovku. Vzadu tam stál jeden velmi slavný herec a řekl mi, ať se vykašlu na operu a dám se na herectví. Měl jsem už umístěnku do martinského divadla, když mě potkal bývalý kolega z rádia, kde jsem v té době občas působil. A řekl mi, že je teď v televizi a že jim onemocněl hlasatel a že jim musím aspoň na týden pomoct. To bylo ráno a večer jsem už četl zprávy,“ vyprávěl o svých hlasatelských začátcích.
„Po pár dnech mi na vedení řekli, že to všechno vyřídili přes ministerstvo kultury, že do martinského divadla nastupuje jiný herec a já že zůstávám v televizi. Dělal jsem všechny sporty, protože to byla doba, kdy každý dělal všechno. Od šermu přes krasobruslení až po další sporty,“ vyprávěl. A Jan Kraus se zajímal, zda byl někdy z nějakého sportu nervózní. „Nikdy. Já byl sám vždy aktivní sportovec,“ ujistil moderátora host a dodal, že pro zajímavost si třeba vede soukromé statistiky, kolik dal který hráč jakých gólů. Kolik hlavou, kolik normálních atd. „Když chce nějaký hráč vědět, jaký gól dal v určitém zápase, tak mi volá a já kouknu do svých statistik a řeknu mu to,“ vysvětlil host.


Jan Kraus se také zajímal, jestli měl Polák někdy nějaký velký malér. „Hned druhý den, co jsem nastoupil do televize. To mě málem vyhodili. Já jsem četl zprávy den poté, co umřel prezident Zápotocký a nastupoval prezident Novotný. A v přímém přenosu jsem řekl, že byla zaslána gratulace novému prezidentovi Zápotockému – který den předtím zemřel,“ vyprávěl Karol Polák.
Do speciálního slovenského dílu Show Jana Krause přijali pozvání herec Pavel Liška, sportovní komentátor Karol Polák a herečka Gabriela Marcinková. Premiéru dalšího dílu čtvrté série Show Jana Krause uvidíte v pátek 6. prosince ve 21.45 hodin na Primě.

Foto: TV Prima


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353