Koller se tulil ke Geislerové! Víme proč!

Sdružení DebRA ČR pokřtilo nový charitativní kalendář 12plus12 podporující pacienty, kteří trpí vzácnou nemocí motýlích křídel. Kmotry čtvrtého ročníku se stali Karel Schwarzenberg a Jiří Langmajer.

„Jsem ráda, že jsme mohli představit už čtvrtý ročník projektu. Kampaň 12plus12 je pro nás totiž nesmírně důležitá,“ říká patronka sdružení DebRA ČR Jitka Čvančarová a dodává: „Velký význam má pro naše pacienty samozřejmě finanční aspekt, jelikož sto procent výtěžku z prodeje kalendářů jde na financování terapeutických pomůcek. Snad ještě důležitější je pro ně ale aspekt osvětový. Za poslední roky, kdy na kampani pracujeme, se nám podařilo nad tématem nemoci motýlích křídel otevřít celospolečenskou debatu a pomalu z něj tak setřít punc určitého tabu, a tedy i hrozbu sociálního vyloučení pro lidi, kteří touto vzácnou chorobou trpí. Právě to je pro ně totiž mnohdy bolestnější než samy příznaky nemoci. I proto jsme za letošní téma zvolili blízkost. Chtěli bychom ukázat, že není potřeba se našich pacientů bát a že i objetí, byť vzhledem ke křehkosti jejich kůže opatrné, jim uleví.“
Projekt 12plus12 pracuje tradičně s fotografiemi významných osobností od autorky Lucie Robinson. Ty letos zachycují jejich nenadálá a radostná setkání. Pacienty s nemocí motýlích křídel tak v kalendáři na rok 2014 podpořili: Jiří Bartoška, Dan Bárta, Aňa Geislerová, Tomáš Klus, Lejla Abbasová, Jan Hřebejk, Robert Vano, Pavlína Němcová, Tomáš Sedláček, David Koller, Martin Veselovský a Michal Horáček.

Mnozí z nich spolupracují se sdružením DebRA ČR dlouhodobě. Sdružení vzniklo v České republice v roce 2004 jako charitativní instituce pomáhající lidem s vzácným vrozeným onemocněním epidermolysis bullosa (EB). Debře se za necelých deset let existence už podařilo například rozšířit řady odborníků ve specializovaném lékařském centru v Brně, přispět k dohodě s pojišťovnami na proplácení větších krycích materiálů, jež pacientům usnadňují život, a zajistit také dlouhodobou podporu těm, kteří to potřebují.
Z prostředků získaných z prodeje kalendářů 12plus12 pak může DebRA ČR financovat například služby nutričního terapeuta, jelikož výživa je pro pacienty, kteří mají velmi zranitelné sliznice, palčivým problémem, avšak tyto služby představují pro každou rodinu pacientů, především dětí, výdaje okolo 300 000 korun ročně. DebRA ČR podporuje také odbornou péči pro pacienty s EB už od jejich novorozeneckého věku v jediném špičkovém lékařském pracovišti u nás, Klinickém EB Centru při FN Brno.

Foto: DebRA ČR / 12plus12