Kněz husitské církve Filip Sedlák: Farář by měl být sezdaný

Hostem televizní Show Jana Krause byl mladý, nekonvenční kněz husitské církve Filip Sedlák, jehož moderátor přiměje zamyslet se nad současným stavem církve. „Církev musí jít s dobou,“ souhlasně přikyvuje. „Já jsem mladý a jsem dole a pak tam jsou ti staří a ti jsou nahoře. Když přijdu s nějakou modernizací, řeknou mi, že se jim to nelíbí, takže nemá moc cenu se nad tím zamýšlet. A až budu starý a budu nahoře, tak už se mi asi nebude chtít nic dělat.“

_AKF_2477

Navíc prý dostal celou řadu instrukcí, o čem nesmí v pořadu mluvit. Přijala by husitská církev třeba bezvěrkyni Janu Krausovou? Nebo katolíka Jana Krause? „Musel bych vás vyzkoušet z katechizmu,“ říká, ale zdůrazňuje nespornou výhodu členství v husitské církvi: „Měl byste v kostele hodně místa.“ Další diskuze se přesune k tématu ženy a k tomu, zda může husitský farář žít se svou ženou tzv. na psí knížku. „Asi by to šlo, ale farář by měl být sezdaný,“ je přesvědčený pan Sedlák a vysvětluje, že biblický význam toho, že člověk někoho poznává, je, že s ním sdílí lože. Se svou ženou má tři děti, ovšem kvůli množství práce s rodinou bohužel netráví tolik času, kolik by chtěl.

_AKF_2425

Jana Krause zajímalo i to, jak je kněz při obřadu oblečený. „Při bohoslužbách máme černý talár s červeným kalichem a bílou štolu, ale všichni už dlouho by chtěli mít bílý, že je to takové veselejší,“ popisuje a dodává: „Ale to by na nás bylo asi moc progresivní, kdyby se to měnilo.“ Odmítá ovšem moderátorovu domněnku, že by byli všichni jen konzervativní.

_AKF_2472

Foto: TV Prima