Když Suchý potkal Ponrepa…

…tak bychom také mohli u fotografické koláže parafrázovat název dosud poslední knížky spisovatele, textaře a publicisty Ondřeje Suchého, Když Chaplin potkal Buriana. V roce 100. výročí narození Viktora Ponrepa (vlastním jménem Dismas Šlambor), průkopníka kinematografie a majitele prvního stálého kina v Praze, bylo Ondřeji Suchému třináct let.

„Samozřejmě, že jsem tehdy ještě nevěděl kdo pan Ponrepo byl, natož jak asi vypadal, přesto, když jsem šel na dětský karneval, Osud mě oblékl a nalíčil do podoby pana Ponrepa – jinak si tu svou fotografii v koláži vysvětlit nedovedu. Sice jsem nikdy nezatoužil stát se majitelem kina, ale vím, že už v tomto věku jsem začal být posedlý filmem, filmovou minulostí, filmovými herečkami a filmovými herci,“ vzpomíná dnes Suchý (74). A tak už vloni, kdy ukončil svá rozhlasová Nostalgická muzea a po pěti letech existence i svůj zájezdový pořad Filmový klubíček proto, aby se mohl věnovat převážně psaní, otevřel na You Tube vlastní kanál Minuty Ondřeje Suchého ke kterému během dubna přibyl i týdenní seriál na webu ondrej-suchy.cz.

„Ten seriál má název Biograf v mé zvědavé paměti, a chci v něm uvádět zajímavosti z historie filmu, které budou doplňovat články zveřejňované jako Utajené maličkosti v časopisech Retro a Rytmus života. K tomuhle nápadu mě paradoxně přivedla momentální situace způsobená epidemií covid-19, kdy jsem se doma zavřel a začal si dělat pořádek v knihovně. Zjistil jsem, že mám takové množství filmové literatury z první poloviny padesátých let minulého století, že bych z ní mohl nabízet na svém webu každou neděli nejzajímavější ukázky s vlastními úvahami a doplňujícími komentáři. Chci nabízet i úryvky ze staré memoárové literatury – paměti Maurice Chevaliéra, Josephiny Bakerové, ale třeba i Járy Kohouta, Zdeny Kavkové, filmařů Václava Wassermana, spisovatelů Karla Poláčka a Achillle Gregora, novináře a písničkáře Jiřího Voldána a dalších, které mám často dokonce i jen v rukopisné podobě.“

Suchý si nedělá iluze, že by svým čerstvým seriálem oslovil víc zájemců, než mívá na You Tube, ale vědomí, že může rozšiřovat obzory vážných zájemců, kteří si rádi čtou jeho články v časopisu Retru, mu prý dělá velkou radost. Vždyť Retro se dostává do rukou mnohdy k neuvěřitelnému množství čtenářů – odhadem jich je prý až 300 000!

Na fotografiích:

1 – Ondřej Suchý v koláži s Viktorem Ponrepem

 

2 – Knížka o Ponrepovi, která vyšla v roce 1957 a kterou si koupil tehdy třináctiletý Ondřej za pouhých 6,60 korun československých

 

3/ – Dva známí sourozenci obklopují kameramana a režiséra Václava Fořta, kdysi nejčastěji prezentovaného filmaře ve Filmovém klubíčku, který je nyní hlavním tvůrcem Minut Ondřeje Suchého na You Tube.

 

4/ – Ondřej, který v šedesátých letech pracoval v Československé televizi jako asistent produkce, sám také natáčel krátké dokumenty pro televizní magazín Vlaštovka. V prosincových mrazech roku 1965 například v Dánsku.

 

Foto: Archív Ondřeje Suchého