Karel Janák: Moje žena je principálka, takže mě doma cepuje

Filmový a televizní režisér Karel Janák, který se proslavil především kultovním filmem Snowboarďáci z roku 2004 přijal pozvání do televizní Show Jana Krause. Jeho tvorba ovšem zahrnuje i spoustu dalších filmů a pohádek, aktuálně dokončuje pro platformu Prima+ seriál Agrometal nebo se ujal také divadelní režie v Divadle Radka Brzobohatého, které vede jeho manželka Romana Goščíková.

„Moje žena je tam principálka, takže mě doma cepuje, abych taky trochu přispěl,“ říká autor nové inscenace Vy nejste žena, pane! Ve filmu je jeho posledním počinem výpravná pohádka Jak si nevzít princeznu, která vznikla v česko-německé koprodukci. „Poprosili jsme německé partnery o nějaké typy, jaké herce by rádi obsadili na krále nebo na královnu, a přišlo nám asi deset návrhů. A všichni to byli Afroněmci. Prostě Němci tmavé pleti. A k tomu nám ještě napsali, že doufají, že sdílíme jejich smysl pro diverzitu,“ popisuje Karel Janák s tím, že se kolegům z Německa museli snažit vysvětlit, že by to do české pohádky úplně nesedělo. „Nakonec nám tedy se skřípením zubů nabídli i jiné herce.“

Moderátora bude zajímat také to, jaká kritéria musí podle pana režiséra obecně splňovat představitel pro roli prince. „Přehnaně krásní nejsou moc zajímaví,“ přemýšlí nahlas zkušený režisér, „musí být zajímavý a sympatický, jako my dva třeba,“ dodává a s šibalským úsměvem ukazuje na moderátora a na sebe. „A princezna už by dneska neměla být taková ta puťka, která jen sedí a čeká, až ji zachrání princ, ale musí to být taková ta holka, která se sama aktivně zapojí do hry. A kolikrát už by dneska měla zachraňovat toho prince.“

S tvorbou pro děti a mládež má zkušenosti již od svých studií na FAMU, kde dostal první nabídku na televizní film. „Bylo to pro mě moc zajímavé, že jsem si už mohl zatočit něco, co se bude vysílat. Akorát tam byli tři hlavní hrdinové děti, tak osmileté, a největší režie byla v tom, že jsem pořád říkal, nehraj si s tou trávou, koukej se tady, nejez tu trávu, a pořád dokola,“ vzpomíná na svůj režijní debut, který ale nakonec dobře dopadl, a film dokonce získal nějaká ocenění. „A pak mi nabídli další dětský film. Já jsem byl úplně zděšený… a pak mě napadlo, že mládež jsou takové přerostlé děti, a tak vznikli Snowboarďáci, který vznikl jako únik, abych nemusel točit s dětmi.“ Ačkoli bylo natáčení v zimě velmi náročné, rád na něj vzpomíná. A dodnes mu po něm zbyla nálepka »režisér Snoboarďáků«.

 

Foto: TV Prima