Kapela Fiakr: Naší společnou láskou i posláním je interpretace staropražských písniček

Už osmnáct let oslavila kapela Fiakr. „Naší společnou láskou a možno říci i posláním je interpretace staropražských písniček. Autorem tohoto specifického žánru byl většinou prostý pražský lid. Název a jeho potřebu ovšem identifikoval Karel Hašler, který si byl dobře vědom, že Praha nemá na rozdíl od venkova svébytný písňový repertoár; v Praze se v té době zpívaly lidové písničky z venkova, šantánové většinou z německé kultury převzaté popěvky, písně »zpěvních síní« a rovněž kramářské písničky,“ představuje muziku a písničky Fiakru jeho kapelník Ivo Zelenka.

Fiakr Vasnosta

„Tyto písničky měly vlastně úlohu dnešního bulvárního tisku. 😉 Karel Hašler proto začal ve svých písničkách popisovat příběhy »lidu pražského«, které oslovily prosté Pražany a ti si je zamilovali. V těch písničkách se zrcadlí selanka dob minulých, což rezonovalo v sentimentu českého národa a rezonuje dodnes. Není nic krásnějšího, než si v dnešní upocené a »tekuté« době, protknuté třídním bojem a genderovými a rasovými nesváry, zazpívat o osudech šťastné lásky pana Aloise a panny Stázi, záletech pana Johanese, vojenských dobrodružstvích C&K poručíka pana France nebo o neštěstí opuštěného Strahováčka, čítajícího si v breviáři. Písně nás naplňují možná klamnou, možná pravdivou jistotou v přetrvávající a konstantní hodnoty, a sice že, řečeno s Palackým, »byli jsme před EU, budeme i po ní!«. 😉 Možná nejlépe vystihuje naše hudební snažení citát od Karla Hašlera, který by mohl být směle i mottem Fiakru:

»Život je jako divadlo, jak herci na jevišti.

Po každém herci života zas přijde herec příští.

A tak to, žel, i s písničkou, s tou českou písní bývá.

Někdo ji zná a zahodí, jiný ji zvedne a zpívá.«

fiakr 1

Fiakr má ovšem ještě jedno eso v rukávu. Nejsme s našimi písněmi závislí pouze na odkazu minulosti. Máme to obrovské štěstí, že jeden z našich členů je obdařen géniem skládat písničky, které si s tvorbou Karla Hašlera nezadají. Tím Bohem políbeným Fiakristou je basista Petr, jehož písničky nebo jejich úpravy se staly nedílnou součástí staropražského žánru a doslova zlidověly. Jmenujme například písně Pan Bureš, Necukej sebou, Boženo nebo vizionářský kus Po roce dva tisíce. Tyto a další skvosty si můžete poslechnout na našem novém CD,“ prozrazuje v zítřejších Haló novinách Ivo Zelenka.

Velký rozhovor nejen o skupině Fiakr si můžete přečíst již zítra, v sobotu 19. května, v Haló novinách. Kapele nyní vyšlo i novinkové CD nazvané Kam to bude, vašnosto?, které můžete zakoupit na webu www.fiakr.cz nebo na vystoupeních Fiakru.

 front

Podívejte se na vystoupení skupiny Fiakr zde:

 

 https://www.youtube.com/watch?v=Avnq_SHBRz4

 

Foto: www.fiakr.cz / Martin Vosáhlo