K nedožitým šedesátinám Zuzany Navarové vychází reedice prvního alba Nerez

K nedožitým šedesátinám Zuzany Navarové vychází reedice prvního alba Nerez – Masopust. Legendární album vyšlo v roce 1986. Členové Nerez Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský chystají na 18. června speciální koncert a křest. Akce proběhne v rodišti Zuzany Navarové Hradci Králové, kde album vznikalo.

Nerez_Navarova_C-Jan_Šilpoch

Bylo by určitě mnohem radostnější připomínat červnové šedesátiny Zuzany Navarové bez smutné doušky „nedožité“. Osud bohužel rozhodl jinak, ale nádhera písniček, které po ní zůstaly, je trvalá. Svědčí o tom i tohle nové vydání debutového alba kapely Nerez,“ říká k reedici editor Karel Deniš.

Zuzana Navarová společně s kolegy Zdeňkem Vřešťálem, Vítem Sázavským, Vladimírem Vytiskou a hosty se poprvé představili na dlouhohrajícím vinylu s názvem Masopust. Silné autorsko-interpretační sdružení bylo úspěšné na folkových festivalech typu Porty, ale žánrová omezení jasně překračovalo. K tomu přispěla inspirace Zuzany Navarové kubánskými rytmy a latinsko-americkou hudbou, ale i celková čerstvost a jedinečnost kapely na tehdejší scéně.

Nerez_Vytiska_C-Jan_Šilpoch

Začali jsme horečnatě připravovat vše, co k takovému albu patří. Především obal. Neznali jsme totiž nikoho, kdo by se tvorbou obalů pro gramofonové desky zabýval. Kamarádem Vladimíra Vytisky byl výtvarník Jiří Voves a jeho obrázky se nám moc líbily. Nabídl nám své zafačované krvácející jablko ve tvaru srdce a nám připadalo úžasné. Hned jsme se domluvili a ostatní už šlo vlastně mimo nás. Album vyšlo a naštěstí byl jeho obsah natolik silný, že se nikdo nepozastavoval nad trochu strohou dokumentací. Nemám přesné informace, ale je jisté, že první náklad byl okamžitě rozebrán. Tím jsme splnili podmínku k další spolupráci. Mohli jsme si myslet na další desku…,“ vzpomíná v bookletu Zdeněk Vřešťál.

Nerez_Vřešťál_C-Jan_Šilpoch

Aktuální reedice na CD a LP byla remasterována z původních pásů. Vinyl je vylisován v »heavy« gramáži 180 gramů. Obal byl rekonstruován tak, aby se graficky a barevně maximálně přiblížil neexistujícím výrobním podkladům a nenalezenému titulnímu obrazu. Oproti původnímu vydání zde naleznete texty všech písní. Vnitřní sáček a booklet obsahují též fotografie a vzpomínky. Největším zážitkem je však muzika samotná: melodickými nápady a chytrými texty stále současná, třemi jedinečnými sólovými hlasy a společně dokonale »lepícími« vokály trvale okouzlující.

Nerez_Sázavský_C-Jan_Šilpoch

K nedožitým šedesátinám Zuzany Navarové uspořádali Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský speciální koncert s názvem Nerez&Lucia, který se koná 18. června v divadle Drak v Hradci Králové. Na vyprodaném koncertě vystoupí také zpěvačka Lucia Šoralová, multiinstrumentalista Robert Fischmann, akordeonista a saxofonista David Lomič a francouzský kontrabasista Gregoire Brun.

SU65711

Foto: Supraphon / Jan Šilpoch


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353