Josef Špaček vydává nové album stěžejních českých houslových koncertů

Josef Špaček s Českou filharmonií, tentokrát v roli sólisty, nahrál živě pro Supraphon tři zásadní díla české houslové literatury přelomu 19. a 20. století: slavný Dvořákův Houslový koncert a moll, Fantasii g moll Dvořákova žáka Josefa Suka a houslový koncert Leoše Janáčka »Putování dušičky«. Zárukou kvality projektu a výsostné umělecké úrovně je kromě sólisty i osoba šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka. Stěžejní Dvořákův opus natočil mladý virtuos na zářijovém zahajovacím koncertu MHF Dvořákova Praha 2014. Nahrávka Suka a Janáčka vznikla v říjnu v rámci abonentního koncertu České filharmonie. Album vydá Supraphon na CD i v digitálních servisech 17. dubna 2015.

b64b5af6
První a jedinečnou příležitost získat CD i s autogramem sólisty budou mít posluchači odpoledního koncertu v Rudolfinu 11. dubna. Na něm se Josef Špaček představí jako umělecký vedoucí Komorního orchestru České filharmonie.

Dvořákův Koncert a moll
Koncert, který dnes nechybí v repertoáru žádného významného světového virtuosa, dlouho hledal svůj konečný tvar. Skladatel zde v úpravách zašel nebývale daleko, aby se dílo líbilo největšímu německému virtuosovi 19. století Josephu Joachimovi. Přesto nádherný koncert nakonec roku 1883 premiéroval František Ondříček, který jej vzápětí proslavil i ve Vídni a v Londýně.

Sukova Fantazie
Houslová Fantasie Dvořákova zetě Josefa Suka je vnitřně rozmanité dílo, jež však vytváří nepřerušovaný hudební celek. Dílo představuje počátek nového, hlubšího skladatelova tvůrčího období.

JosefSpacek_photo-RadovanSubin_2015

Janáčkovo Putování dušičky
Leoš Janáček chtěl složit houslový koncert a měl už pro něj název: Putování dušičky. Nakonec však nashromážděný hudební materiál zčásti využil ve své poslední opeře Z mrtvého domu. Ze zachovaných náčrtků pak koncert v roce 1988 vytvořili Leoš Faltus a Miloš Štědroň. Nápady, z nichž je Houslový koncert sestavený, jsou typicky janáčkovské: ostře řezané, s velkým nábojem a naléhavostí.

be321853

Tato tři zásadní díla české houslové literatury spojuje nová nahrávka Supraphonu a její sólista. Osmadvacetiletý Josef Špaček, laureát ostře sledované Soutěže královny Alžběty, se »svou« Českou filharmonií natočil pro Supraphon tyto koncerty živě v září a říjnu 2014. Jeho souputníkem je zde osobnost šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka. Tři ikony české hudby v interpretaci prvního českého orchestru a dirigenta s houslistou, který je již dnes po právu řazen v mezinárodním měřítku mezi nejpozoruhodnější osobnosti své generace.

a7c395e5
Naposledy Česká filharmonie realizovala nové nahrávky pro tuzemský Supraphon před šesti lety, kdy pod taktovkou Sira Charlese Mackerrase dokončila cyklus Dvořákových symfonických básní a ve stejném roce nahrála pod vedením Jiřího Bělohlávka Symfonické fantazie Bohuslava Martinů. První zmíněná nahrávka získala prestižní ocenění Gramophone Award a Preis der Deutschen Schallplattenkritik a druhá uvedená nahrávka byla na Gramophone Award nominována.
Nové album Josefa Špačka s Českou filharmonií vydává Supraphon celosvětově 17. dubna 2015.

ba5ae48d

Koncert
sobota 11. dubna v 15 hodin v Rudolfinu
• Komorní orchestr České filharmonie
• Umělecký vedoucí – Josef Špaček
• Dirigent – Ondřej Vrabec

První polovinu koncertu řídí umělecký vedoucí Komorního orchestru České filharmonie Josef Špaček:
• Ludwig van BEETHOVEN (arr. Gustav MAHLER): Smyčcový kvartet f moll, op. 95 v úpravě pro smyčcový orchestr
• Richard STRAUSS: Metamorfózy

Druhou polovinu diriguje asistent šéfdirigenta České filharmonie Ondřej Vrabec:
• Igor STRAVINSKIJ: Symfonie pro dechové nástroje
• Gustav HOLST: Svita č. 1 op. 28
• Paul HINDEMITH: Symfonie B dur

V rámci koncertu bude probíhat premiérový prodej nového CD Josefa Špačka spojený s autogramiádou

03784426

Kdo je Josef Špaček?
[accordion title=’Kdo je Josef Špaček?‘ open=’true‘]Josef Špaček patří mezi absolutní špičku dnešní mladé generace houslistů. Studoval na prestižním Curtis Institute of Music ve Filadelfii pod vedením Idy Kavafian a Jaimeho Lareda. Svá studia zakončil ve třídě Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. V roce 2012 se stal laureátem světové houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu, která je odborníky považována za největší a nejnáročnější soutěž na světě s nejdelší historií. Od sezony 2011/2012 působí jako koncertní mistr České filharmonie a vedle této prestižní role úspěšně pokračuje v sólové kariéře. Jako sólista vystupoval s Philadelphia Orchestra, Českou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, Auckland Philharmonia Orchestra, Brněnskou filharmonií, Ruskou komorní filharmonií aj. Spolupracoval s dirigenty, jako jsou Jiří Bělohlávek, Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, James DePreist, Asher Fisch, Jakub Hrůša, Eliahu Inbal aj. Pravidelně vystupuje na významných domácích a zahraničních hudebních festivalech. Pro vydavatelství Supraphon v roce 2013 nahrál CD s díly Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a Sergeje Prokofjeva. Velkému zájmu se těší jeho sólové recitály v Evropě, Asii a ve Spojených státech amerických.[/accordion]

Více infa: www.josefspacek.com

Foto: Supraphon