Jiřina Švorcová: Manželství Stašové a Trávníčka byl vzájemný souboj

Legendární seriál Jaroslava Dietla Žena za pultem budí emoce i málem čtyřicet let od svého natočení. Má své velké odpůrce, ale i skalní fanoušky, což dokazuje velmi dobrá sledovanost, když se Žena za pultem objeví v televizi. Nyní vyšla v nakladatelství Omega o seriálu kniha z pera zkušených novinářů a spisovatelů memoárové literatury Miroslava Graclíka a Václava Nekvapila. A mimo hlavní představitelky Jiřiny Švorcové mají v knize prostor i další herci, kteří si v seriálu zahráli jako například Simona Stašová.


„Byla to zajímavá holka. Hrála krásného fracka. Když jsme točili Ženu za pultem, dost se mi svěřovala. Jednou jsem byla svědkem dramatického telefonu s jejím tehdejším manželem Pavlem Trávníček. Říkala mi, že nemůžou žít spolu ani bez sebe. Byl to takový vzájemný souboj. Myslím si, že je to mnohostrannější herečka, než její máma Jiřina Bohdalová, i když ona je samozřejmě výborná herečka. Ale Stašová má větší rejstřík. Rozhodně je to jedna z našich nejlepších hereček součastnosti,“ vzpomínala po čase Jiřina Švorcová.


Hezky o Stašové později vyprávěla i Lenka Termerová. „Se Simonou jsme se poznaly během natáčení. Byla ještě na škole a když jsem potom byla šéfkou zeleniny, tak hrála moji učnici. Mám jí hrozně ráda, protože je takový krásný rapl. Simona už tehdy milovala Itálii,“ přiznala její tehdejší seriálová nadřízená. A její herecký kolega Otakar Brousek mladší, který si v krámě také zahrál učně na Stašovou zavzpomínal slovy: „U Simony Stašové si jenom vybavuji, že už tenkrát tam byl takový ten talent trošku tu situaci shodit, být nad ní, jako že to je vtipné. Ona to měla odmalička, jenom to nevěděla. A vzpomínám si, že byla v obličeji taková hrozně kulatá, místo obličeje měla takový pumlíč. (smích) Jinak ale byla úžasná, taková ta bezvadná herečka na zabití.“


Seriál se točil na přeskáčku, po prostředí a tak byl roztočeno hned několik dílů najednou. Natáčet takový dvanáctidílný seriál byla tenkrát pro herce řehole skoro na celý jeden rok. Během této doby bylo samozřejmé, že dotyčný příliš nepřibere ani nezhubne, nezmění délku a barvu vlasů, nebo neotěhotní. Dnes bývají tyto záležitosti běžně zakotveny do smluv, ale v sedmdesátých letech to nikoho ani nenapadlo. „Problém měla Simona Stašová, která tenkrát ještě studovala na DAMU a byli se školou v Itálii, kterou miluje a i když se neopalovala, přeci jenom potom přišla na natáčení snědá za což dostala strašně vyhubováno a pak jí museli nějak vybělit,“ přiznala Lenka Termerová.

Foto: Nakladatelství Omega


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353