Jiří Suchý oslaví své 85. narozeniny »posemaforsku« a s netradičním dárkem

Jemný komik a zpěvák se slamákem, jemuž je vlastní osobitý humor a nadsázka těžící z událostí své doby. Některé z jeho písní, jako Pramínek vlasů, Babetta nebo Včera neděle byla, které si před pár desetiletími právem říkaly »ty největší hity« si s oblibou notujeme dodnes. A vzpomeneme-li k tomu divadelní hry Kdyby tisíc klarinetů, Jonáš a Melicharová či Dobře placená procházka, které se odehrály před zraky tisíců diváků při nesčetných reprízách na prknech divadla Semafor, jméno a tvář této umělecké stálice nám vytane na mysl v první řadě: Jiří Suchý. Tento významný český herec, režisér, skladatel, spisovatel, výtvarník, neodmyslitelně spjatý právě s proslulou divadelní scénou Semafor se 1. října dožívá svých 85. narozenin.

js-portret_c_irena-zlamalova_res
Ve snaze vzdát jeho jubileu náležitou poctu, podpořila nezisková organizace Zámek Liteň, jejímž hlavním polem působnosti je popularizace jména světoznámé pěvkyně Jarmily Novotné, vznik dokumentárního filmu s titulem Jiří Suchý: Moje souboje a boje. Snímek, který vypovídá o životě Jiřího Suchého skrze historii divadla Semafor a přibližuje jeho myšlenkové a názorové proudy, pochází z dílny režiséra – dokumentaristy Jiřího Vondráka, jenž o Jiřím Suchém natočil již dříve dva filmy (dokument Jiří Suchý… v takový krásný společnosti a jeden z dílů seriálu Básníci Evropy).
„Protože se v rámci organizace Zámek Liteň dlouhodobě snažíme připomenout jméno a odkaz pěvkyně Jarmily Novotné, jsme si dobře vědomi toho, jak usilovná a složitá práce to je. Proto jsme neváhali podpořit projekt, jenž se věnuje dosud žijící a stále plně tvořící umělecké legendě, která si zasluhuje pozornost, a navíc právě oslavuje významné životní jubileum, panu Jiřímu Suchému. Film vznikl z iniciativy režiséra Jiřího Vondráka, který nás oslovil, abychom se stali jeho producenty a pomohli s realizací a finanční záštitou. Po krátké úvaze jsme spojili síly a dnes se již radujeme z výsledku a zároveň netradičního narozeninového dárku pro pana Suchého,“ popisuje okolnosti vzniku snímku ředitelka neziskové organizace Zámek Liteň, z.s. Ivana Leidlová.

suchy-slitr01
Tento filmový portrét bude uveden v premiéře a jako narozeninový dárek umělci symbolicky předán během trojice večerů s názvem Pocta Jiřímu Suchému aneb »Znám ještě starší lidi«, které Zámek Liteň pořádá 30. září, 1. a 2. října 2016 v divadle Semafor, přičemž program 1. října je partnerskou akcí Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Kromě slavnostní premiéry dokumentu budou tyto večery patřit zároveň slavnostnímu setkání s Jiřím Suchým a jeho narozeninovému koncertu, na němž připomene svou celoživotní tvorbu prostřednictvím písňových evergreenů. Večery 1. a 2. října se pak odehrají za moderace Jiřího Vejvody. Čerstvý snímek Jiří Suchý: Moje souboje a boje bude možné rovněž zhlédnout na obrazovce České televize – v premiéře 30. září na programu ČT art.
„Zájem pana režiséra Vondráka a Zámku Liteň o natočení dokumentu mě potěšil, protože každého, kdo něco tvoří, potěší, že si ho někdo všimne, a když ho dokonce dokáže ocenit, potěšení je pak dvojnásobné. Přiznám se, že ač je mi pětaosmdesát, ještě nikdy jsem nedostal k narozeninám film, a ještě ke všemu o své osobě. Je to opravdu originální dar. Film vznikl tak, že si mě pan Jiří Vondrák posadil do křesla, kladl mně otázky a já na ně odpovídal, odpovídal, odpovídal… Aniž bych tehdy tušil, jak on s tím naloží. Jak znám ale pana režiséra, který už o mně natočil dva filmy, poradil si s jeho zpracováním na výbornou,“ říká oslavenec Jiří Suchý.
Filmový portrét Jiří Suchý: Moje souboje a boje tvoří dvě linie. První je průřezem života Semaforu skrze tzv. „šest soumraků“, neboli temných míst v jeho historii a do značné míry vypovídá i o životních osudech Jiřího Suchého. Druhá linie pak představuje jeho osobnost skrze úvahy a zamyšlení nad různými otázkami a oblastmi života.
Jiří Suchý je matadorem české kulturní scény, kterou obohacuje svou tvorbou již více než 60 let. Má na kontě přes 1300 písňových textů a je autorem více než 120 divadelních her a revue. Během jeho kariéry vyšla také řada nahrávek a hudebních kompilací či nahrávek nejúspěšnějších her uváděných v Semaforu. Podílel se na vzniku řady filmů, k některým napsal námět či scénář nebo texty písní či složil hudbu. V některých si i zahrál. Dosud mu vyšlo na 40 knižních publikací s přepisy písňových textů a divadelních her nebo povídkové a vzpomínkové knížky. Veřejnosti je důvěrně znám ve spojení v autorské dvojici s Jiřím Šlitrem a po jeho smrti pak s herečkou Jitkou Molavcovou, s níž vystupuje v Semaforu dodnes. Po několik let také oslovoval posluchače rozhlasu se svými úvahami a oblíbenými písničkami a jeho tvář je známá i z některých televizních pořadů. Působil dokonce jako učitel textařiny na Konzervatoři Jaroslava Ježka nebo vydavatel záznamů her divadla Semafor.
Jeho celoživotní přínos dokazují i četná ocenění, jako Medaile Za zásluhy II. Stupně, Hudební cena Anděl – Síň slávy, Čestná medaile T. G. Masaryka, Cena Thálie – Zvláštní cena kolegia, Cena Jaroslava Seiferta, Řád T. G. Masaryka, čestné doktoráty (Univerzity Palackého v Olomouci a Janáčkovy akademie v Brně), čestné občanství Plzně a Prahy 6 a čerstvě i čestné občanství hl. m. Prahy.

Kdo je Jiří Suchý?
Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni a je významný český herec, režisér, skladatel, spisovatel, výtvarník a osobnost neodmyslitelně spjatá s divadlem Semafor. V 50. letech poprvé vstoupil na scénu pražské Reduty, kde se prvně setkal s Jiřím Šlitrem, s nímž posléze vytvořil úspěšnou autorskou dvojici. Stál u vzniku Divadla Na zábradlí, odkud zakrátko odešel a spolu s J. Šlitrem a F. Havlíkem založil roku 1959 vlastní divadlo Semafor. Okamžitě začala tzv. zlatá éra Semaforu, první desetiletí napěchované desítkami hitů, denně vyprodaným hledištěm, mnoha filmy, televizními vystoupeními, rozhlasovými pořady, zahraničními zájezdy… Úspěšná období však střídaly i krušnější časy poznamenány politickou situací či ztrátou stálých scén. Za dobu své existence Semafor uvedl a proslavil mnoho významných osobností české kultury, kromě jiných také Jitku Molavcovou, která od Šlitrovy smrti dodnes působí coby Suchého hlavní divadelní partnerka.
Jiří Suchý napsal více než 120 divadelních her a revue. Mezi nejznámějšími např. Kdyby tisíc klarinetů, Jonáš a tingltangl, Šest žen, Jonáš a dr. Matrace, Dr. Johann Faust, Lysistrata, Prsten pana Nibelunga ad. Jedním z vrcholů Suchého tvorby je libreto Šlitrovy jazzové opery Dobře placená procházka na scéně Národního divadla v režii M. Formana. Tuto operu měla ve svém repertoáru i řada zahraničních divadel. K 50. výročí Semaforu napsal řadu scénických pohledů na jeho minulost jako Šlitr s námi (a zlý pryč), Uteklo to jako H2O ad. Jeho nejúspěšnějším muzikálem (s F. Havlíkem) je parafráze Erbenovy Kytice (přes 800 repríz).
Je autorem přes 1 300 písňových textů (Pramínek vlasů, Babetta, Včera neděle byla, To všechno odnes čas, Miláčku ad.). Má na kontě také řadu nahrávek a hudebních kompilací či nahrávek nejúspěšnějších her uváděných v Semaforu. Podílel se na vzniku řady filmů, k některým napsal námět či scénář nebo texty písní či složil hudbu. V některých si i zahrál. Dosud mu vyšlo na 40 knižních publikací s přepisy písňových textů a divadelních her nebo povídkové a vzpomínkové knížky. Po několik let také oslovoval posluchače rozhlasu se svými úvahami a oblíbenými písničkami a jeho tvář je známá i z některých televizních pořadů. Učil rovněž textařinu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Jeho společnost pro film a video »Perplex« vydává záznamy všech her divadla Semafor.
Význam Suchého celoživotního působení dokazují i četná ocenění. Je držitelem Medaile Za zásluhy II. Stupně, Hudební ceny Anděl – Síň slávy, Čestné medaile T. G. Masaryka, Ceny Thálie – Zvláštní ceny kolegia, Ceny Jaroslava Seiferta, Řádu T. G. Masaryka, čestných doktorátů (Univerzity Palackého v Olomouci a Janáčkovy akademie v Brně), čestného občanství Plzně a Prahy 6 a čerstvě i čestného občanství hl. m. Prahy.

Foto: www.zamekliten.cz / Irena Zlámalová