Jiří Korn pokřtil Romana Tomeše

V pražském kinu Mat proběhl slavnostní křest nového videoklipu muzikálového zpěváka Romana Tomeše Nesmrtelný. Skladba pochází z muzikálu Poe, který napsal známý, dnes již zesnulý skotský skladatel a libretista Eric Woolfson. Jinak autor v Evropě proslavených titulů Gaudi, Gambler a Freudiana s freudovskými tématy. Do češtiny skladbu přebásnil Michael Prostějovský. Hudební nahrávka za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Jakubem Žídkem vznikla především pro potřeby vysílání pořadu Muzikál expres. A nyní došlo i na videoklip, pod kterým jsou podepsání tvůrci nové generace Ondřej Rychlý a Tomáš Kyselka, respektive jejich filmová společnost Fast Films.

Jiří Korn a Roman Tomeš

Klip vznikl na objednávku Musical-media, tedy firmy, kterou řídí Michael Prostějovský a která se již několik let koprodukčně podílí i na vlastních hudebních nahrávkách muzikálových melodií pořizovaných s renomovanými hudebními tělesy Českého rozhlasu. Prostějovský také k písni Immortal z muzikálu Poe napsal český text.

Jiří Korn a Michael Prostějovský

Videoklip Nesmrtelný slavnostně pokřtil starší kolega Romana Tomeše z Hudebního divadla Karlín Jiří Korn. Stojí za povšimnutí i skutečnost, že přesně před padesáti lety vznikl projekt, na kterém se podílel jak Jiří Korn, tak Michael Prostějovský. V roce 1968 totiž vzniklo pohádkové koncepční album Šípková Růženka skladatele a dirigenta Václava Zahradníka a textaře a producenta Michaela Prostějovského s vokální skupinou Rebels, jejímž sólistou byl tehdy právě Jiří Korn.

Křest videoklipu Nesmrtelný 2

Křest moderoval kolega Romana Tomeše z Národního divadla moravskoslezského Lukáš Adam. Spolu tam oba hrají přes dva roky v rockové opeře Jesus Christ Superstar roli Jidáše. Lukáš Adam během křtu ocitoval samotného Edgara Allana Poa: „Mám důvěru v blázny. Moji přátelé tomu říkají sebevědomí.“ Přítomen byl i aranžér skladby pro symfonický orchestr Tomáš Živor, který studoval kompozici filmové hudba na slavné Berklee College of Music ve Spojených státech. Maskotem křtu se stal otec jednoho z tvůrců videoklipu, známý herec Petr Rychlý. „Padlo tady, jak je můj syn Ondřej přepečlivý. Vím o tom své. Dvacet minut před křtem mi od něho přišla esemeska, zda jsem v Praze a mám čas. Že se bude křtít videoklip, na kterém se scénáristicky a režijně podílel s Tomášem Kyselkou. Naštěstí jsem včas dorazil a výsledek se mi moc líbí,“ svěřil se na křtu Petr Rychlý.

Lukáš Adam, Michael Prostějovský a Jiří Korn 1

Skladba Nesmrtelný je ústřední melodií muzikálu Poe, v jehož epicentru stojí známý a rozporuplný americký spisovatel první poloviny 19. století Edgar Allan Poe. Jeho nejznámějšími díly jsou básnická sbírka Havran a další básně, povídky Vraždy v ulici Morgue, Zánik domu Usherů a Jáma a kyvadlo. A to i ve filmové podobě. Muzikál Poe líčí nejen jeho často tragické osobní osudy, nýbrž i alkoholové a opiové excesy, boj s konkurenty a jejich závist. Ve skladbě Nesmrtelný (Immortal) se loučí s tímto světem a vyslovuje svoje jediné přání: nepřipustit, aby po něm nic nezbylo. Touží po nesmrtelnosti svého díla a tím i své vlastní.

Míša a Roman Tomešovi

Muzikál Poe byl při svém scénickém čtení v roce 2003, které proběhlo ve slavných londýnských studiích na Abbey Road, zaznamenáno jak na zvukový, tak audiovizuální nosič. Do titulní role produkce a tvůrci obsadili slavného britského muzikálového herce Steve Balsama. A tento videozáznam postupně získal téměř kultovní divácký zájem na DVD a patří k oblíbeným sběratelským kouskům muzikálových fanoušků. Na premiéru ve formátu muzikálu superlativů však zatím Poe stále čeká. Jedním z důvodů je i smrt autora v prosinci 2009. A vůbec by nebylo špatné, kdyby k ní došlo právě v České republice. A to bylo také motivem pořízení nahrávky i videoklipu. A Roman Tomeš by jistě byl ideálním představitelem rozpolceného spisovatele Edgara Allana Poa.

Tvůrci videoklipu Nesmrtelný - Tomáš Kyselka + Ondřej Rychlý

Podívejte se na klip Nesmrtelný v podání Romana Tomeše zde:

https://www.youtube.com/watch?v=M58acc-ZKhk

Více infa: www.muzikalexpres.cz , www.musicalmedia.cz , www.fastfilms.cz

Křest videoklipu Nesmrtelný 1

Foto: www.musicalmedia.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353