Je tu čtyřalbum Radima Hladíka s novým singlem, který nazpíval Michal Hrůza

Necelé dva roky poté, co nás navždy opustil legendární český kytarista Radim Hladík, vychází ve vydavatelství Supraphon velký výběr z jeho hudebního odkazu. Proslul především jako brilantní elektrický a akustický kytarista, byl však také skladatelem, aranžérem, producentem, kapelníkem a člověkem s neúnavnou chutí spolupracovat na zajímavých projektech. Řadu z nich se snaží zachytit rozsáhlá kompilace s názvem Má hra, nabízející nahrávky z období let 1969 až 2018. Ve speciálním 4CD boxu najdete nahrávky od Blue Effectu až po zcela nově objevené záznamy.

153FOTO ALAN PAJER

Na kompilaci se zásadním způsobem podílela manželka Radima Hladíka Zlata Hladíková i jeho syn, známý zvukový mistr oceněný čtyřmi Českými lvy, Radim Hladík ml. Ti společně s dcerou Lucií Hladíkovou a editorem Karlem Denišem vybírali ze stovek hodin záznamů.

„Výběrem obsahu a sleevenotes přispěl také Pavel Víšek, grafikovi Lukáši Fišárkovi radou a ilustracemi prospěl jeho strýc Petr Sís. Mnozí Radimovi spolupracovníci a přátelé umožnili využít méně známé nahrávky nebo vůbec poprvé zveřejněné. Pro všechny zúčastněné to byla srdeční záležitost,“ doplňuje editor Supraphonu Karel Deniš.

201foto alan pajer

Podařilo se vytvořit čtyři dramaturgicky soudržné celky, každý na jednom CD. Jsou to 1. Blue Effect, 2. Spolupráce, 3. Filmy a 4. Projekty. Jde o ukázky z tvorby typově rozmanité. Zásadní je rock, občas s jazzovými vlivy, kvalitní poprock, překvapivý folk, filmová hudba pro slavné i pozapomenuté snímky, scénická divadelní hudba, ambientní a jiné speciální projekty. Šíře Radimova záběru byla obdivuhodná, rozpoznatelnost jeho hry okamžitá. Právem se tedy 4CD box jmenuje „Má hra“, podle jedné z kytaristových nejslavnějších kompozic. Základ kompilace vznikal již v roce 2016 k Hladíkovým sedmdesátinám, ale on sám přípravy zastavil ve chvíli, kdy cítil, že tuhle práci už nedokončí.

148FOTO ALAN PAJER

„Je smutné, že dílo se podařilo zrealizovat už bez něj. Je ovšem skvělé, že se to stalo v podobě alespoň naznačující mnohost Radimova talentu,“ uzavírá Karel Deniš.

Při přípravě této kompilace vznikla jako speciální bonus píseň Probuzení. Jedná se o patnáct let starý studiový záznam Radima Hladíka, při kterém vznikl kytarový part a melodie. Letos jí otextoval Michal Hrůza, který jí následně i nazpíval za doprovodu vokálů Pavla Bohatého. Rytmiku natočili členové poslední sestavy Blue Effect, basista Vojtěch Říha a bubeník Václav Zima.

128FOTO ALAN PAJER

Vzpomínkový 4CD box bude pokřtěn 2. prosince v divadle Archa na dvou výpravných multimediálních koncertech nazvaných Vzpomínka na Radima Hladíka. Na legendárního kytaristu zavzpomínají a poctu mu složí například David Koller a Michal Dvořák z Lucie, Michal Malátný a František Táborský z Chinaski, Michal Prokop nebo Hladíkovi spoluhráči z Matadors a původního Blue Effectu, jako Viktor Sodoma, Karel Kahovec nebo Jiří Kozel. Doprovodí je jádro kapely Blue Effect a další hudební hosté.

Rozsáhlá kompilace Radima Hladíka Má hra vychází nejen ve speciálním 4CD boxu, ale také digitálně u vydavatelství Supraphon.

106FOTO ALAN PAJER

Odkaz na skladbu na YouTube zde:

 https://youtu.be/WesQ0S8JBAk

SU65162

Foto: Supraphon / Alan Pajer