Janek Ledecký ohlásil velký návrat! Víme, co se děje

Zpěvák Janek Ledecký přichází po deseti letech s novým autorským albem. Nahrávkou Na konci duhy navazuje na svou silnou písničkářskou éru devadesátých let, po které se několik let věnoval více komponování úspěšných muzikálů. Dvanáct písniček z nové desky vznikalo střídavě ve anglickém Tetbury a v Praze. Desku pokřtí 14. října v pražském Hard Rock Cafe.

Ledecky_CoverCD
Když v loňském roce Ledecký pracoval na albu duetů, definitivně uzrál nápad přijít s novou sólovou deskou. Ta nakonec vznikla v relativně krátkém časovém období.
„Nosil jsem do vydavatelství písničky, které jsem postupně skládal. Nakonec jsme zjistili, že se mnohé na duety nehodí, ale skvěle se hodí na novou desku. Když jsem přinesl první čtyři, rovnou mi objednali studio v Anglii. Takže jsem to dělal hezky v tlaku, a tak to má být. Já se tím vracím do těch devadesátek, do módu, kdy jsem každý rok udělal novou desku. Časový tlak mi asi dělá dobře,“ směje se Janek.
V Anglii, kam na jaře Janek dorazil s kytaristou z Chinaski Františkem Táborským, už na ně čekal producent Greg Haver. Společně s britskými hudebníky skladbám dodali silná a střídmá aranžmá, v duchu té nejlepší písničkářské tradice. Jako první nahráli Já se vracím, první singl alba, na který v těchto dnech vzniká videoklip. Druhou půlku desky po návratu Ledecký svěřil Janu Ponocnému a jednu píseň nakonec zprodukoval Jankův syn Jonáš Ledecký.
„Je to první album, na kterém jsem si shromáždil tři producenty,“ vysvětluje Ledecký a dodává: „Čtyři věci jsem udělal v Anglii, sedm dalších s Honzou Ponocným a jednu s Jonášem. Ty jednotlivé písničky vyloženě chtěly jiný přístup. Tím, že jsme to potom celé míchali v Anglii, to dostalo jednotný ráz,“ doplňuje a přiznává, že i po letech skládá pořád stejně, jak když kdysi začínal s Žentourem.
„Většinou sednu k pianu nebo kytaře a muzika je hotová za pět minut. Text pak píšu dva dny nebo klidně týden,“ řekl Ledecký, který se s novou deskou nesnaží reagovat na současné dění, naopak se snaží o nadčasovost a pozitivní vyznění své hudby. „Abych na desce řešil světový mír nebo deštné pralesy, to ode mně, myslím, nikdo nečeká. Dělám to tedy tak, abych se u toho co nejvíc bavil a věřím, že se budou bavit i posluchači,“ doplňuje.
Novou desku Janek Ledecký pokřtí 14. října v Hard Rock Cafe Praha v rámci Pinktoberu, vstupenky jsou k dostání v předprodeji i na místě. Zpěvák také chystá tradiční vánoční turné, na kterém už fanoušci uslyší věci z nové desky. Nebude to ovšem poprvé, Janek některé věci nabídnul už v rámci svých letních koncertů. „Už na letních festivalech jsem některé nové skladby s kapelou hrál. Lidi je nemohli znát, ale na konci si už refrén zpívali, jakoby ho znali deset let. A to pro mě bylo hrozně silné a pozitivní,“ dodává.

Video z natáčení desky:

Foto: www.brainzone.cz

FB_post_chalupari