Jan Koller: Na vojně mě na fotbal nechtěli, to jsem dělal v kuchyni

Hostem v televizní Show Jana Krause byl fotbalista Jan Koller, který drží současný rekord v počtu vstřelených branek za české reprezentační A-mužstvo a jehož cesta k fotbalové slávě je takřka pohádkovým příběhem – od čutání ve Smetanové Lhotě přes reprezentaci až po trenéra v Monaku.

Show Jana Krause: TV premiéra 5. 5. 2021
1. Markéta a Patrik Děrgelovi — herci a manželé
2. Jan Koller — legendární fotbalový útočník
3. Jan Rak — jaderný a kvantový fyzik
— Snímek z neveřejného natáčení pořadu Show Jana Krause v Praze.

„Nejprve jsem kopal u nás ve Smetanové Lhotě, potom jsem hrál za Milevsko, to už byla vyšší soutěž. Na vojně mě na fotbal nechtěli, to jsem dělal v kuchyni,“ vzpomíná sportovec, který se šťastným řízením osudu dostal do Prahy, kde mu někdo známý zařídil možnost trénovat přes týden na Spartě. „A asi jsem se jim nějak zalíbil, tak mě vzali.“ Poté ale začala atmosféra v letenském klubu houstnout, a tak odešel do Belgie, kde v klubu KSC Lokeren prožil jedno z nejlepších období své fotbalové kariéry.

„Přibalili mě vlastně jako takový přívažek k dalším dvěma hráčům ze Sparty, aby si mě tam na čtrnáct dní vyzkoušeli,“ vzpomíná. „Když se pak mělo rozhodnout, co se mnou, tak to bylo trochu na vážkách, ale přimluvil se za mě pan Vacenovský. Tak na něj dali, a dodnes jsem nejdražší transfer, co v historii klubu provedli, když jsem přestupoval do RSC Anderlecht.“ Předtím, než se dostal nastálo do Monaka, ještě předcházelo angažmá v Německu a rok a půl v Rusku.

„V ruské Samaře to byla občas pěkná divočina,“ poznamenává se smíchem. „Je to už hodně na východě a podmínky tam byly někdy dost vostrý. Navíc jsem měl předtím už zkušenost z Monaka, takže to byl přestup z extrému do extrému. Dříve se město jmenovalo Kujbyšev a bylo to v sovětské éře uzavřené město, protože se tam vyráběly součástky na rakety.“ Příchod do Samary byl prý pro něj skutečný šok, ale protože je přizpůsobivý, brzy si zvyknul a podle jeho slov si vůbec »nevedli špatně«.

Lítání na zápasy po celém Rusku ale bylo dost náročné. „Například jsme letěli dvanáct hodin do Vladivostoku, kde byl navíc šest nebo sedm hodin posun, pak nevíte, jestli je ráno nebo večer, druhý den zápas, pak zase zpátky, takže jsem se z toho další týden dostával,“ říká fotbalista, který má na svém kontě celou řadu úspěchů a účast na třech mistrovstvích Evropy a jednom světovém šampionátu. Všechny životní zákruty a vzestupy v neuvěřitelném příběhu sportovce, který nastoupil profesionální kariéru až ve dvaceti letech, budeme moct zhlédnout také ve filmovém zpracování, které se právě připravuje pod názvem Příběh obyčejného kluka. „Vždy jsem byl spíše uzavřený, ale během natáčení jsem otevřel své soukromí,“ prozrazuje Jan Koller.

 

Foto: TV Prima