Jacques Rupnik: Audiokniha pomáhá knize chytit druhý dech

Supraphon právě vydal audioknihu o novodobých českých dějinách Střední Evropa je jako pták s očima vzadu, za jejíž knižní podobu získal Jacques Rupnik cenu Magnesia Litera v kategorii Publicistika. Letos na jaře ji načetli herci Václav Jílek, Miloslav König, Igor Orozovič a publicista Karel Hvížďala.

Pane Rupniku, již jste audioknihu slyšel?

Audiopodoba mé knihy mě mile překvapila: slyšíte něco důvěrně známého, ale jako byste knížku znovu objevoval. Poslouchal jsem chvílemi, jako by to psal někdo jiný!

 

Vaše kniha obdržela ocenění Magnesia Litera, udělalo vám to radost?

Cenu Litera jsem neznal (mea culpa) a nikam jsem se nehlásil. To provedl můj nakladatel a jsem mu za to vděčný: cena mě potěšila o to víc, že jsem ji nečekal, a vážím si toho, že knížka zaujala členy poroty, které neznám a kteří tím zároveň na ni upozornili širší čtenářskou obec. A to je vlastně hlavní poslání literárních cen.

 

Co říkáte tomu, že se v posledních letech staly audioknihy takovým fenoménem?

Audioknihy jsou zajímavý fenomén vypovídající něco o naší uspěchané době (tedy předcovidové): lidé na cestě autem si krátí čas, aniž by to byl »ztracený« čas. Jiní by zase neměli chuť či odvahu se pustit do tlusté knížky, ale proč ne do audioknížky? A knížce to tímto pomáhá chytit druhý dech.

 

Teaser:  http://bit.ly/teaser-audiokniha-Rupnik

Kdo je Jacques Rupnik?

Jacques Rupnik je v českém mediálním prostoru přítomný od roku 1989, ale nepřímo zde byl přítomen už před sametovou revolucí. Nejen tím, že ve svém druhém domově, tedy ve Francii, o naší zemi psal, ale také proto, že se v Československu jeho texty i tehdy četly. Rupnik se narodil v Praze a žil zde do svých patnácti let, není proto při studiu pramenů omezen jazykovou bariérou, zároveň prostředí, o němž píše, důvěrně zná. Studia politologie na Sorbonně a na Harvardově univerzitě mu pak poskytla skvělé odborné zázemí, po listopadu pracoval dva roky jako poradce prezidenta Václava Havla. Nyní působí na prestižních vědeckých místech v Belgii, ve Francii a také v Praze.

 

Multilink: https://lnk.to/RupnikStredniEvropaJeJakoPtakSOcimaVzaduID

Foto: Supraphon / Tomáš Vodňanský

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353