Ivan Klíma: Z počítače jsem byl úplně nadšený

Legenda české literatury a jeden ze tří nejpřekládanějších českých spisovatelů Ivan Klíma přišel do televizní Show Jana Krause. Co o něm však málokdo ví, je to, že byl také autorem scénářů k oblíbenému dětskému animovanému seriálu o Krtečkovi.

AKF_1149
„Zdeněk Miler byl můj soused, takže jsme to spolu vždycky domlouvali přes plot,“ potvrzuje spisovatel a dodává, že to začalo v době, kdy nesměl publikovat: „Nabídl mi, že by mě zaštítil svým jménem, že bych psal a on by mi pak dal honorář. Já jsem ale naopak potřeboval, aby se mohlo něco pod mým jménem veřejně prezentovat, abych dostal pojištění jako spisovatel. Krátkému filmu, který pohádku realizoval, tehdy šéfoval velmi vlivný muž, za kterým Miler zašel a vyřídil to s ním. Takže to skutečně pod mým jménem vyšlo, až z toho řada lidí žasla, a dokonce to v mnohých vyvolalo jisté politické naděje. No a já jsem na základě toho skutečně dostal pojištění,“ zavzpomínal Ivan Klíma.

AKF_1140
Scénáře k animovaným filmům o Krtečkovi, které se úspěšně prodávali do celého světa, pak psal zhruba dva roky. Přestože měl za minulého režimu Ivan Klíma u mocipánů vroubek a je tradičně vnímán jako výrazná osobnost českého disentu, například Chartu 77 nikdy nepodepsal. „Já jsem si to tak dohodl s kamarády. Měl jsem totiž na starosti podporu spisovatelů, posílání věcí ven a naopak, a tak jsem říkal, že bude lepší, když nebudu mít doma domovní prohlídky,“ vysvětluje spisovatel, jehož knížky se v té době již vydávaly také v zahraničí a který udržoval styk i s velmi významnými zahraničními spisovateli. Byl mimo jiné také jedním z prvních majitelů osobního počítače, který mu poslal pan Janouch ze Švédska, a tak již od osmdesátých let píše na něm.

AKF_1145
„Byl jsem z toho úplně nadšený! Nemohl jsem dospat a vstával jsem v pět, jak jsem se těšil,“ vzpomíná nadšeně Ivan Klíma, který už se v současné době cítí celkem dost vypsaný, „ohromně mi to šetřilo čas, protože jsem vždycky strašně škrtal, tak jsem to pak musel neustále stříhat a lepit.“ Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 25. ledna ve 21.35 hodin na Primě.

Foto: TV Prima