Hypochondrický Princ Aleše Brisceina se na scéně Národního divadla zamiluje do tří pomerančů

Láska ke třem pomerančům, tak se jmenuje Prokofjevova opera, kterou Národní divadlo chystá pro uvedení 16. a 19. května 2019. Aleš Briscein ztvární hlavní roli hypochondrického monarchy.

Aleš Briscein, foto Stanislava Pechová

Po mnoha zahraničních úspěších se vrací tenorista Aleše Briscein opět na scénu Národního divadla v nové roli. Ztvární Prince, který bude úplně jiný než ten, jehož známe z opery Rusalka Antonína Dvořáka.

Ruský skladatel Sergej Prokofjev napsal tuto satirickou operu při svém pobytu v USA. Premiéra se konala téměř před sto lety – v roce 1921. Dílo je vskutku mezinárodní: ruský skladatel ho vytvořil na motivy italského dramatika Carla Gozziho s francouzským libretem a pro americké publikum. Tento zamotaný původ zcela koresponduje se satirickou zápletkou se surrealistickými prvky opery.

Ústřední postavou je právě hypochondrický, rozmazlený Princ, kterého se chce zlá čarodějnice zbavit a očaruje ho tak, že pocítí nezvladatelnou touhu po pomerančích. Jelikož jde o bláznivé dílo ve stylu comedie dell´arte, které nastavuje zrcadlo společnosti, nechybí bizarní situace, nadsázka a jinotaje.

Bolestínství Prince je pro Aleše Brisceina zvlášť pikantní, protože on sám je znám svým železným zdravím a nadšením pro sport.  „Je to takový ufňukánek, mamánek, hypochondr, s čímž si představitel může v charakterizaci postavy krásně vyhrát,“ říká a pokračuje: „Baví mě barvitost hudby a humor opery, v její nadsázce se najde pomalu každý z nás. Konzumaci pomerančů ve všech podobách určitě doporučuji i já pro celkové zlepšení zdravotního stavu. Přijďte si pro ně do Národního divadla, premiéra bude už 16. a 19. května 2019.“

Aleš Briscein, fotila Stanislava Pechová (2)

Kdo je Aleš Briscein?

Aleš Briscein je jedním z nejžádanějších tenoristů v Česku i zahraničí. Oficiálně potvrdil svou pověst tím, že se objevil v každoroční statistice odborného hudebního portálu Bachtrack za rok 2018 se v žebříčku nejvytíženějších operních pěvců, kde se umístil na 7. místě hned za Piotrem Beczalou. Mezi českými operním pěvci byl jediným, kdo se v této statistice objevil. Je držitelem mnoha cen, mimo jiné rakouského operního Oskara Musiktheaterpreis (2018), dvou Thálií nebo Pamětní medaile »za šíření hudby Leoše Janáčka u nás i v zahraničí«. V zahraničí zpíval všechny Janáčkovy opery od Japonska po Mexiko a USA. Dle názoru mnoha odborníků současný nejlepší představitel hlavních mužských rolí v nejoblíbenějších českých operách: Princ v Rusalce a Jeník v Prodané nevěstě. V Národním divadle v Praze ho v květnu 2019 čeká hlavní role Prince v Prokofjevově opeře Láska ke třem pomerančům.Čerstvě má za sebou premiéru coby Dalibor ve stejnojmenném Smetanově díle hraném v Opeře ve Frankfurtu. V průběhu této a následující sezony se objeví v Komische Oper Berlin jako Paul v Korngoldově opeře Mrtvé město a s tímto operním ansámblem také pak jako Lenskij v Čajkovského Evženu Oněginovi v rámci prestižního festivalu v Edinburghu. V roce 2020 ztvární v Ženevě Alberta Gregora v nové produkci Janáčkovy Věci Makropulos a jako Lepreux v Messiaenově opeře Svatý František z Assisi.

Foto: Národní divadlo / Stanislava Pechová


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353