Hurvínek slaví 93. narozeniny. A spolu se Spejblem převezme ocenění za celoživotní přínos

Kromě klasických a velmi oblíbených představení pro děti i dospělé připravilo Divadlo Spejbla a Hurvínka na červen pro své diváky zážitkové workshop. Premiérou bude ukončen 7. ročník kurzu loutkového divadla, do jehož 8. ročníku se zájemci mohou hlásit již nyní. Zároveň divadlo zahájí v červnu zkoušení jedné z kultovních her Past na Hurvínka, kterou diváci na prknech divadla uvidí poprvé v říjnu. To vše bude následovat po květnových oslavách neuvěřitelných 93. narozenin legendární loutkové postavičky Hurvínka, kterou znají děti po celém světě.

6 (kopie)_m

Začátek května byl v divadle Spejbla a Hurvínka mimo jiné ve znamení velkých oslav. Slavná postavička Hurvínka oslavila své už 93. narozeniny. Diváci mohli s Hurvínkem slavit v celé řadě oblíbených představení, například Hurvínkova Nebesíčka, Hurvínkova cesta do Tramtárie, Hurvínek mezi osly, Jak s Máničkou šili všichni čerti nebo v představeních pro dospělé, jako například Dějiny kontra Spejbl nebo Spejbl a město hříchu. Ve spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka uvedlo Divadlo Spejbla a Hurvínka v květnu také speciální cenově zvýhodněné představení pro seniory. Další takové představení má divadlo na programu v listopadu. Konkrétně půjde o hru Dějiny kontra Spejbl.

V spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka připravuje Divadlo Spejbla a Hurvínka rovněž celou řadu dalších zajímavých projektů. Například pravidelná představení pro neslyšící a nevidomé děti. „Jsme velmi vděční, že jsme letos mohli uvést již deváté představení pro nevidomé a neslyšící. Za to patří Nadačnímu fondu pomoci Karla Janečka velký dík,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

COLOR_AAA8323_m

Ředitel Nadačního fondu pomoci Karla Janečka Čestmír Horký k tomu dodává: „Divadlo Spejbla a Hurvínka jsem navštívil letos poprvé se svým synem. Jsem moc rád, že je o unikátní představení pro neslyšící a nevidomé děti takový zájem. Všech 281 míst bylo obsazeno. Když vidíte plné divadlo šťastných a pobavených dětí, je zřejmé, že naše spolupráce, která trvá již šestým rokem, má smysl. Lidé v divadle jsou velmi kreativní, a tak se už letos můžete těšit na novinky, které společně připravujeme.“ Dále divadlo Spejbla a Hurvínka připravuje společně s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka projekt v duchu »zavěšené« vstupenky, který by měl umožnit návštěvu divadla dětem ze sociálně slabších rodin.

S příchodem června se blíží také Den dětí. Ten oslaví Divadlo Spejbla a Hurvínka mimo jiné zážitkovým workshopem pro veřejnost, pořádaným podle velmi úspěšných workshopů, které divadlo dosud pořádalo pouze pro školy a to v duchu dramatické výchovy. Workshop pro veřejnost se uskuteční 1. června od 15:45 hodin a navazovat bude na představení Mikiho Kirschnera, Robina Krále a Jiřího Škorpíka Jak s Máničkou šili všichni čerti. Náplň zážitkového workshopu bude dětem vytvořena na míru a povedou jej odborně vzdělaní lektoři. „V rámci workshopu dostávají děti možnost dotknout se příběhu shlédnutého v rámci našeho představení z jiné perspektivy. Mohou nabídnout třeba i vlastní řešení zápletky,“ říká k workshopům Divadla Spejbla a Hurvínka Kirschnerová.

IMG_3503_m (1)

Mezi doprovodnými akcemi, které Divadlo Spejbla a Hurvínka nabídne v příští sezóně, bude take zmíněný již osmý ročník kurzu loutkového divadla pro děti. Ten si klade za cíl podrobněji seznámit děti s principy loutkového divadla. „Vzhledem k tradici našeho divadla klademe důraz především na marionetu. Dětem by měl tento kurz zprostředkovat setkání s různými uměleckými složkami, které jsou součástí procesu vytváření loutkového představení. Informace k zápisu do kurzu najdete aktuálně na našich stránkách www.spejbl-hurvinek.cz,“ představuje kurz loutkového divadla pro děti Denisa Kirschnerová.

Nejoblíbenější českou loutkovou scénu čeká také několik příjemných povinností. Zahájeny budou zkoušky jedné z kultovních her divadla, Past na Hurvínka. Představení, které obohatí dětský repertoár, bude mít premiéru příští divadelní sezóně v říjnu.

odcházející S+H copy_m

Kromě toho, 29. května Spejbl a Hurvínek spolupokřtí na narozeninové zahradní slavnosti Botanické zahrady hl. města Prahy knihu Příběh trojské botanické zahrady vydanou u příležitosti výročí padesáti let od založení největší botanické zahrady v České republice. Kmotry knihy se Spejbl s Hurvínkem stanou společně s osobnostmi projektu Kořeny osobností, jehož jsou obě slavné postavičky rovněž součástí. Projekt Kořeny osobností poutá od roku 2009 jedinečným způsobem zájem široké veřejnosti k přírodnímu bohatství, jímž pražská botanická zahrada disponuje a spojuje významné osobnosti s vzácnými a ohroženými rostlinnými druhy. Postupně̌ by měl projekt představit až 150 významných osobností a stejný počet rostlinných exemplářů, které se ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením.

V neposlední řadě obdrží Spejbl a Hurvínek v rámci 6. ročníku festivalu humoru Komedy Fest, který se uskuteční 26. 5. – 1. 6. 2019 v Plzni, hlavní ocenění, Cenu Komedy Festu za celoživotní přínos humoru na poli divadelním, filmovém a televizním. „Loutkové postavičky Spejbla a Hurvínka patří nejen k české kultuře a humoru, ale také k Plzni, kde se festival koná, a kde dlouhá léta působil jejich duchovní otec loutkář prof. Josef Skupa. Své první profesionální krůčky zde S+H absolvovali již téměř před sto lety. Jsme proto rádi, že právě v roce blížících se 100. kulatin Spejbla můžeme oběma legendárním postavičkám předat Cenu Komedy Festu,“ říká PR manažer festivalu. V minulosti si cenu převzali takové osobnosti jako Iva Janžurová, Petr Nárožný, Jiřina Bohdalová či Stanislav Zindulka.

Program Divadla Spejbla a Hurvínka na květen a červen 2019

pro dospělé:

St 22.5. 2019 19.00 Ve dvou se to lépe…

St 29.5. 2019 19.00 Spejbl a město hříchů

St 5.6. 2019 19.00 Spejbl versus Drákula

představení pro děti:

Ne 26.5. 2019 10.30 Hurvínek mezi osly

Ne 26.5. 2019 14.00 Hurvínek mezi osly

So 1.6. 2019 14.00 Jak s Máničkou šili všichni čerti

So 1.6. 2019 15.45 Novinka – Zážitkový workshop

Ne 2.6. 2019 14.00 Jak s Máničkou šili všichni čerti

So 8.6. 2019 14.00 Jak s Máničkou šili všichni čerti

Ne 9.6. 2019 10.30 Jak s Máničkou šili všichni čerti

So 15.6. 2019 14.00 Pohádky pro Hurvínka

Ne 16.6. 2019 10.30 Pohádky pro Hurvínka

Ne 23.6. 2019 14.00 Hurvínkův popletený víkend

Miki Kirschner / Robin Král / Jiří Škorpík

Jak s Máničkou šili všichni čerti

To je k uzoufání, nosit stále ty samé, staré a nemoderní šatičky,“ vzdychá Mánička a smutně si prohlíží své spolužačky, pyšnící se modely podle poslední módy. Za jejich kamarádství a za krásné šatičky by dala cokoliv. Přátelství Hurvínka, lásku bábinky a snad by se upsala i samotnému čertu. Od přání ke skutku není daleko. Pak už nezbývá než nastoupit do tramvaje a vydat se do Ďáblic. Do samého pekla, kde šijí všichni čerti. …Jakou cenu bude muset Mánička za splnění svých přání zaplatit a jak to nakonec dopadne, to se dozvíte ve hře plné písniček.

Pavel Grym

Pohádky pro Hurvínka

Hurvínek s Máničkou se dostanou do světa pohádek. Na své pouti se seznámí nejen s Dlouhým, Širokým a Bystrozrakým, ale i Dědem Vševědem a dalšími pohádkovými postavičkami. A pořádně si to užijí.

Helena Štáchová

Hurvínkův popletený víkend

Příběh o jednom zamotaném víkendovém odpolední, ze kterého jde hlava kolem nejen Hurvínkovi, Máničce, panu Spejblovi a paní Kateřině, ale i dvěma medvíďatům, která utekla z cirkusu. Hra plná písniček a groteskních situací potěší i ty nejmenší diváky.

Miki Kirschner

Hurvínek mezi osly

Škola pro Hurvínka znamená jen velkou ztrátu času. Kéž by do ní už nikdy nemusel vkročit! Toto přání se Hurvínkovi splní, když se setká s prapodivnou osůbkou s oslíma ušima jménem Hýkálek!!! Ten ho totiž pozve do Oslova, města, o němž Hurvínek, a dokonce ani Mánička, nikdy neslyšeli. Děti si tam žijí jako v ráji! A jak by ne – nemusejí totiž chodit do školy! A tak se Hurvínek, navzdory Mániččiným protestům, vydává po boku Hýkálka do města Oslovo!! Jaké to tam doopravdy je, se spolu s Hurvínkem můžete přesvědčit i vy!

Foto: Divadlo Spejbla a Hurvínka


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353