Herci ze seriálu Cesty domů stáli frontu na záchod a vytvořili rekord!

Česká republika má nový rekord, ke kterému svou účastí přispěli také herci a režisér seriálu televize Prima Cesty domů. S více než třemi stovkami lidí se totiž ve čtvrtek 22. března 2012 postavili do Nejdelší fronty na záchod! Akci Nejdelší fronta na záchod organizoval už potřetí Dětský fond OSN UNICEF právě 22. března, což je Světový den vody. Jejím smyslem bylo upozornit na nedostatek pitné vody v nejchudších částech světa a vybrat finanční prostředky na řešení tohoto problému.


Akci moderovala Jana Adamcová, která je zároveň patronkou tohoto projektu. „Mám dvě malé děti a je pro mě nepředstavitelné, že každý den umře ve světě 4500 dětí jen proto, že nemají pitnou vodu. Proto jsem ráda, že mohu projekt, který se snaží tuto situaci změnit, podpořit,“ dodává Jana Adámková.
Do symbolické fronty na kadibudku se postavilo 375 lidí, mezi nimi i režisér seriálu Cesty domů Jiří Adamec a herci Carmen Mayerová, Pavel Soukup, Kamila Špráchalová, Vendulka Křížová a Petra Horváthová. Každý, kdo projekt podpořil a do kadibudky přispěl finanční částkou, získal od herců podepsanou fotografii.


Při čekání před kadibudkou herci zavzpomínali, kdy naposledy stáli v nějaké frontě. „Vybavuju si otřesné a nedůstojné fronty, které jsem vídal kdysi ještě za komunistů. Bydlel jsem v Pařížské ulici a naproti byla cestovní kancelář. Lidé tam přes noc spali na ulici ve spacácích, jenom aby se na ně dostalo. Jako kluk z Nuslí si pamatuju, jak jsem v padesátých letech chodil s maminkou před Vánoci do zeleniny a stáli jsme frontu na mandarinky nebo pomeranče. Neměl jsem rád ani fronty na celnici, když jsem přejížděl přes hranice. Fronta ke kadibudce je poměrně kuriózní, ale pokud je pro dobrou věc, jsem rád, že jsem se do ní postavil. Jinak mám ke kadibudkám dost citlivý vztah. Když točíme exteriéry seriálu Cesty domů, pokaždé tam máme přistavené záchody, ale v životě bych tam nešel. To raději nebudu nic pít. Ale nechci tento problém nijak zlehčovat. Fakt je, že voda je nejvzácnější tekutina téhle planety, a podle toho bychom se k ní měli chovat. A to, že pitnou vodu používáme na splachování, je pro mě strašné mrhání,“ řekl Pavel Soukup.


„Být bez pitné vody musí být strašné! Já piju jedině vodu a když jí vypiju málo, začne se mi motat hlava a omdlívám. Piju vodu z kohoutku a na tu pražskou nedám dopustit, dávala jsem ji odmala i dětem. Zásadně nekupuju balené vody v plastových lahvích, to mi připadá zbytečné. A v jaké nejdelší frontě jsem kdy stála? Vybavuju si fronty, které jsem stávala kdysi za totality na knížky. Vždycky jsme se v nich střídali s tátou,“ vzpomínala Kamila Špráchalová.


Carmen Mayerová spěchala do divadla na premiéru svého muže, ale přesto si našla alespoň půlhodinku, aby se svými seriálovými kolegy akci podpořila. „Přišla jsem proto, že nedostatek pitné vody ve světě je zásadní věc. A pokud můžu svou účastí a alespoň nějakým finančním obnosem přispět, udělám to ráda,“ řekla herečka.


Petra Horváthová si vybavila moment, kdy jí chyběla voda: „Bylo to v New Yorku na rozlehlé pláži, na které jsem se ztratila. Neměla jsem u sebe žádnou vodu, slunce žhnulo a mně bylo na omdlení. Paradoxně všude kolem bylo moře, takže vody dost, jenže ne pitné. Byl to zvláštní moment,“ popisovala herečka.
Vendulka Křížová s sebou vzala nejmladšího syna – čtyřletého Ferdu. Pro něj bylo čekání ve frontě zdlouhavé, ale těšil se, až hodí do kadibudky peníze. „Vzpomínám si ze svého dětství ještě za totality, jak jsme stávali frontu na maso a jak jsem to nesnášela. Před Vánoci jsme se s babičkou šly postavit do fronty na pomeranče. Každá zvlášť, dělaly jsme, že k sobě nepatříme, abychom místo jednoho povoleného kila pomerančů na osobu ukořistily kila dvě,“ usmívala se.

Foto: TV Prima