Heidi moderovala Oscary!

Zlatá ocenění, VIP osobnosti, krásné šaty, přepychová atmosféra. Účast na známém udílení cen byla pro zpěvačku a moderátorku Heidi Janků výzvou. Samotný potlesk přítomných se však mísil se štěkotem přihlížejících chrtů. Nejednalo se totiž o americké Oscary, jak jste si možná mysleli, nýbrž chrtí Oscary v Greyhound Parku Motol.

Heidi chrty miluje IMG_3823
Tato velkolepá událost ale má s tou americkou mnoho společného. Vítězný chrt například také přijíždí v limuzíně a na vyhlášení cen kráčí po červeném koberci za nekončícího cvakání fotoaparátů. Lze tedy vidět jistou paralelu, pouze s rozdílem, že si sošky nepřebírá samotný výherce, nýbrž jeho majitel. Mimo dohled veřejnosti jsou závodní chrti velmi hýčkaní a mají nadstandardní péči, o které se mnohým z nás může jen zdát.

manzele Bara Kodetova Sporclova a Pavel Sporcl IMG_3950
Komfortní život je podmínkou, stejně jako nejlepší dostihová dráha či prvotřídní strava, aby pak zaslouženě stali na stupních vítězů. Ceny letošním chrtím výhercům předávali Filip Čapka, Elis, Eva Hrušková, Kateřina Klausová, Kristina Kloubková, Jan Přeučil, Vlastina Svátková, Barbora Šporclová Kodetová, Pavel Šporcl nebo třeba Richard Tesařík. „Vypadají vznešeně, chytře a jsou rychlí,“ vyjádřila se k závodním greyhoundům Kristina Kloubková, která si užívala atmosféru Greyhound Parku Motol. „Vůbec jsem netušila, jak rychle dokáže chrt běžet. Na internetu jsem zjistila, že běží 65 kilometrů v hodině. Stejně jako kůň! Když to poměřím s jízdou v autě, tak dokáže běžet opravdu rychle,“ nevěřícně dodala. „Je vidět, že jsou stejně soutěživí, jako my, lidé.“

IMG_4736
Na chrtích závodech bylo mnoho známých tváří poprvé. Jednou z nich byla například Vlastina Svátková, pro kterou byl závod chrtů takovou vzpomínkou na jejího třináctiletého italského chrtíka. Moc se na něj těšila a komentovala jej slovy: „Závod greyhoundů se mi moc líbil! Je vidět, že závodění je opravdu baví, a že je do toho nikdo nemusí nutit.“ Mezi celebritami po závodě vypukla horlivá debata o objektu, za kterým chrti celý závod běží. „Už to mám! Je to elektrická veverka,“ zvolalaVlastina Svátková a pobavila tak ostatní tipující. Předem připravená Kristina Kloubková ji ale poučila, že umělý objekt je ve tvaru mývala, protože původního králíka italští chrtíci rozkousali.

IMG_4736
Chrtí závodníci, greyhoundi, se podílejí nejen na úsměvech rozněžnělých fanoušků tohoto plemene, ale i na pomoc potřebným. Již tradičně se vítězný chrt vzdá vítězné odměny a prostřednictvím svého zástupce předává šek na 100.000 Kč, který každoročně putuje na charitu. „Neblahé osudy jiných nám nejsou lhostejné, a proto na charitu myslíme, a pokud můžeme, pomůžeme,“ komentoval předávání šeku zástupce majitele závodiště Zdenek Grondol. Letos dostala šek Nadace Antonika, která se zaměřuje na pomoc seniorům.

manzele Bara Kodetova Sporclova a Pavel Sporcl IMG_4708
Na této velkolepé události nechyběla patronka udílení cen Zlatý chrt Heidi Janků, která, jako každý rok, obohatila program o píseň věnovanou chrtům. „Je to krásné, ušlechtilé plemeno. Vždy mě uchvátí pohled na jejich šlachovité, vysportované tělo. No a vidět chrtí závody zblízka je taky nezapomenutelný zážitek,“ vychvaluje chrty Heidi Janků.
Letošní rok byl oproti předchozímu netradiční hned v několika ohledech. Největší senzací bylo zřízení nového titulu Par Excellence za čtyři vítězství v řadě, které bylo s velkou slávou uděleno chrtí dámě Queen Vuitton. Ta se může pyšnit vlastním fan clubem, který vznikl spontánně a poznáte je dle barvy typické pro tuto chrtí šampiónku – růžovou. A zajímavostí také je, že oba Zlatí chrti – Mistři, tedy Moët a Chandon jsou sourozenci, které pokřtila sama patronka Zlatého chrta Heidi Janků. U posledních dvou zmíněných je tedy patrné, že geny v této soutěži hrají opravdu velkou roli.

Foto: Česká Greyhound Dostihová Federace

1920x1080px_osudy_hvezd