Heidi Janků revoluci »zaspala« v NDR

Čtvrt století od sametové revoluce uteklo jako voda. Jak na ni vzpomíná sympatická zpěvačka a moderátorka Heidi Janků, která moderuje na TV Barrandov každý pátek po 22 hodině lechtivý pořad Intim, v sobotu po 20 hodině spolu s Patrikem Hezuckým vtipný pořad Nikdo není perfektní a v neděli ve 22 hodin společenský magazín Barrandovská Sedmička.


Vzpomenete si, co jste dělala 17. listopadu 1989?
Na to si pamatuju úplně přesně. 17. listopadu jsem byla pracovně v NDR, v Karl-Marx-Stadtu (Chemnitz). Nevěděla jsem, co se v tu dobu děje v Praze, měla jsem tam vystoupení a nesledovali jsme televizi. Šli jsme se ale s Ivošem projít po městě a tam už byly demonstrace. Aniž bychom tušili, že v Praze jsou také, říkali jsme si, že už je to blízko, že to brzy přijde k nám. Do Prahy jsme se vraceli až 19. listopadu a já jsem rovnou jela do České televize, protože jsem tam měla naplánované natáčení Pionýrské vlaštovky. Všichni na mě koukali, co tam dělám. Byli pochopitelně ve stávce, jenomže já to netušila. Tak jsme se sebrali a jeli do Ostravy.“

Zapojila jste se také do revolučního dění?
V kapele jsme vyhlásili stávku a také jsem byla zvonit klíči na náměstí, ale v Ostravě. Byla to euforie, ale asi ne taková, jako v Praze. Vzpomínám si, jak kamarád vedle mě pronesl, že si není jistý, jestli teď neodzvoňujeme spíš sobě.

Jak se na to díváte s odstupem čtvrtstoletí? Chybí vám něco z té doby?
Jsem ráda, že to nastalo a že se z nás stala svobodná země. Z doby před revolucí mi chybí asi jen někteří lidé. Mrzí mě, že se toho nedožila moje maminka. A také mi chybí to mládí.

Foto: TV Barrandov, archivWarning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353