Heidi Janků: Proč nemám děti

Již zítra v pátek 25. listopadu 2011 se na knihkupeckých pultech a zcela netradičně i v trafikách objeví nová kniha Hvězdy popu, které jsme milovali. Životní i umělecké příběhy sedmi pěveckých hvězd 70. a 80. let minulého století vydává nakladatelství Petr Prchal v nové edici Gram. V první knize si můžete přečíst velmi otevřené a upřímné zpovědi Michala Davida, Heidi Janků, Pavla Rotha, Petry Janů, Miroslava Dudáčka, Júlie Hečkové a Petra Sepešiho.

Heidi Janků
…. Přestože málem od začátků své kariéry zpívala i pro děti a dodnes má i dětský program, mít své děti záměrně nechtěla. „Tak nějak to přišlo a zatím necítím, že bych bez dětí nežila plnohodnotný život. Možná mi to jednou bude strašně chybět, ale zatím to tak není. Nedávno jsem se potkala se svou spolužačkou z gymplu, a když mi představila svoje děti, tak jsem se trošku lekla, protože jim bylo přes dvacet. Vůbec si nedovedu představit, že bych měla takové velké děti. Možná, že i díky tomu, že děti nemám, tak jsem přestala trochu stárnout. Ne nadarmo se říká, že člověk vidí, jak stárne, když se podívá na své děti. Já jsem se ale nerozhodla děti nemít. My jsme dokonce v jednu dobu o tom s Ivošem velmi intenzivně uvažovali a už jsem měla vybrané i jméno, i když jsem ještě nebyla těhotná. Chtěla jsem mít Karla po bráchovi, aby byl pokračovatel rodu. Tenkrát tomu ale osud nechtěl. A když chtěl, bylo to zase v době, kdy jsem na to absolutně nebyla připravená,“ přiznává Heidi, že podstoupila interrupci.


„Bylo to v roce 1986 a už jsem byla s Ivošem. Měla jsem čtyřiadvacet a velmi slibně rozjetou kariéru zpěvačky, a fakt jsem si nedovedla představit, že bych měla dítě. Dnes je úplně jiná doba a dítě ženu v kariéře neomezuje, protože tu máme chůvy, ale v osmdesátých letech minulého století u nás nic takového neexistovalo. Neměla jsem ani mámu, která by se mi o dítě postarala, když bych byla na koncertě. Měla jsem sice tetu, ale ta se starala o svá vnoučata. Ivoš mi navíc řekl, že pokud dítě chci, půjde do toho, ale že to udělá jen kvůli mně. A já jsem nechtěla mít dítě sama, jenom pro pocit, že jsem matka. Když už dítě, tak chci, aby z něj byl nadšený i on. Také jsem věděla, že kdykoliv měl dítě, tak ten vztah nedopadl. Ivoš totiž není rodinný typ, takže by mě nechal doma i s dítětem a našel by si další zpěvačku, a to jsem nechtěla.


Hlavně moje teta mi neustále předhazuje, že nemám děti. My ale máme docela širokou rodinu a díky Ivošovi jsem získala dvě bezvadné děti. Z prvního manželství má Yvonu, která je o pět let starší než já, a z druhého manželství s Věrou Špinarovou syna Adama. Je to fungující rodina a vím, že jim můžu zavolat a že mě nenechají na holičkách. Pak mám také dávno dospělého vnuka, se kterým jsem jednu dobu i zpívala, dospělou vnučku a dcerku má už i Adam.. A ještě máme děti od bratrance, takže nestrádám tím, že nemám vlastní děti. Osud tomu tak chtěl. Jednou to ale možná přijde, že se budu cítit hodně sama.


Té interrupce jsem nikdy nelitovala. Když jsem o ní před časem mluvila před Vlaďkou Něrgešovou, která byla v začátcích svého těhotenství příšerná, málem mi vyškrábala oči. Mít ovšem dítě jenom proto, abych ho někde ukazovala a říkala, že je moje, tak to ne. To pak někdy končí i tragicky a nemusíme chodit daleko. Stačí zajít tady pod kopec,“ naráží Heidi na problémy své sousedky z Uhříněvsi a rovněž rodačky ze severní Moravy Ivety Bartošové a jejího syna Artura Štaidla. Pro děti často vystupuje bez nároku na honorář na různých charitativních akcích. „Děti mám moc ráda. Nerozlišuju je na zdravé a handicapované. Všechny potřebují lásku,“ dodává. ….

Zítra: Pavel Roth

Foto: www.hvezdypopu.cz , www.nakladatelstviprchal.cz