Fero Fenič: Mám krásné sny, kterým často nerozumím

Filmová legenda a neúnavný organizátor kulturně-společenského života v naší zemi, režisér Fero Fenič, slovenský rodák, který mimo jiné založil Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, jehož pětadvacátý ročník právě skončil, přijal poznáví do televizní Show Jana Krause.

AKF_0436

„Já jsem teď posledních pět let už jenom prezident,“ podotýká skromně, „protože po dvaceti letech už jsem neměl sil v tom pokračovat sám. Tehdy jsem to dělal všechno sám a nyní totéž dělá asi pět lidí.“ Je také autorem kultovního satirického pořadu Česká soda a dokumentárního seriálu GEN. „Já jsem byl asi jako dítě hyperaktivní, ale v té době se to ještě nevědělo, tím pádem mě neléčili a mně to zůstalo celoživotně,“ říká o své činorodosti.

AKF_0425

V plánu má kupříkladu spuštění internetového serveru pro satiru. „Uvažuju o tom už pět let, protože když nastoupila současná politická garnitura, uvědomil jsem si, že nastává nebývalý rozkvět humoru v Čechách, tak jsem měl pocit, že by bylo dobré to nějak zužitkovat. Nemyslím si ale, že by šlo Českou sodu obnovit v původní podobě, protože se člověk nevrátí dvakrát do stejné řeky, je to dvacet pět let… Ale chtěl bych udělat takové sběrné místo českého humoru,“ vysvětluje s nadšením sobě vlastním Fero Fenič, „protože humor je vlastně také svědectvím doby a odráží, co se tady dělo. A vidím, jak jsou Češi pracovití a usilovní, oni přijdou domů a třeba celou noc stříhají, aby udělali nějaký klip nebo koláž a mohli to dát ráno na Facebook. Chtěl bych tam ale vytvořit také malý tým, který by produkoval původní věci. Velký problém je však v tom, že jsem dosud nebyl schopen najít investora, protože na takovém serveru by se špatně prodávala reklama.“ Počáteční investici počítá v řádech několika milionů s tím, že by pro něj pracovala spousta nadšenců.

AKF_0419

A co dělá pan režisér, když má volno? „Ležím. A pak už záleží na počasí a na myšlenkách, jak dlouho to vydržím, než usnu. A mám krásné sny, kterým často nerozumím, protože nechápu, odkud se vzaly, ale několikrát se mi stalo, že se mi zdál celý scénář k filmu, a dokonce jsem si na konci toho snu říkal, že to nesmím zapomenout, a až se vzbudím, musím to zapsat. No a neudělal jsem to!“

 

Foto: TV Prima

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353