Farna, Klus, Ztracený a další nazpívali k výročí republiky speciální píseň Za 100 let

Kdo ví, co bude stát za sto let, co o nás budou psát a vyprávět…“ Takto se ptá společně třináct různých interpretů na speciální nahrávce Za 100 let, která připomíná 100. výročí vzniku republiky. Song Za 100 let se tak po letech zařadí k dalším hromadným angažovaným písním jako byla v polovině osmdesátých let padesáti zpěváky nazpívaná Zmožkova skladba Nejhezčí dárek nebo v roce 1988 song Jsme přátelé, kterým Dalibor Janda, Michal David, Júlia Hečková, Vašo Patejdl, Iveta Bartošová, Michal Penk, Stanislav Hložek a Petra Janů vzdali hold IV. sjezdu SSM tedy Socialistického svazu mládeže.

Za100let_Jaromír_Zubák_Lexa_Cidlinský

Myšlenka na vznik písničky, odkazující se na toto významné jubileum, se zrodila původně jako bláznivý nápad v parném létě letošního roku při setkání vydavatelství Supraphon se zástupci elektronických médií. Představa ale dostala reálný rozměr, když na první pohled s neřešitelným zadáním na píseň o sto letech České republiky, resp. Československa, bez tradičně očekávatelného patosu a s určitým nadhledem, byli osloveni Jana Infeldová a Jan Vávra z folk-popových Jananas. Ti jsou pověstní svými mimořádně zdařilými chytrými texty. Hudební produkce se pak ujal vyhledávaný současný producent Dalibor Cidlinský jr.
Následně začal stěžejní proces, tedy oslovení participujících interpretů, jako hlavních představitelů nahrávky Za 100 let. Výsledkem je celkem třináct jmen současné domácí popové scény. Na snímku se podíleli: Marek Ztracený, Tomáš Klus, František Černý (Čechomor), Mirai, Ewa Farna, Jindra Polák (Jelen), Xindl X, Michal Hrůza, David Stypka, Slza, Vašek Bláha (Divokej Bill), Debbi a Jananas jako autoři písně.

Za100let_Jaromír_Zubák_Mirai

Projekt nakonec narostl do větších rozměrů a bylo vhodné zapojit do spolupráce a hlavně prezentace nahrávky širší mediální prostor. A tak se díky společné podpoře řady rozhlasových stanic dostala nahrávka do českého éteru od pondělí 15. října 2018, tedy pár dní před slavným datem českých dějin, jímž je 28. říjen! Nyní je tak s jejich laskavou podporou píseň Za 100 let ke slyšení například na Hitrádiích, Evropě 2, Frekvenci 1, Kiss Radiu, Rádiu Blaník, ČRo Radiožurnál, ČRo2 a dalších regionálních rádiích Českého rozhlasu, Radiu Zlín, Haná, Contact Liberec, Rubi a dalších.

1988 3 11439848

O tom, že vznik písně provázela přátelská atmosféra, svědčí i oficiální videoklip. Naplnila se tak idea a přání všech tvůrců a umělců – spojit se pro jednu společnou věc a pozitivně připomenout významné výročí – 100 let republiky.

1986 1 11433148

Podívejte se na oficiální klip k písni Za 100 let zde:

https://youtu.be/cEYLdntVBdM

Podívejte se na klip k písni Nejhezčí dárek zde:

https://www.youtube.com/watch?v=_TZDIIK-XFM

Zde píseň Jsme přátelé:

https://www.youtube.com/watch?v=E3G77ucmdZs

98ea3a67 9b47f941 2be692da

Foto: Supraphon / Jaromír Zubák


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353