Evu Urbanovou vystřídá v Její pastorkyni Marie Logojdová

Činohra Národního divadla moravskoslezského uvede vášnivé drama Gabriely Preissové Její pastorkyně. Krátce poté, co soubor opery Národního divadla moravskoslezského uvedl naposledy v sezóně Janáčkovu operu Její pastorkyňa, vstoupí inscenace na divadelní prkna znovu, a to ve své původní činoherní podobě. Toto vášnivé drama z moravského venkova, které Gabriela Preissová napsala před více než sto dvaceti lety, se na repertoáru činohry Národního divadla moravskoslezského objevuje vůbec poprvé.


„Její pastorkyně nabízí silný a hluboce lidský příběh s detailně prokreslenými charaktery ženských hrdinek. Je to příběh lásky a zrady, příběh o lidské zbabělosti, ve kterém vám záleží více na tom, co si myslí okolí, než na tom, co je správné. To jsou emoce, které z našeho života nezmizely, a proto nás baví prožívat je znovu,“ říká o inscenaci její dramaturgyně Klára Špičková.
Režie tohoto strhujícího vesnického dramatu se ujal Martin Františák, který je uměleckým šéfem Divadla Petra Bezruče a drama Preissové je jeho první spoluprací s činohrou Národního divadla moravskoslezského. Na to, jak se mu pracovalo na velkém jevišti s »cizím« souborem, jsme se zeptali režiséra samotného. „Lákají mne dramata, kde hlavní roli hraje »ženská duše«, a která vypovídají o povaze české a moravské vesnice. Její pastorkyně patří k vrcholným dramatům, která přežijí staletí. Takové hry jsou výzvou pro každého režiséra, scénografa, herce… Činohra Národního divadla moravskoslezského je navíc vyhlášena kvalitním hereckým souborem a pro mne to byla skvělá příležitost tvořit a přemýšlet s lidmi, kteří pouze neilustrují režisérovu vizi, ale jsou mu rovnocennými partnery,“ říká Martin Františák, jehož inscenace Maryši ve Zlíně se dočkala i Ceny Thálie.


Inscenace Její pastorkyně se odehrává na scéně Jana Štěpánka, v kostýmech Marka Cpina, za hudebního doprovodu Nika Engonidise a s pohybovou spoluprací Zoji Mikotové.
V hlavních rolích se můžete těšit na Marii Logojdovou v roli Kostelničky Buryjovky a Gabrielu Mikulkovou jako její pastorkyni Jenůfu. Marie Logojdová svou první reakci na zjištění, že ztvární Kostelničku v Její pastorkyni, komentovala slovy: „Lekla jsem se. Když jsem part Kostelničky četla, rozvibrovalo mě to, zasáhlo a udělalo se mi z toho zle na duši. V duchu jsem si říkala, že tohle já se svou povahou nemohu hrát – no a vidíte. Kostelnička přitom jen chce ‚vyšší dobro‘, ale ve jménu vyššího dobra se vyvražďovaly i celé národy“. V rolích vášnivých soků vystoupí František Strnad (Laca Klemeň) a Igor Orozovič (Števa Buryja). Dále pak Alexandra Gasnárková (Stařenka), Anna Cónová (Rychtářka), David Viktora (Rychtář), František Večeřa (Stárek), Lenka Čermáková (Selka Kolušina), Robert Urban (Jano), Natálie Holíková (Barena) a další.


Premiéra 31. března 2011 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Gabriela Preissová (1862–1946)
Je známá především jako autorka povídek, románů a divadelních her, z nichž k nejznámějším patří Gazdina roba a právě Její pastorkyňa. Po úspěšné dramatizaci povídky Gazdina roba nabídl tehdejší ředitel Národního divadla v Praze F. A. Šubert tehdy teprve sedmadvacetileté Preissové rozšíření spolupráce. Výsledkem bylo drama Její pastorkyňa, které v Národním divadle vstoupilo v život 9. listopadu 1890.

Martin Františák
Narodil se 5. března 1974 ve Valašském Meziříčí, kde již v útlém mládí působil jako textař a performer v několika undergroundových seskupeních. Vystudoval divadelní fakultu JAMU v Brně, obor dramatická výchova, poté činoherní režii pod vedením Arnošta Goldflama. Režíruje v divadlech od Ostravy po Cheb. Je vůdčí uměleckou osobností divadelního souboru Jana Honsy v Karolince, šéfrežisérem Divadla Polárka v Brně, od roku 2008 také uměleckým šéfem a režisérem Divadla Petra Bezruče, kde jste mohli vidět jeho inscenace Macbeth, Job, Bezruč?!, Taťka střílí góly, Cyrano, Nevěsta nebo Rodinná slavnost. Jeho autorská hra Doma byla v roce 2007 uvedena v Národním divadle v Praze. Herci dvou jeho inscenací – Petra Hřebíčková a Norbert Lichý – získali Cenu Thálie za rok 2008. Martin Františák režíruje i v České televizi a je autorem básnických sbírek Trn a Lest.

Foto: www.ndm.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353