Eliška Balzerová: Na Vinohradech měl výsostné postavení Miloš Kopecký

Pozvání do televizní Show Jana Krause přijaly tři herečky: Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marika Šoposká. Spojuje je nejen herecký talent, ale nyní také hra Holky jako květ, jejíž premiéra ve Studiu DVA proběhne již za několik dnů. Jejími hrdinkami jsou ženy tří generací z jedné rodiny, kterým se během jednoho roku obrátí život vzhůru nohama.

„Je to jeden rok jejich života, ve kterém se stane všechno, co se může stát,“ přibližuje Eliška Balzerová slavnou hru irské autorky Elaine Murphyové. „Smrt, narození… je to zajímavě napsané, protože my se nikdy nepotkáme na jevišti. Jsme tam každá sama – je to napsané monologicky – ale přitom hrajeme o sobě. Vždycky ta jedna vypráví o těch dvou, takže se divákovi na konci zdá, že nás viděl pohromadě, ale přitom nás nikdy pohromadě neviděl.“ Hru začaly herečky zkoušet v závěru pandemie. „A už jsme měly dvě taková představení na zkoušku, jestli to bude fungovat,“ vysvětluje dále, „protože mezi herečkami nejen na jevišti, ale i mezi námi jako osobami, musí nastat takový dobrý, skoro rodinný vztah. Tudíž jsme se tak trochu hledaly a očuchávaly, protože hrajeme matku, dceru a vnučku. A kdyby nám na jevišti nefungovala ta chemie, tak to na diváka nebude působit.“

„Myslím, že už jsme v tom dosáhly úplného vrcholu, protože když jsme tady stály nachystané a říkaly jsme si, jak nám to sluší, Eliška Balzerová povídá: jo, až na to, že se potíš jako dveře od chlíva,“ dodává se smíchem Iva Pazderková. „A já si dokonce kontroluju, jestli mám stejně složené nohy jako holky,“ vstupuje do diskuze Marika Šopská, „takže my jsme hodně sehrané.“ Iva Pazderková však poznamenává, že v divadle funguje přísná hierarchie diktovaná věkem a mírou zkušeností a zásluh hereček a že tedy jejich šatně vládne Eliška. „Na Vinohradech měl výsostné postavení pan Kopecký, a to se zachovávalo, i když nebyl v divadle,“ uvádí příklad tradičního divadelního uspořádání vztahů podle důležitosti Eliška Balzerová.

Na premiéru, která je naplánovaná už na nadcházející neděli a na kterou dorazí i sama autorka hry, se všechny tři dámy podle svých slov moc těší a zcela se prý ztotožňují se slovy režiséra Evalda Schorma, že herec, který není na jevišti šťastný, nemůže být dobrý herec. „My jsme na jevišti moc šťastné, takže v neděli snad budeme i dobré!“ je přesvědčená Balzerová. Postavy, které herečky na jevišti ztvárňují, jsou jim prý navíc z hlediska soukromého života velice blízké. „Když jsme to hráli poprvé před deseti lety, tak na první čtené jsme my s Ivou plakaly, protože jsme říkaly, že si nedovedeme představit, kdyby se to stalo,“ popisuje Eliška Balzerová. „A v mém životě se to tak trochu stalo, takže jsem do té role dozrála. Vím tedy moc dobře, o čem hraju.“ „Já sice nemám dceru, což je dost podstatná část té role, ale dokážu si to dobře představit, protože mám vysokou školu,“ říká s ironickým úsměvem pro odlehčení Iva Pazderková a na závěr ujišťuje diváky, že to rozhodně není představení jen pro ženské diváky.

Foto: TV Prima

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353