Ekofunebračky vysvětlily Krausovi, jak založily Les vzpomínek

Moderátor Jan Kraus otevřel ve své televizní show poněkud tabuizované téma a pozval ceremoniářky Terezu Chmelařovou a Blanku Javorovou. „Můžete klidně říct úplně naplno, že jsme ekofunebračky,“ upřesňuje Blanka Javorová, čímž chce vyjádřit to, že jejich snahou je najít ekologický způsob pohřbívání a vůbec moderní způsob rozloučení se zesnulým.

„V Praze je to vůbec nejhorší na světě. V tom smyslu, že máme nejvíce kremací a úplné neloučení,“ dodává. „V Brně je to trochu lepší, protože na Moravě se víc drží tradiční rituály.“

„Ve světě se hledají nové způsoby, jak s tělem zemřelého nakládat, ale u nás se tomu legislativa ještě úplně neotvírá,“ říká Tereza Chmelařová a předvádí divákům ekologické urny, které přinesly na ukázku. „Podařilo se nám se Správou pražských hřbitovů díky osvícenému magistrátu a díky osvícenému řediteli založit Les vzpomínek, což je takový první český přírodní hřbitov, kde ukládáme popel zemřelých ke kořenům stromů,“ popisuje paní Blanka.

„V Lese vzpomínek, abychom se vrátili k těm urnám, je možné buď ukládat popel ke kořenům stromů, anebo právě ten popel může být uložený v rozložitelné urně,“ opět doplňuje Tereza.

 

Foto: TV Prima