Dr. House alias Hugh Laurie: Hudbu bych nevyměnil za všechny peníze světa

Hugh Laurie, známý českému publiku coby svérázný Dr. House, ale poslední dobou též jako úspěšný hudebník, minulý víkend během svého současného světového turné s kapelou The Copper Bottom Band zavítal po několika koncertech v Jižní Americe do Austrálie. Zde poskytl exkluzivní rozhovor populární show Sunday Morning, vysílané na televizní stanici Channel 7 a promluvil tu o svém vztahu k postavě Dr. House, o svém otci – lékaři a olympionikovi a také o tom, jak se v deseti letech zamiloval do bluesové hudby. „Hudbu bych nevyměnil za všechny peníze světa,“ řekl Hugh Laurie o víkendu v australské televizi. V červenci zahraje v Bratislavě a Brně.


„Živě si pamatuju ten pocit, kdy jsem z rádia poprvé slyšel blues. Bylo to jako elektrický šok. Okamžitě jsem věděl, že tohle je hudba, které chci zasvětit celý svůj muzikantský život a možná i celý svůj život jako takový,“ řekl moderátorce australské televize Laurie, který se v roce 2011 stal díky sérii Dr. House nejsledovanějším a nejlépe placeným televizním hercem planety. „Když jsem však v osmi nebo devíti letech začal brát hodiny piana, tak jsem to zpočátku nenáviděl, a to velmi vášnivě. A dodnes jsem fascinován způsobem, kterým se děti učí hudbě. Řekl bych, že pro většinu z nich je to procházka peklem a je na každém, jestli si dokáže najít cestu skrz,“ dodal Laurie. Na přímý dotaz moderátorky, jak by volil mezi všemi penězi světa a hudbou, odpověděl Laurie bez váhání: „Hudba.“


Je lehkou ironií osudu, že otcem tohoto britského herce, který se nejvíce proslavil rolí velmi neortodoxního lékaře, byl skutečný lékař. „Způsob, jakým se Dr. House chová k lidem, je přesný opak toho, jakým lékařem byl můj otec,“ řekl Laurie, podle nějž to byl velmi jemný, zdvořilý a obětavý člověk, jemuž se vždy chtěl vyrovnat. To byl také jeden z důvodů, proč se v mládí dal na veslování, jelikož jeho otec v tomto sportu získal zlatou medaili na Olympijských hrách v Londýně v roce 1948. Tento fakt se však Laurie o svém otci dozvěděl až poměrně pozdě a to ještě navíc od matky, protože jak prozradil sám Laurie, „otec byl příliš skromný na to, aby se o tom vůbec kdy zmínil.“


V rozhovoru pro Sunday Morning mimo jiné Hugh Laurie pohovořil také o plánech na obnovení komediální dvojice, kterou od mládí tvořil s dalším velmi populárním britským hercem a komikem, jímž je Stephen Fry. Známý též coby moderátor britské verze i u nás adaptované televizní soutěže QI. Oba herci si padli do oka už během studií na univerzitě v Cambridgi, kde je seznámila další slavná herečka Emma Thompsonová a následně vytvořili dvojici pojmenovanou jednoduše Fry & Laurie. Ta se v britské televizi proslavila svými komediálními skeči zejména v 80. a 90. letech minulého století a společně se oba herci objevili též po boku Rowana Atkinsona i v u nás uváděné populární komediální sérii Černá zmije.


Hugh Laurie letos v České republice vystoupí pouze na jediném koncertě v Brně v Kajot Areně 22. července 2014 od 20 hodin. Poprvé si jeho show mohou vychutnat také východní sousedé, v Bratislavě vystoupí den před brněnskou zastávkou, 21. července v Aegon Areně.

Termíny a místa Evropského turné 2014:
12. červenec – RomExpo Central Pavilion: Bukurešť, Rumunsko
14. červenec – Sava Centre: Bělehrad, Srbsko
15. červenec – Salata: Záhřeb, Chorvatsko
17. červenec – Auditorium: Milán, Itálie
19. červenec – Budapešť Congress & World Trade Centre: Budapešť, Maďarsko
20. červenec – Kasematten-bühne: Graz, Rakousko
21. červenec – Aegon Arena: Bratislava, Slovensko
22. červenec – Kajot Aréna: Brno, Česká republika
24. červenec – Laiszhalle: Hamburg, Německo
25. červenec – Rosengarten: Mannhein, Německo
27. červenec – Aula Poznan, Polsko
29. červenec – Zamek Ksiazat: Szczecin, Polsko
1. srpen – Notodden Blues Festival: Notodden, Norsko

Hugh Laurie (11. 6. 1959, Oxford) hrál v mnoha filmech, například: Rozum a cit (1995) s Emmou Thompson a Kate Winslet, oblíbený film z produkce Walta Disneyho 101 dalmatinů (1996), kasovní trhák Muž se železnou maskou (1998), Madam Bette (1998), Myšák Stuart Little (1999), Myšák Stuart Little 2 (2002), Let Fénixe (2004), Street Kings (2008) nebo Monstra vs. Vetřelci. V roce 2011 si zahrál spolu s Jamesem McAvoyem a Billem Nighym hlavní roli ve filmu Velká vánoční jízda. Na Toronto International Film Festivalu 2012 se Hugh představil ve filmu Mr. Pip, v roli pana Wattse si zahrál po boku s Kerry Foxovou. Spolu s dlouholetým kolegou Stevenem Fryem také propůjčil hlasy hlavním postavám animovaného filmu Keirona Selfa Strašidlo Cantervillské, který půjde do kin v letošním roce. Dokončen byl již také pro letošní rok připravovaný vysko rozpočtový film Tomorrowland, ve kterém si Hugh zahrál po boku George Clooneyho.
Mezi jeho nejznámější televizní role patří postava Bertieho Woostera v působivé čtyřdílné sérii Jeeves and Wooster (1990-1995). Mezi kultovní bezesporu patří Laurieho role v seriálu Černá zmije. Zahrál si také v jednom z nejoblíbenějších TV seriálů vůbec – v Přátelích (1998). Jeho nejznámější seriálovou rolí je ale bezesporu postava doktora Gregoryho House v seriálu Dr. House, za kterou získal dva Zlaté glóby, dvě ocenění Screen Actors Guild Award a šest nominací na cenu Emmy. Režíroval mnoho reklam a pořadů. Jeho první román Obchodník se smrtí (The Gun Seller) vydaný ve Velké Británii a USA, který zaznamenal řadu ohlasů ze stran kritiků, bude adaptován jako scénář pro MGM.

Vstupenky na jediný koncert Hugha Laurieho v České republice 22. 7. 2014 v brněnské Kajot Aréně jsou v předprodeji od 590,– Kč.

Foto: Supraphon


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353