Dominik Hašek v muzeu! Víme, co tam dělal

Letos v únoru uplyne dvacet let od fenomenálního úspěchu českého hokejového týmu na Zimních olympijských hrách 1998 v Naganu. Takové jubileum je důvodem k oslavě, a tak muzeum voskových figurín Grévin Praha přichystalo zajímavou výstavu Zlaté časy českého hokeje, která je od dnešního dne otevřená veřejnosti. Návštěvníci uvidí nejen dosud nepublikované fotografie, ale díky originálním interaktivním aktivitám se spolu s voskovými hokejovými hvězdami ocitnou přímo uprostřed vřavy tohoto oblíbeného sportu. Podaří se vám vstřelit gól Dominiku Haškovi? Vyhrajeme buly společně s Jaromírem Jágrem? Bavit se budou všichni, nejen fanoušci hokeje!

Grévin Dominik Hašek_

Až bude někdo Haškovi tesat sochu, musí ho vyobrazit v rozkleku!“ zní slavná „hláška“ Roberta Záruby z Nagana. Hokejový komentátor měl o tom, jak by měla socha Dominika Haška vypadat, naprosto jasno. A jak ho ztvárnili v pařížských ateliérech pro muzeum Grévin Praha? Přijďte se podívat. A hned vedle Dominika Haška uvidíte další legendu – útočníka Jaromíra Jágra, posledního z naganských hrdinů, který se aktivně věnuje hokeji. Toho najdeme v rozstřelu s kanadskou legendou Waynem Gretzkym. Obrázek, kdy smutně gratuloval Jaromírovi Jágrovi v bitvě o semifinále ZOH 1998 a polykal hořké slzy, se vryl do paměti snad každému, kdo turnaj mezi Českou republikou a Kanadou sledoval.

Jedinečná sbírka hokejových fotografií

Výstavě dominuje unikátní sbírka historických fotografií reprezentačních hokejových týmů od roku 1909 ze sbírky sportovního fotografa Jiřího Koliše, který se v 70. letech stal fotoreportérem sportovního obrazového týdeníku Stadión a od počátku devadesátých let se věnuje užité sportovní fotografii na volné noze a dokumentování olympijských her. „Při mé třetí zimní olympiádě v Naganu jsem se prvně věnoval převážně jen jedinému sportu – hokejovému »Turnaji století«. A dobře jsem udělal,“ vzpomíná. Můžeme si tak připomenout nejdůležitější okamžiky klání, které tehdy s nadšením a zatajeným dechem sledoval celý národ. Při zahájení výstavy ve středu 17. ledna na Nagano osobně zavzpomínal i legendární brankář Dominik Hašek, stejně jako sympatický hokejový komentátor Michal Dusík, který slavnostní otevření výstavy moderoval a nechyběl ani na ZOH v Naganu.

Grévin Matyáš Hložek_

Je libo žábu místo puku?

Kromě skvělých Kolišových fotografií výstava nabízí i několik sběratelských artefaktů z hokejové historie a zajímavostí z dob, kdy byl hokejový sport teprve v plenkách. Věděli jste, že když chyběl puk, hrálo se třeba se zmrzlou žábou nebo dlaždičkou? Ale nejen informacemi živ je návštěvník. Má jedinečnou možnost vyfotit se s voskovým Jardou Jágrem přímo v akci a vyzkoušet si hokejový trenažér a vstřelit branku Dominátorovi, jednomu z nejlepších brankářů všech dob. K dispozici je také stolní hokej, který si při otevření zahrála herečka Jitka Asterová a další přítomné známé osobnosti, mezi nimi hokejista a Muž roku 2017 Matyáš Hložek s přítelkyní Kateřinou Hadašovou nebo zpěvačka Alice Konečná. Při jeho Eye of Tiger, ústřední písni z Rockyho, hosté doslova roztáli, ačkoli téma písničky nebylo hokejové.

Výstava potrvá až do konce května, kdy už budeme znát výsledky Mistrovství světa v ledním hokeji 2018 v Kodani, abychom v muzeu Grévin stihli společně oslavit další medaili…

O Muzeu Grévin Praha

Nejzábavnější muzeum voskových figurín Grévin nabízí setkání s českými i světovými legendami z oblasti sportu, kultury, historie, politiky a showbyznysu. Díky originálnímu scénografickému ztvárnění se návštěvníci stávají svědky neočekávaných setkání, součástí dávné i nedávné historie a partnery hvězd filmového i hudebního průmyslu. V Muzeu Grévin nejde zdaleka pouze o přehlídku soch. Celá expozice je zpracována i jako cesta napříč historií a českou kulturou, každá socha v ní má svou roli či scénu. Scénografie do detailu ilustruje dobu a dodává celému zážitku realistický nádech umocněný hudbou a světelnými efekty. V přízemí muzea si mohou návštěvníci po prohlídce odpočinout u dobré kávy, ke které si mohou vybrat z domácích koláčů a čerstvých sendvičů. Milovníci šampaňského jistě nepohrdnou sklenkou Deutz, a nechybí ani pestrá škála nealkoholických nápojů. Muzeu Grévin Praha byl udělen Certifikát výjimečnosti pro rok 2017. Toto ocenění vzdává hold podnikům, které v minulém roce získávaly od cestovatelů na TripAdvisoru nadšené recenze. Tento certifikát pomáhá cestovatelům nacházet a navštěvovat zařízení, která pravidelně poskytují skvělé služby.

Foto: Muzeum Grévin Praha


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353