Dolinová si zahrála na prodavačku a stala se z ní »Divoká husa«!

Blešího trhu Husí kusy Nadace Divoké husy se zúčastnila řada celebrit – Michaela Dolinová, Ondřej Kepka, Petra Špindlerová, Michal Jagelka, Zbyněk Drda nebo Aleš Cibulka. Ti všichni se na pár hodiny stali prodavači blešího trhu. Prodávali oblečení, bižuterie, kabelky, boty, ale i knihy nebo drobnosti z domácnosti, které darovali příznivci obou neziskových organizací.


Mezi nejdráže prodané kousky patřil zánovní funkční šicí stroj Lada, anglický čajový servis, pouzdro na cigarety a párek dřevěných papoušků. Celý den probíhala hudební vystoupení a fungoval i dětský koutek společnosti. Celkový zisk z prodeje činil 45 532 korun a rovným dílem bude rozdělen na podporu činnosti Café Rozmar a Nadace Divoké husy.

Jak vlastně Divoké husy »dolétly« do ČR?
Nizozemská nadace Divoké husy (Wilde Ganzen) vznikla v roce 1957 jako celosvětová iniciativa z církevních kruhů. První sbírka se organizovala pro oběti zemětřesení v Turecku.
V průběhu let se Divoké husy v Holandsku staly pojmem ve světě humanitární a rozvojové pomoci. Zaměřují se především na menší, konkrétní projekty, které každý týden představují v krátkých spotech v rozhlase a v televizi. V rámci programu Benefice s Divokými husami často Nadace zdvojuje výnosy benefičních akcí organizací, které pracují s lidmi s nějakým postižením. Může se jednat o mentální, či zdravotní postižení, psychiatrické onemocnění, sociální znevýhodnění nebo problémy související se ztrátou domova a zaměstnání.


Dr. Pieter Cornelis Adrianus Moree, člen správní rady Nadace, který stál u zrodu Divokých hus v ČR, objasňuje, jak došlo k jejímu vzniku u nás: „První kontakty s Československem vznikly v roce 1969, kdy skupina evangelických farářů navštívila hrob Komenského v Naardenu a sídlo nadace v blízkém Hilversumu. V době normalizace Divoké husy poskytovaly podporu Evangelické církvi a po pádu komunismu se zrodil nápad založit českou pobočku Divoké husy. Ta vznikla jako samostatná nadace v roce 1997 a pracuje na základě stejných zásad jako nizozemská mateřská organizace: malé, konkrétní projekty, zdvojení. Obě organizace chtějí podporovat kulturu darování a pomáhání jako takovou. Zlomovým okamžikem bylo získání podílu z Nadačního investičního fondu, což poskytuje nadaci stabilní základ k jejímu fungování. Nadace Divoké husy dnes patří k stabilizovaným nadacím v České republice.“

Foto: Kloboukfilm.cz