Divoký rocker Vojtek ďábelsky zahrál a vyhrál

V Národním divadle bylo uděleno patnáct prestižních divadelních Cen Thálie. Ceny se udělovaly za mimořádné umělecké výkony v oborech činohra, opera, balet, pantomima či jiný tanečně dramatický žánr a muzikál.

1 J. Vojtek muzikal Mefisto _DSC0395
A právě za muzikál byl oceněn i český rocker a frontman skupiny Kabát, Josef Vojtek. V kategorii Muzikál, opereta muži byl nominován za titulní dvojroli Mefista / Fausta ve stejnojmenném muzikálu Mefisto, který se od listopadu 2016 hraje na prknech pražského Divadla Hybernia. Porazil tak své kolegy Vojtěcha Dyka a Romana Tomeše.

1 J. Vojtek s Cenou Thalie JDS7858
„Strašně si ocenění vážím, mj. proto, že bych se sem, do Národního divadla s kapelou asi nikdy nedostal,“ řekl s humorem čerstvý držitel Ceny Thálie Josef Vojtek. „Před vyhlášením jsem byl úplně v klidu, jen se o mě pokoušela nějaká viróza, takže jsem i zrušil jedno představení. Ocenění za hudbu s Kabáty nebo muzikál je pocitově stejné, oba žánry mají k sobě hodně blízko, jen při ocenění tu dnes za mnou nestojí kapela a to já jsem přitom zvyklý být pořád v nějakém kolektivu. Mefisto je samo o sobě velmi zvláštní představení tím, že vidina dlouhého života nebo nesmrtelnosti, se objeví v myšlence každého člověka i to je jeden z důvodů, proč je divákům muzikál obsahově blízký. Mám radost, že v naší kategorii vyhrál původní český muzikál,“ řekl hned po převzetí ceny Josef Vojtek a dodal: „určitě tuhle cenu oslavím i s kapelou a věru, že nějakého panáčka dáme.“

J. Vojtek muzikal Mefisto DSC1109
Zajímavostí bylo, že každý oceněný dostal cenu v jiné barvě. Josef Vojtek obdržel červenou a hned na pódiu vyhlásil, že by jí rád vyměnil za zelenou, která se mu více hodí do interiéru. Velice ochotně se přihlásila Veronika Lazorčáková, vítězka v kategorii činoherečka do 33 let a s Pepou si ceny vyměnili.
Vojtek působí jako muzikálová hvězda již řadu let. Účinkoval například v Krysařovi, Hamletovi, Třech mušketýrech. Mezi jeho nejvýznamnější role patří Baron Prášil, Casanova a rozhodně Mefisto, který mu jako jediný vynesl nominaci, kterou také proměnil. Role ďábelsky náročná mu konečně přinesla štěstí a zpěvák se dočkal kýženého ocenění. Rozhodně zde ukázal, že je jedním z nejlepších a vysoce osobitých muzikálových herců a texty dialogů perfektně zvládá intonačně.

Nedivejte se JDS9441
Scénárista a režisér muzikálu Zdeněk Zelenka dokonce psal roli Mefista Vojtkovi přímo na tělo. Dialogy tvořil tak, aby se mu dobře říkaly, představoval si jeho hlas, jak je interpretuje. A zpěvák do nich skutečně vklouzl, jako do vlastních bot. A díky této dokonalé souhře autora a zpěváka, připravuje Zelenka napsat další roli rockerovi přímo na míru. Měl by to být Al Capone, kvůli němuž Pepa přislíbil oholit si bradku a být plešatý. Samozřejmě jenom jako, Vojtek na své kadeře nedá dopustit.

J. Vojtek muzikal Mefisto DSC5812
„Pepa Vojtek dostal cenu především díky svým schopnostem, já mu dal jen noty, podle kterých skvěle hrál. Jsem samozřejmě rád, že cenu dostal za roli v muzikálu, na který jsme všichni tvůrci tak trochu pyšní. Výsledek je ovšem vždy závislý i a na výkonu interpretů, ale když máme v hlavní roli takovéhoto borce, cesta k dobrému výsledku je vždy snazší. Takže díky, Pepo, a gratuluji!“ dodal hrdě režisér Zelenka.
Prvním gratulantem byla manželka Jovana Vojtková, která na ceremoniál Josefa Vojtka doprovodila.

Mam ji .. DSC4759

Foto: Muzikál Mefisto