Den před 80. narozeninami zemřel Radek Brzobohatý

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel jeden z našich nejpopulárnějších herců Radek Brzobohatý. Za svou více než padesát let trvající hereckou kariéru se objevil v desítkách českých filmů, pohádek, seriálů a hereckých inscenací. K jeho nejpopulárnějším rolím patřily filmy Všichni dobří rodáci režiséra Vojtěcha Jasného, Ucho Karla Kachyni nebo komedie Sněženky a machři Karla Smyczka. Na obrazovkách ho diváci mohli vídat také v seriálových rolích, například v cyklu Hříšní lidé města pražského, 30 případů majora Zemana, nebo také v původních seriálech TV Nova Ulice a Ordinace v růžové zahradě.


Televize Barrandov připomene herecké mistrovství Radoslava Brzobohatého v posledním dokumentu, který byl o nezapomenutelném herci natočen. V portrétu Tajemství Radoslava Brzobohatého, který stanice uvede v sobotu 15. září ve 21.55 hodin, herec, nejbližší rodina i přátelé vzpomínají na období největší slávy i na nejsilnější okamžiky z jeho života. Brzobohatý své vzpomínky shrnul exkluzivně pro TV Barrandov v průběhu letních měsíců, dokument režiséra Jiřího Svobody měl být uveden jako pocta herci k jeho osmdesátým narozeninám.
Radek Brzobohatý vytvořil bravurně řadu nezapomenutelných postav. Exceloval ve filmu, v divadle i v seriálech. V pořadu Tajemství Radoslava Brzobohatého provede diváky svým divadlem i soukromým životem. Přímo v barrandovských ateliérech zavzpomínal na dobu své největší slávy a pozval TV Barrandov na rodinný statek u Prahy. Na legendu českého hereckého nebe vzpomínají také jeho kolegové a rodina.
O tom, jaký byl Radoslav Brzobohatý otec, manžel a kolega, otevřeně hovoří jeho děti Ondřej a Rola, manželka Hana Gregorová a kolegové Miroslav Donutil, Květa Fialová i režisér František Filip.

Gregorovou musel dlouho »ukecávat«
Radoslav Brozobohatý v dalším díle divácky velmi oblíbeného cyklu Tajemství zavzpomínal na své stěžejní role, ale i životní okamžiky. Jedním z nich bylo seznámení se současnou manželkou Hanou Gregorovou. „S Hankou jsme se seznámili před 32 lety na Slovensku v Tatrách v dědině, která se jmenuje Osturňa. Točili jsme tam film Noční jezdci, kde jsem hrál hlavního celníka. Bylo to, myslím, někdy začátkem července, byl jsem v uniformě a najednou jsem zahlídl krásnou ženskou, kterou jsem nikdy předtím neviděl,“ vzpomíná v dokumentu pro TV Barrandov Brzobohatý. Svoji nastávající ale musel dlouho ukecávat. „Byl na vrcholu slávy a od Aše až po Černé Pričope idolem žen od 12 do 120 let. Dlouho jsem odolávala, až jsem neodolala,“ vysvětuje důvod svého váhání Gregorová.

Syn Ondřej se mu zprvu nelíbil
Po tříleté známosti se jim narodil jejich jediný syn Ondřej. Radoslavovi v té době bylo už jednapadesát let. „Když se narodil Ondra, zavolali mě a já jsem okamžitě přijel do porodnice. Nejdříve se mi nezdál nic moc, ale když mi ho dali do ruky, vzpomínám si, že jsem šel k Hanině a řekl jí, že jsem ještě nic tak krásného v životě neviděl,“ netajil dojetí v dokumentu Tajemství Radoslava Brzobohatého sám herec.

Gregorová: Vytvořila jsem pro něj divadlo
Veřejnost si Brzobohatého tak jako každého geniálního herce spojuje s jeho postavami. Jaký ale je ve skutečnosti, to už může říct málokdo. Jeho žena si v dokumentu příliš servítky nebrala a prozradila, jaký je populární herec v soukromí: „Radek, i když se tváří hrozně hrdinsky, že je F .L. Věk a všechny hrdinné role dohromady, v životě není tak hrdinný typ, to si ho lidé ztotožňují s jeho rolemi. On je úplně jiný, je introvert a nekonfliktní,“ přiznala Gregorová s tím, že největší trápení si s ním prožila, když herec opustil domovské Vinohradské divadlo, „Vím, že ho velmi mrzelo, když po 31 letech za velmi nepříjemných okolností odešel z Vinohradského divadla. Vím, že z toho byl ve velkém stresu a že je pro něj divadlo vším. V tu chvíli jsem se rozhodla, že pro něj zkusím vytvořit divadlo.“
Tajemství Radoslava Brzobohatého Televize Barrandov je poslední a zároveň jediný ucelený portrétní pořad, který kdy herec pro komerční stanici natočil.

TV Nova v neděli připomene Radka Brzobohatého
Televize Nova se v souvislosti s úmrtím předního českého divadelního a televizního herce Radoslava Brzobohatého rozhodla jako připomínku jeho výjimečných hereckých schopností zařadit film Pěnička a Paraplíčko, kde právě Radoslav Brzobohatý ztvárnil jednu z hlavních rolí. Snímek odvysílá televize Nova v neděli 16. září od 9.50 hodin.
Televize Nova se rozhodla v návaznosti na dnešní náhlé úmrtí populárního českého herce Radoslava Brzobohatého připomenout jeho herecké umění jedním z jeho nejslavnějších snímků, dnes již legendárním filmem Pěnička a Paraplíčko.
Film Pěnička a Paraplíčko TV Nova do vysílání zařadí 16. září v rámci mimořádné programové změny do nedělního dopoledního cyklu českých kriminálních filmů. Původně plánovaný film Řetěz bude odvysílán v náhradním termínu.

Pěnička a Paraplíčko
neděle 16. září 2012, 9.50 hodin
Rada Vacátko se ujímá zvláštního případu nešťastně zamilovaného kasaře a prostitutky Anči zvané Paraplíčko. Česká kriminální komedie (1970). Hrají R. Brzobohatý, J. Bohdalová, J. Marvan, J. Bláha, J. Vinklář, B. Šmída a další. Režie J. Sequens (92 min)

Foto: TV Barrandov, TV Nova


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353