Daniela Kolářová si pro Zlatého velblouda nepřijela! Spejbl s Hurvínkem ano

Do pomyslné síně slávy českého humoru se v neděli večer v rámci zahájení festivalu humoru Komedy fest 2019 v Plzni dostali ti, kteří mají k tomuto žánru velmi blízko. Herec, scénárista a dramatik Zdeněk Svěrák, scénárista a režisér Petr Kolečko, dva nesmrtelní dřevění sympaťáci Spejbl a Hurvínek a herečka Daniela Kolářová. Všichni si odnesli skleněnou cenu malovanou pravým zlatem Zlatý velbloud, pouze Daniela Kolářová nepřijela. Jak oznámil tisový mluvčí Komedy festu, herečka je nemocná.

KF Zdenek Sverak s cenou Komedy festu Zlaty velbloud

Velmi se omlouvám, ale ze zdravotních důvodů se nemohu zúčastnit. Děkuji moc za tuto poctu, velmi si ji vážím a moc se těším, až si budu toto nádherné dílo převzít osobně od pořadatelů,“ vzkázala herečka, která i s oceněným Zdeňkem Svěrákem ztvárnila řadu humorných rolí, od filmu Na samotě u lesa, až třeba po Vratné láhve…

Moderator Lukas Pavlasek v hurvinkovskych botach

Za Spejbla a Hurvínka si cenu převzala ředitelka stejnojmenného divadla Denisa Kirschnerová, dcera Miloše Kirschnera a Heleny Štáchové, která před časem odešla do hereckého nebe. „Maminka by zcela jistě měla z ceny radost. Je to pocta jak pro ty dva naše sympaťáky, kteří už skoro sto let baví malé i velké, a to po celém světě, tak samozřejmě pro naše divadlo. Ale hlavně pro maminku,“ podotkla Denisa Kirschnerová.

Zdeněk Svěrák měl ze Zlatého velblouda velkou radost. Sám ten večer hrál o patro výše představení s Divadlem Járy Cimrmana.„Tak jsem jen sešel o patro níže a byl jsem oceněn. Co víc si může herec přát. Já jsem velmi šťastný, že existují lidé, kteří mají rádi humor, který je také jedinou možností, jak přežít… A že někdo dokáže ocenit humor a smích. Za cenu velmi děkuji, velmi si ji vážím,“ řekl herec, scénárista a také autor mnoha písňových textů.

KF Zdenek Sverak prebira cenu Zlaty velbloud (1)

Téměř zaskočen z ocenění od Komedy festu byl scénárista a dramatik, také autor už kultovního seriálu Most! a řady dalších projektů Petr Kolečko. „Já jsem si ještě nedávno snad ani nepřipustil, že bych mohl stát vedle takových velikánů, jakými jsou ti, kteří dnes spolu se mnou byli oceněni. Je to pro mě obrovská čest. A chci dál dělat to, co umím, co mě baví a živí – tedy humor. Takže pracuji na dalších věcech,“ podotkl Kolečko, který do Plzně dorazil i se svou přítelkyní, misskou Anetou Vignerovou.

V rolích předávajících byli i další herci – Martin Zounar a Martin Kraus, mj. dva herci ze čtveřice, která momentálně brázdí doslova desítky měst po republice s fenomenálním komediálním představením Dva nahatý chlapi, kteří jsou všude beznadějně vyprodaní. „Někde hrajeme dvakrát, třikrát, lidi se chechtají od začátku do konce, a to je dobře. To je smysl toho, proč to děláme, aby se lidi bavili, smáli, protože ten smích je v životě strašně důležitý. Komedy festu přeji, aby i v dalších letech měl tolik spokojených diváků, další významné oceněné osobnosti a hodně humoru,“ řekl Martin Zounar.

Komedy fest Denisa Kirschnerova

Kromě cen dostalo sedm lidí v sále, mezi kterými byl i moderátor večera Lukáš Pavlásek, jenž pobavil přítomné v »hurvínkovských botách«, režisér Antonín Procházka, ale i herci Martin Zounar a Martin Kraus speciální zlatý sáček se sedmi cennými sklíčky z dílny Gordana Glass. Loni cenu za přínos českému humoru získala Jiřina Bohdalová a také ještě i Stanislav Zindulka. Pro něj to byla v jeho životě úplně poslední cena. 

Program zahajovacího večera byl velmi pestrý. Kromě »falešného« Freddie Mercuryho, pobavila diváky stand-up dvojice Nasty a EnDru. Svou show v podobě Spejbla a Hurvínka se Žerykem a Plzeňskou katedrálou převedl v sále i světlomalíř Alex Dowis, který se jako první Čech nedávno dostal do televizní show Amerika má talent.

KF Oceneni Petr Kolecko, Spejbl a Hurvinek a Zdenek Sverak

Komedy fest není jen ten zahajovací večer, ale celý týden se tady v Besedě koná přehlídka řady her, Stand up comedy a vše vrcholí 1. června v amfiteátru OC Plaza, kde bude v rámci Open Airu program opravdu pestrý od The Tap Tap, přes Zdeňka Izera, Můžem i s mužem, až po večerní DJ Show Leoše Mareše. Součástí budou i dětská představení, třeba divadla Evy Hruškové a Jana Přeučila, atrakce, výklad karet a podobně. Je opravdu na co se těšit,“ zve na Komedy fest 2019 jeho ředitel a zakladatel Jiří Turek.

Více infa: www.komedyfest.cz

Foto: www.komedyfest.cz