Dagmar Pecková zahájí proslulý »Kurt Weill Fest« v německém Dessau

Prestižní festival na počest skladatele Kurta Weilla se poprvé uskutečnil v roce 1993 v jeho rodném městě Dessau. Kurt Weill Fest Dessau se letos uskuteční již po šestadvacáté, a to od 1. do 17. března. Festivalové akce zahrnují výstavy, přednášky a hudební představení v oblasti opery, klasické a současné hudby. Pořadatelem festivalu je Společnost Kurta Weilla, kterou financuje stát Sasko-Anhaltsko společně s Nadací Kurta Weilla se sídlem v New Yorku. Letošní ročník tohoto mezinárodně ceněného festivalu zahájí revue Wanted české mezzosopranistky Dagmar Peckové, která vznikla v režii a výpravě bratrů Šimona a Michala Cabanů s kostýmy Simony Rybákové a spolu s protagonistkou v ní vystupují barytonista Jiří Hájek, klavírista a dirigent Jan Kučera, Epoque Quartet & Orchestra a Miroslav Hloucal Jazz Band.

2015_DP-3 36816_L

Jedno z našich představení Wanted, které jsme hráli v dubnu 2017 v pražské Lucerně, navštívilo i umělecké vedení festivalu Kurta Weilla v Dessau. Produkce se jim tak velmi líbila, že začali jednat o možnosti hostování v Německu. A letos se tento sen všech, kteří se hudbě Kurta Weilla věnují, splnil i nám! Už 1. března zahajujeme s Wanted jedinečný festival v Dessau. Jsme úplně první česká produkce, která tam za šestadvacetiletou historii festivalu zavítá,“ uvedla Dagmar Pecková a dodala: „Držte nám palce, ať máme úspěch, a můžeme tak skvěle reprezentovat naši vlast!“

V dubnu roku 2017 vydala Dagmar Pecková písně Kurta Weilla na albu nazvaném Wanted u vydavatelství Supraphon. Tato studiová nahrávka vznikla ve spolupráci se stejnými muzikanty a sólisty jako její následné jevištní ztvárnění, které se uskutečnilo celkem sedmnáctkrát za sebou v pražské Lucerně. Velkolepá kabaretní revue Dagmar Peckové s písněmi Kurta Weilla vznikla v produkci agentury Ságl Production.

cover_Peckova_Wanted

Wanted album: https://www.supraphonline.cz/album/299674-wanted-pisne-kurta-weilla/cd

Wanted trailer Lucerna: https://www.youtube.com/watch?v=olPE6iNkBOU

Kurt Julian Weill se narodil 2. března 1900 v německém Dessau do židovské rodiny. Odmala hrál na klavír a brzy začal komponovat. Od roku 1918 studoval hudbu na Vysoké škole hudby v Berlíně, dva roky nato dostal angažmá jako kapelník divadla v Lüdenscheidu. V roce 1926, kdy pracoval v rozhlase, se oženil s herečkou a zpěvačkou Lotte Lenyaovou. Svá nejznámější díla vytvořil s Bertoltem Brechtem. Spolupráci s Brechtem začal v roce 1927 a již následující rok vyšla z jejich dílny slavná Žebrácká opera (ze které pochází slavný song Mackie Messer). Společně napsali také Vzestup a pád města Mahagonny, než se, zřejmě kvůli rozdílným politickým názorům, rozešli. V roce 1933 Weill emigroval přes Paříž (kde složil balet Sedm smrtelných hříchů) a Londýn do USA a roku 1935 se usadil New Yorku. Z děl, jež složil v USA, jsou nejznámější dvojaktovka Street Scene, za niž dostal v roce 1947 cenu Tony, či muzikály Lost in the Stars, One Touch Of Venus, Lady In The Dark či Johnny Johnson, který Weill složil v roce 1936 v USA s Paulem Greenem na motivy Haškova Dobrého vojáka Švejka. V Americe se Kurt Weill angažoval v hnutí za vstup Spojených států do druhé světové války a v roce 1943 získal americké občanství. Zemřel v New Yorku 3. dubna 1950 krátce po svých padesátinách na infarkt.

2015_DP-3 37061_L

Kurt Weill Fest: www.kurt-weill-fest.de

Facebook: https://www.facebook.com/Kurt-Weill-Fest-152535681454477/

image001 Peckova_Wanted_photoPetrKurecka

Foto: Supraphon / Petr Kurecka


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353