Čtení o hradech, zámcích a městech Petišky ožívá hlasy Somra a Táborského

Oblíbená kniha Eduarda Petišky Čtení o hradech, zámcích a městech, která již několik desetiletí originální formou vzbuzuje u mladých čtenářů zájem o historii, dostala nyní podobu audioknihy. Vydavatelství Supraphon získalo pro její načtení dva výborné herce: Josefa Somra a Miroslava Táborského, kteří svým vypravěčským mistrovstvím dokreslují osobitou atmosféru pověstí, jež stejně jako pohádky oddělují dobro od zla.

Josef-Somr_photo-MartinKubica
Eduard Petiška (14. května 1924, Praha – 6. června 1987, Mariánské Lázně) je autorem rozsáhlého básnického i prozaického díla, které čítá na devadesát knih, z nichž téměř dvě třetiny jsou určeny dětem a mládeži. On sám literární tvorbu charakterizoval: „Každá dobrá literatura obsahuje v sobě také všechny hlavní znaky dětské literatury: je jasná a adresná, její umělecké prostředky jsou střídmé a vkusné, přesně se vyjadřuje, jde přímo k věci.“
Petiškovo Čtení o hradech, zámcích a městech, které vypráví o Karlu IV., o Karlštejně, Vyšehradě, Bítově, Telči, Zábřehu a dalších desítkách míst naší vlasti, vychází na 2CD, ale i digitálně již 5. května 2017.

Miroslav Taborsky_PavelGwuzd

Tracklist 2CD Čtení o hradech, zámcích a městech:
1. O hradních paních (Jindřichův Hradec, Telč, Krumlov)
2. O dvojím vítězství (Bítov, Děvíčky, Sirotčí hrady)
3. Král ze zlaté kolébky (Praha, Křivoklát, Vyšehrad, Radyně, Karlštejn, Kašperk, Žampach, Pajrek, Toušeň)
4. O jedné lsti (Karlštejn)
5. Čas naděje (Poděbrady, Praha, Blatná, Konopiště, Zubštejn, Kunštát, Brno)
6. My jsme tvoji páni /Pověst o Daliborce/ (Brníčko, Zábřeh, Ploskovice, Kozojedy, Praha)
7. Švédové (Brandýs nad Labem, Stará Boleslav, Mělník, Litoměřice, Jankov, Olomouc, Tišnov, Skály, Jihlava, Brno, Nový hrad, Praha, Stará Kyšice)
8. O městech (Litoměřice, Žatec, Louny, Pelhřimov, Rovensko, Rakovník, Hořice, Polička, Nymburk, Prostějov, Benešov, Mladá Bolesav, Jesenný, Chomutov, Plzeň, Rokycany, Lednice, Brno)
– celkový čas 2:29:15

Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/album/301054-petiska-cteni-o-hradech-zamcich-a-mestech

CoH_booklet.indd

Foto: Supraphon / Martin Kubica, Pavel Gwuzd


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353