Co mají společného Kardinál Dominik Duka a Miroslav Etzler?

Miroslav Etzler, oblíbený kapitán Mašek z primáckého seriálu Cesty domů, se ujal velmi netypické role. V dominikánském klášteře v centru Prahy provázel svým slovem slavnostní akt, během nějž bylo představeno zvláštní vydání bible s ilustracemi českého malíře a básníka Bohuslava Reynka.


Jde o jedinečné vydání bible v tzv. jeruzalémském překladu, které obsahuje v této podobě zatím nepublikovaný soubor více než stovky ilustrací tohoto významného českého malíře a básníka. Vydání této podoby bible inicioval a finančně podpořil Richard Fuxa, jehož Nadační fond spolupořádá také výstavu díla Bohuslava Reynka. Ta bude k vidění od středy 16. dubna ve Valdštejnské jízdárně v Praze a návštěvníci na ní uvidí také grafiky, které ještě nebyly veřejně vystaveny.


„Když jsem se seznámil s Reynkovým dílem, uchvátilo mě a stal jsem se jeho sběratelem. Bible, která bude součástí výstavy, se mi zdála nejlepším zhmotněním jeho díla,“ řekl Richard Fuxa.


„Prezentaci odhalení Bible Reynek jsem se rozhodl podpořit svou účastí proto, že velmi dobře znám autorovo téměř kompletní básnické dílo i grafiky. Je mi blízké obrovskou pokorou a láskou. Jsem ateista, ale to neznamená, že nemám rád věci, které jsou spojovány s církví. Mám Starý i Nový zákon ve velké oblibě a několikrát jsem je přečetl. Ale ten dar věřit v Boha mi dán nebyl, přesto, že bych si ho přál. I tak ale miluju kostely, sakrální hudbu, obrazy, příběh Ježíše Krista. V co nebo koho tedy věřím? Celá řada lidí tvrdí, že Bůh je obsažen v každém z nás. Když se kdokoliv z nás dostane do úzkých, možná ho utěší pejsek nebo kočička. Ale obejmout a pomoci mu může jenom druhý člověk. Proto věřím v člověka,“ řekl Miroslav Etzler.


Slavnostního aktu se zúčastnil i Kardinál Dominik Duka, jenž řekl: „Tato bible je jedinečná z mnoha hledisek. Snoubí se v ní spousta zásadních momentů i jmen, proto je tato chvíle pro mě důležitý okamžik.“ Na představení Bible Reynek nechyběli ani překladatelé – manželé Halasovi, vnučka básníka, ministr kultury Daniel Herman a další významné osobnosti.

Foto: TV Prima