Chantal Poullain: Člověk žije pod velkým tlakem doby

Svou roztomilou češtinou nás dnes večer v Show Jana Krause pobaví šaramantní herečka francouzského původu, žijící od osmdesátých let v Česku, Chantal Poullain. Ta hned zkraje prozradí, že nyní vrcholí přípravy ikonického kalendáře Proměny pro rok 2023, který každoročně od roku 2010 vydává její nadace Archa Chantal a ve kterém se již objevil i Jan Kraus.

Křest kalendáře by měl proběhnout 9. listopadu. Samotná nadace, která se zaměřuje na úpravu prostředí dětských oddělení nemocnic, oslaví v příštím roce třicet let své existence. „Konečně kulatiny!“ komentuje očekávané jubileum jeho zakladatelka a pyšně dodává, že za dobu své existence realizovali padesát projektů a investovali šedesát milionů korun. „Tak, aby měly děti svůj svět. Například cirkus nebo lodě – každý pokoj je jako kajuta. Sice jsou ty děti stále v nemocnici, ale aspoň trochu se jim psychicky uleví a mají krásné prostředí, což je velmi důležité. Uleví se samozřejmě i personálu, protože děti jsou pak méně nervózní a vystresované,“ vysvětluje herečka. „A lékaři potvrzují, že to pomáhá i léčbě samotné.“

Do těchto projektů jdou právě peníze získané prodejem kalendářů, které se dělají ve dvou různých velikostech, a dále peníze získané dražbou fotek z kalendářů. „Omlouvám se, že o tom mluvím, ale je to důležité!“ říká Poullain. „Máme projekty, které musíme fakt realizovat.“ A jak je na tom psychicky ona sama? „V pr***i,“ odpovídá stručně. „Už jsem si rezervovala pokoj na psychiatrii,“ dodává se smíchem. „Ne, ne, dělám si trochu legraci. Ale musím přiznat, že i když si to nechci připouštět, žije člověk pod velkým tlakem doby, pak ta válka… je toho hodně. Nejenže se všechno zdražuje, to je peklo, ale všechno to, co se děje na celé zeměkouli.“ Což Chantal bedlivě sleduje, neboť si nedokáže odpustit dívat se na zprávy, i když jí to její syn Vladimír neustále vymlouvá. „Já to ale nevydržím, já to musím vidět.“ Zpravodajství upřednostňuje ve svém mateřském jazyce, tedy ve francouzštině, a zůstává tak v kontaktu i se svou rodnou zemí, ačkoliv tam teď dlouho nebyla. „V létě jsem tam chtěla jet, ale když jsem viděla, co se tam děje na letištích, nemožný binec, řekla jsem si, že počkám, a pojedu tam asi až v lednu,“ prozrazuje své plány Pěva Hříbětová, což je – jak se dozvíme – doslovný překlad hereččina jména do češtiny.

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herečka Chantal Poullain, Pepa Vrtal alias Fotr na tripu a chodící encyklopedie Viktorie Mertová. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 26. října ve 21.35 hodin na Primě.

 

Foto: TV Prima