Český hlas Dr. House Martin Stránský: Dr. Houseovi můj cynismus sedí!

Již méně než měsíc a půl zbývá do druhé koncertní zastávky Hugha Laurieho v Česku. Britský herec a hudebník, proslavený celosvětově zejména postavou seriálového Dr. House, vystoupí již 22. července v brněnské Kajot Areně. Herec Martin Stránský, který postavě Dr. House v českém znění po celých šest sezón propůjčoval svůj hlas, nyní při té příležitosti poskytl obsáhlý rozhovor. V něm promluvil o svých letech s Dr. Housem, o tom, koho sám považuje za svoje nejoblíbenější české dabéry či zda by v případě nouze byl schopen poskytnout první pomoc. Kompletní rozhovor naleznete v příloze a je Vám zcela volně k užití do Vašich článků či koncertních pozvánek.


Postavu Dr. House mluvíte hlubším hlasem, než je váš normální. Jak to?
Zkoušel jsem, co by té postavě nejvíc svědčilo. Výsledkem byl takový lehký bručák, asi o půl tónu nižší, než mluvím běžně. Myslím, že k povaze House ten cynismus v hlase pěkně sedí. Velká klika byla, že na seriálu od začátku do konce dělala stejná parta. Úpravce, poradce, překladatel, režisér. Za těch šest let to nikam neuhnulo, což je v tomhle případě dobře.

Dr. House byl sice sympaťák, ale dost často jízlivý a nepříjemný člověk…
Co si budeme povídat. Myslím si, že v českém ani americkém zdravotnictví by takový člověk fungoval nemohl. Američani jsou schopni dát k soudu továrnu na mikrovlnky za to, že v návodu chybí zákaz vkládání zvířat a oni v ní chtěli usušit psa. Na člověku, jako je Dr. House, by si vyloženě zgustli a nemocnice byl prodělávala jen na soudech. Ale jako s člověkem bych se s ním docela rád potkal.

Hughovi Lauriemu postava Dr. House změnila život. Stal se z něj nejsledovanější a nejlépe placený televizní herec planety. Co vám?
Kéž by! Je pravda, že jsem se docela festovně zviditelnil, i když to šlo ruku v ruce s dalšími rolemi. Za jeho dabing jsem každopádně dostal dvě ceny Františka Filipovského, jednu od diváků a od odborné poroty. Což je taky super, ale je to dvousečné. Doteď po mně chtějí, abych třeba reklamy namlouval jako House, přitom tomu někdy vůbec nepodřídí text.

Jste teď zaškatulkovaný jako televizní lékař?
Asi ano. Mění se to. Jeden čas jsem byl pořád estébák nebo německý voják, což chápu. Když nasadím německý blembák, tak s tímhle ksichtem fakt vypadám, že jsem se narodil někde u Efrurtu… Na divadle jsem jeden čas zase hrál samé vrahy, teroristy, ničitele, zoufalce, alkoholiky, feťáky – prostě totální ztroskotance. Trvalo to asi čtyři roky a nebyl jsem schopný se z toho vymanit. Teď jsem zase za klaďase.

Stal se s z vás poučený lajk, který lidem radí ohledně zdraví?
Naštěstí ne. Snažím se tyhle věci striktně oddělovat od života. V momentě, kdy přečtu text, otočím stránku a zapomenu, co jsem říkal.

Byl byste aspoň schopen poskytnout první pomoc?
Předpokládám, že ano. Jen nevím, jestli bych za to vděčil Houseovi nebo branné výchově ze školy. Můžu si myslet cokoliv, ale kdybych se setkal se zlomenou nohou, ze které stříká krev, nevím, co by to se mnou udělalo. Možná ten šok přijde až potom a člověk jedná intuitivně a krvácení zastaví. Snad.

Která scéna ze seriálu vám nejvíc utkvěla v hlavě?
Díl, který se odehrává úplně mimo nemocnici. House jim radí po telefonu odněkud z letiště. Byl to od scénáristů dobrý fór – absolutně k ničemu nemá přístup, je tisíce kilometrů daleko a všechno dělá odhadem.

Nechyběl vám Dr. House, když seriál skončil?
To víte, že jo! Přece jen jsme spolu nějaký ten pátek strávili. Na druhou stranu chápu Hugha Laurieho – nekonečné seriály jsou velký masakr. Poslední dvě série už se začaly rozmělňovat a není se čemu divit. A to si myslím, že američtí scenáristi jsou ještě o řád jinde než ti naši.

Jaký byl nejoblíbenější dabér vašeho dětství?
Ježíš, těch bylo. Jako špunt jsem nejvíc ulítával na Mrazíkovi. Pak si pamatuju Pipi dlouhou punčochu a seriál Svědectví barevného ostrova s hrdinkou Skrolan. Nesmírně mě bavil i francouzský seriál Bella a Sebastián. Hodně se mi líbily nedělní rozhlasové pohádky k obědu. Z hlasů byl pro mě hvězdou třeba Sváťa Sejk nebo Jan Tříska, Boris Rösner…

Říkalo se, že český dabing patří mezi světovou špičku. Platí to stále?
Chci doufat, že kvalita úplně nepoklesla. Bohužel jsem byl v několika studiích, kde to nestálo za nic. Funguje to, když zadavatelé dodají peníze, které jsou pro dabing nezbytné. Nejhorší je ořezávání – na překladatelích, úpravcích, pak se to přesune i na nás herce… A ve finále to stojí za houby.

Jaké seriály vás osobně baví nejvíc?
Třeba Myšlenky zločince a různé detektivní série. Svého času jsem hltal i Červeného trpaslíka, což je zase úplně jiný rank. Některé kultovní věci jsou opravdu zábavné, a to fest.

Hugh Laurie se stále více prosazuje jako hudebník. Jak jste na tom s muzikou?
V době, kdy mě lákal spíš sport, jsem byl nucený hrát na klavír. O víkendu jsem musel cvičit a nějak se zapšknul. Na druhou stranu mi nedělalo problém hrát a zároveň si číst knížku, aniž by naši něco poznali. Bohužel mě ale prokoukla profesorka. Místo piana mám teď doma staré harmonium. Mám pocit, že bylo součástí nějakého dědictví. Zčásti je funkční, ale potřebovalo by malou rekonstrukci.

Jak budou vypadat vaše letošní prázdniny?
Práci se pokusím udržet v rozumných mezích a hlavně už se vidím na chalupě se svojí rodinou.

Speciálně kvůli blížícímu se koncertu Hugha Laurieho v Brně Martin Stránský namluvil též průvodní slovo ke krátkému medailonku tohoto britského herce a hudebníka. Vedle zajímavostí o tom, proč se z Hugha Laurieho nakonec nestal profesionální veslař, jak si původně přál, ale slavný herec a komik, jsou v něm k vidění i jeho archivní fotografie z dob jeho a hereckých začátků.

Na medailonek Hugha Laurieho namluvený Martinem Stránským se podívejte zde:

http://vimeo.com/94209145

Hugh Laurie, který je nyní velmi zaměstnán koncertováním s doprovodným The Copper Bottom Bandem, je vedle svých televizních rolí celosvětově stále více proslulý i jako vynikající pianista a bluesový zpěvák. Podle rozhovoru, který nedávno poskytl médiím, však nechybělo mnoho a coby hudebník se mohl profilovat spíše coby typický »sedící kytarista« jakými jsou například Muddy Waters či B.B King. „Blues jsem poprvé slyšel v rádiu a zasáhlo mě to jako elektrický šok, jako blesk z čistého nebe,“ řekl Laurie. „Moje první deska byla Live At Mr. Kelly’s od Muddyho Waterse, bylo to něco jako můj prubířský kámen. V té době jsem chtěl byt „sedící kytarista.“ Nakonec kdo tehdy nechtěl. Muddy sedával na barové židličce, B.B. King taky. A od té doby se mi tenhle způsob vystupování líbí. Dokonce si myslím, že je to věc, která mě přivedla ke hře na piano. Protože i to je hudební nástroj, u kterého se dá dobře sedět.“
Hugh Laurie letos v České republice vystoupí pouze na jediném koncertě v Brně v Kajot Areně 22. července 2014 od 20 hodin. Poprvé si jeho show mohou vychutnat také východní sousedé, v Bratislavě vystoupí den před brněnskou zastávkou, 21. července v Aegon Areně.

Termíny a místa Evropského turné 2014:
12. červenec – RomExpo Central Pavilion: Bukurešť, Rumunsko
14. červenec – Sava Centre: Bělehrad, Srbsko
15. červenec – Salata: Záhřeb, Chorvatsko
17. červenec – Auditorium: Milán, Itálie
19. červenec – Budapešť Congress & World Trade Centre: Budapešť, Maďarsko
20. červenec – Kasematten-bühne: Graz, Rakousko
21. červenec – Aegon Arena: Bratislava, Slovensko
22. červenec – Kajot Aréna: Brno, Česká republika
24. červenec – Laiszhalle: Hamburg, Německo
25. červenec – Rosengarten: Mannhein, Německo
27. červenec – Aula Poznan Polsko
29. červenec – Zamek Ksiazat: Szczecin, Polsko
1. srpen – Notodden Blues Festival: Notodden, Norsko

Hugh Laurie (11. 6. 1959, Oxford) hrál v mnoha filmech, například: Rozum a cit (1995) s Emmou Thompson a Kate Winslet, oblíbený film z produkce Walta Disneyho 101 dalmatinů (1996), kasovní trhák Muž se železnou maskou (1998), Madam Bette (1998), Myšák Stuart Little (1999), Myšák Stuart Little 2 (2002), Let Fénixe (2004), Street Kings (2008) nebo Monstra vs. Vetřelci. V roce 2011 si zahrál spolu s Jamesem McAvoyem a Billem Nighym hlavní roli ve filmu Velká vánoční jízda. Na Toronto International Film Festivalu 2012 se Hugh představil ve filmu Mr. Pip, v roli pana Wattse si zahrál po boku s Kerry Foxovou. Spolu s dlouholetým kolegou Stevenem Fryem také propůjčil hlasy hlavním postavám animovaného filmu Keirona Selfa Strašidlo Cantervillské, který půjde do kin v letošním roce. Dokončen byl již také pro letošní rok připravovaný vysko rozpočtový film Tomorrowland, ve kterém si Hugh zahrál po boku George Clooneyho.
Mezi jeho nejznámější televizní role patří postava Bertieho Woostera v působivé čtyřdílné sérii Jeeves and Wooster (1990-1995). Mezi kultovní bezesporu patří Laurieho role v seriálu Černá zmije. Zahrál si také v jednom z nejoblíbenějších TV seriálů vůbec – v Přátelích (1998). Jeho nejznámější seriálovou rolí je ale bezesporu postava doktora Gregoryho House v seriálu Dr. House, za kterou získal dva Zlaté glóby, dvě ocenění Screen Actors Guild Award a šest nominací na cenu Emmy. Režíroval mnoho reklam a pořadů. Jeho první román Obchodník se smrtí (The Gun Seller) vydaný ve Velké Británii a USA, který zaznamenal řadu ohlasů ze stran kritiků, bude adaptován jako scénář pro MGM.

Foto: Divadlo pod Palmovkou, Supraphon, TV Nova