Bruncvíka pokřtila Helena Štáchová se Spejblem, Hurvínkem a Máničkou

Výtvarnice Lucie Seifertová přichází na knižní pulty se svým zcela novým projektem nazvaným »Dějiny pro nejmenší«. Jedná o seriál obrázkových knížek, ve kterých budou s minimem textu zpracovány nejslavnější příběhy z naší historie a pověstí formou pohádek. Knihy jsou určeny dětem od dvou let. Každá kniha bude obsahovat jeden příběh. První se jmenuje Pohádka o Bruncvíkovi.


„Příběhy jsou vyprávěny pouze obrázky s použitím minima textu, takže jsou srozumitelné i úplně nejmenším čtenářům. Všechny příběhy jsou upraveny do formy pohádky a proto doufáme že tyto knihy zaujmou nejmenší děti stejně tak, jako zaujaly našeho syna Toníka a že si na tyto příběhy na základní škole při dějepisu vzpomenou stejně jako třeba na Červenou Karkulku nebo Perníkovou chaloupku,“ řekl nakladatel Petr Prchal alias Pancho. Velmi zajímavá je i cena za celobarevnou knihu s pevnou vazbou, která činí 119 korun.


Křest knihy Pohádka o Bruncvíkovi proběhl v Divadle Spejbla a Hurvínka a za kmotry přišla nejen ředitelka legendárního divadla Helena Štáchová, ale i Spejbl, Hurvínek a jeho kamarádka Mánička, kteří před lety přiblížili dětem naši minulost na sedmi albech. „Divadlo Spejbla a Hurvínka je moje srdcová záležitost. Navíc jako ženská velice obdivuji a chci přijít na to, jak to dělají, že i v osmdesáti letech vypadají pořád stejně a tak dobře, jako zamlada,“ přiznala se smíchem Lucie Seifertová. „A komu z nich by ses chtěla nejvíc podobat?“ zeptal se své manželky Pancho. „Nejdřív jsem myslela, že bych chtěla být Máničkou, ale nakonec jsem se rozhodla pro Hurvínka,“ prozradila Lucie. A Helena Štáchová jí slíbila, že na její proměnu osobně dohlédne!


„V školní době jsem dějepis neměla ráda. Díky tehdejším učebním osnovám byl pro mne jen otravným soupisem dat a jmen, které jsem se musela nabiflovat, abych vše záhy poté, co skončily zkoušky, zase zapomněla. Teprve v dospělém věku, při čtení literatury, sledování filmů a divadelních her, jsem přišla na to, že historie je plna úžasných příběhů a lidských osudů.


Když chceme poznat sebe, měli bychom znát i naše kořeny. Proto jsem se snažila s pomocí Hurvínka a Máničky zprostředkovat dětem to skvělé dobrodružství, které se pod nezáživnými daty a jmény ukrývá. Sedm dílů jejich putování mi dalo za pravdu. Děti tyto příběhy bavily, v hodinách dějepisu překvapovaly svými vědomostmi a doufám, že je vzah k naší historii neopustí.


Lucie Seifertová svými krásnými knížkami usiluje o totéž. Škoda, že takové knížky za mého dětství neexistovaly. Jsem proto ráda, že jsem se spolu s loutkami mohla stát kmotrou jedné z připravované řady toulek naší minulostí,“ řekla kmotra Helena Štáchová.

Lucie Seifertová je autorkou řady leporel o historii českých měst i hradů a zámků. Její devítimetrové leporelo Dějiny udatného českého národa získalo cenu Magnesia litera, Zlatá stuha, Zlatá pečeť a bylo nominovano Magnesií literou na dětskou knihu desetiletí. Animovaný seriál České televize o Dějinách udatného českého národa získal Trilobita a byl nominován na Cenu TýTý. Lucie Seifertová se narodila v Poděbradech a vystudovala AVU Praha u profesora Jiřího Sopka. Spolu s manželem Petrem Prchalem žije v Praze a vychovávají dva syny – Antonína a Petra Jaroslava.

Foto: Nakladatelství Prchal