Bedřich Čuba ve vzpomínkách kolegů – 1: Alenka Valová

Valašsko je prý pro umělce zemí zaslíbenou. Tomuto malému hornatému a kopcovitému království panuje valašský král Bolek Polívka I. nafurt a protože král je komediant, daří se tam především kultuře. Eliška Balzerová, Roman Vojtek, Hana Buštíková, Pavel Zedníček, Věra Galatíková, Robert N., Jarmila Šuláková, Roland Santé, Iveta Bartošová… To je jen několik populárních jmen rodáků z Valašska. A jednoznačně k nim patří i zpěvák, skladatel a muzikant Bedřich Čuba, kterému se říkalo Valašský dechovkový král.


Bohužel, v případě Bedřicha Čuby můžeme už hovořit pouze v čase minulém. Od 12. listopadu 2006 totiž koncertuje v muzikantském nebi. V neděli 22. května 2011 jeho ostatky spočinou na Valašském Slavíně ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Svůj věčný sen tam sní největší velikáni Valašska jako například akademický malíř Karel Hofman nebo spisovatelka Marie Podešvová. Písně Bedřicha Čuby ovšem žijí dál a velmi často se zní i ve vysílání ostravského studia Českého rozhlasu. Zpívající skladatel a textař totiž natočil velké množství písní dechovkou počínaje před lidovky až po tanga a populární skladby.
Jak na Bedřicha Čubu vzpomínají jeho kolegové? Dnes na něj zavzpomínala zpěvačka Alenka Valová z Vigantic u Rožnova pod Radhoštěm: „Na Čubu mám vzpomínky hezké. Nepoznala jsem hodně tak mimořádně nadaných zpěváků. Nejen nádherně zpíval – měl úžasný rozsah, ale napsal celou řadu krásných písniček se zajímavými melodickými motivy i aranžmá. Jsem moc ráda, že jednu dobu jsme spolu vystupovali. Jen namátkou – dvakrát ve Slušovicích, kde jsme dělali koncert k MDŽ a pro důchodce. Několikrát zase v hotelech Relax a Biocel pro rekreanty, jak se u nás na Valašsku říká turistům. Spolu s Jožkou Navrátilem jsme měli pořad ve velkém amfiteatru ve Valašském muzeu. Pak byl Béďa jako host v mém autorském večeru v knihovně ve Valašském Meziříčí – a bylo toho mnohem víc.


Vím, že před naším společným zpíváním zpíval a hrál převážně taneční muziku. Až během příprav a pak při společných akcích se přiznal, že teprve díky mně přišel do kontaktu i s vážnou hudbou nebo s melodiemi z operet a zamiloval se do tohoto druhu hudby. Důkazem je jeho skvělá interpretace arie Nessun Dorma z Pucciniho opery Turandot. Mám ji naštěstí na kazetě – nebyla oficiálně vydaná, ale pro mně je to trvalá památka na kamaráda, se kterým jsme si byli po muzikantské stránce hodně blízcí. Nebo když jsme spolu zpívali Indiánskou píseň lásky z Frimlovy Rose Marie – to byl zážitek, na který se nedá zapomnět. Těch společných vystoupení byla řada, ale vzhledem k tomu, že už tady Béďa není a už nikdy nic dalšího spolu nepodnikneme, bylo toho vlastně strašně málo, škoda…“

Kdo byl Bedřich Čuba?
Bedřich Čuba zůstal celý život věrný valašskému Rožnovu pod Radhoštěm i když koncertoval po celé republice. Nejvíc populátrní byl právě v rodném kraji a na severní Moravě. Spolupracoval i s dalšími valašskými umělci jako je i ve světe uznávaný skladatel meditativní hudby Roland Santé nebo zpěvačka Alenka Valová. Na svém kontě má desítky vítězství v rozhlasové hitparádě Českého rozhlasu Ostrava a asi dvacítku alb jako Písničky pro dobré lidičky, Bečvanské zvony, Zpívej rád, Největší hity, Kouzelné vánoce, To nejlepší, Písničky na přání 4, 5, Nejkrásnější tanga 1, 2, Slovenská tanga, Růže z lásky, Chlapci zpod Radhošťa, Rozmary lásky, Beskydy mé nebo mnohadiskový set To nejlepší… – Valašský král dechovky Bedřich Čuba, který před čtyřmi lety vydala Česká muzika a prodávala jej i přes teleshopping.

Foto: Tomáš Ovečka