Badmintonista Petr Koukal nafotil kampaň proti neplodnosti

Mladý sportovec chce ve spolupráci s ISCARE IVF bořit mužská tabu – kampaň jeho životního příběhu má otevřít diskuzi o rakovině varlat a následné neplodnosti. Badmintonista Petr Koukal, který se před třemi lety potýkal s rakovinou varlete, se rozhodl zapojit do boje s tímto zákeřným onemocněním a riziky, která pro muže přináší. Díky propojení s Centrem asistované reprodukce ISCARE IVF vznikla unikátní osvětová kampaň, která má za cíl upozorňovat muže na riziko neplodnosti, jež může rakovina způsobit. První vlaštovkou je série pěti fotografií nazvaná Životní příběh Petra Koukala, která zobrazuje pozitivní životní příběh naděje na budoucí život onkologických pacientů. Petr Koukal je na fotografiích Ondřeje Pýchy zachycen coby otec od rodiny, partnerku a matku dětí sehrála Miss ČR 2003 Lucie Křížková Váchová.


Rakovina varlat postihuje nejčastěji muže v období od dvacátého do pětatřicátého roku, tedy ve věku, který je pro ně silným reprodukčním obdobím. Pacienti s rakovinou varlat procházejí léčbou, jejíž nezbytnou součástí bývá i chemoterapie. Právě ta však může způsobit mužskou neplodnost. Důvodem je fakt, že chemoterapie zasahuje zejména buňky, které se často dělí, což jsou kromě buněk pokožky a vlasů i buňky pohlavní (spermie a vajíčka).
„Míra postižení pohlavních buněk po onkologické léčbě závisí na několika faktorech – způsobu léčby, její intenzitě a délce, ale i na schopnostech organismu se s léčbou vypořádat. To znamená, že se poté u mužů můžeme setkat jak s normálními hodnotami spermiogramu, tak i s úplnou absencí spermií,“ vysvětluje primář Centra asistované reprodukce ISCARE IVF, MUDr. Jaroslav Hulvert.


Pacienti s rakovinou by měli tento fakt brát v potaz a na případné komplikace se připravit. Nejjednodušší metodou je odběr spermií, které jsou následně zamraženy a uchovány pro další reprodukční využití.
„Člověka s rakovinou to vůbec nenapadne řešit. Ve chvíli, kdy vám lékař oznámí diagnózu, chcete hlavně přežít a dopředu nepřemýšlíte. Jsem přesvědčený, že informovanost veřejnosti je v tomto směru na velmi nízké úrovni a je potřeba to změnit. Ne každý má takové štěstí, že jej lékař na nutnost nechat si před léčbou zamrazit sperma upozorní,“ říká badmintonista Petr Koukal, kterého podle vlastních slov informace o potenciální neplodnosti vyděsila skoro stejně jako diagnóza samotná.


Právě kvůli informovanosti lidí se stejnou diagnózou vzniklo propojení Petra Koukala s Centrem asistované reprodukce ISCARE IVF. Osvětová činnost, kterou Koukal ve spolupráci s klinikou plánuje, odstartovala fotografickou kampaní, která zobrazuje pozitivní životní příběh naděje na budoucí život onkologických pacientů. Petr Koukal je na fotografiích Ondřeje Pýchy zachycen coby úspěšný svobodný sportovec, zamilovaný mladý muž s partnerkou, manžel očekávající příchod miminka, otec batolete a otec dvou dětí v předškolním věku. Partnerku a matku dětí pro účely kampaně sehrála Miss ČR 2003 Lucie Křížková Váchová.


Nutností pro reálný happyend v podobě zachování reprodukčních schopností onkologických pacientů je odběr a zamražení spermií. Tuto službu poskytuje Centrum asistované reprodukce ISCARE IVF. „V současné době mají páry podstupující umělé oplodnění se zamraženými spermiemi šanci na otěhotnění zcela srovnatelnou s výsledky umělého oplodnění čerstvými spermiemi. Díky tomu neustále přibývá příběhů se šťastným koncem, kdy pacienti po onkologické léčbě mohou zplodit vlastní potomky,“ uvádí primář Hulvert. Zamražení spermií je velmi dobře propracovaná laboratorní metoda, která umožňuje skladovat spermie na téměř neomezenou dobu, aniž by došlo ke zhoršení jejich kvality.


O problému rakoviny varlat a jejích dopadech se obecně příliš nemluví, což chce Koukal změnit. „Muži jsou obecně uzavřenější a o zdravotních problémech, které se navíc týkají choulostivých oblastí, se stydí mluvit. Z vlastní zkušenosti vím, že když už se člověk dostane do zdravotních problémů, je nesmírně důležité myslet nejen na přežití a uzdravení, ale zároveň se dívat dopředu – ať už je to návrat do vrcholového sportu nebo založení vlastní rodiny. Rád bych, aby kampaň, kterou jsme s Lucií nafotili, toto tabu pomohla částečně odbourat. Rakovinou nic nemusí končit – po vyléčení naopak může začít nový život v podobě založení vlastní rodiny,“ říká.

Foto: ISCARE IVF / Ondřej Pýcha