Anglický romanopisec Simon Mawer: Jedna z prvních věcí, kterou jsem udělal, byla, že jsem jel do Brna

Hostem speciálního londýnského dílu televizní Show Jana Krause byl anglický spisovatel Simon Mawer, který píše hodně o Česku a speciálně o Brnu. Jeden z jeho románů – Skleněný pokoj – byl nedávno zfilmován a aktuálně vstupuje do českých kin.

_AKF_5849

Zatím jsem ten film neviděl,“ směje se autor bestselleru, který podle svých slov navštívil jako turista poprvé Českou republiku v roce 1993. „Tehdy jsem ještě neměl tušení, co to se mnou udělá. Kupodivu jedna z prvních věcí, kterou jsem udělal, byla, že jsem jel do Brna. Což pochopí jen Brňáci,“ dodává k velkému pobavení publika muž, kterého Jan Kraus s lehkou nadsázkou označí za britského experta na Česko.

Váhal bych říct, že jsem expert na Česko, ale my romanopisci míváme takové obsese, a mou obsesí se stala Česká republika. Jedno vlastně vedlo k druhému. Byl to přirozený postup od Mendela a genetiky v 19. století, potom k vile Tugendhat ve třicátých letech, která byla jen inspirací, protože můj román Skleněný pokoj vlastně není o té vile, až do poválečného období, další logický krok je tedy rok 1968 a to je vše.“ Tím má na mysli svůj poslední román z roku 2018 s názvem Pražské jaro.

_AKF_5847

Je zajímavé, že spisovatel, který původně vystudoval na Oxfordské univerzitě biologii a již leta žije v Itálii, si vybral jako zdroj pro svou literární inspiraci právě naši zemi. „Má to své výhody, když romanopisec není příliš blízký svému materiálu,“ vysvětluje, „nicméně trochu jsem psal i o Itálii, ale to už je dlouho. Itálii totiž znám příliš dobře. Čím lépe místo znáte, tím méně mu rozumíte. A to platí obzvlášť pro Itálii.“ Romanopisec musí mít podle něj instinkt a představivost. „Dneska se pořád mluví o technikách tvůrčího psaní, ale podle mě je nejdůležitější představivost.“

_AKF_5846

Foto: TV Prima