Andrea Kerestešová: Ne všechno se dá vyřešit penězi!

Herečka z primáckého seriálu Cesty domů pomáhá dětem s dědičnými metabolickými poruchami. A nejen tak, že se stala kmotrou speciální kuchařky s nízkobílkovinnými recepty pro ty, kdo těmito poruchami trpí.


Se sdružením, které spojuje pacienty s metabolickými poruchami, Andrea spolupracuje už několik let. „Přivedl mě k němu můj kamarád, módní návrhář, který pak později zemřel. Tím, že sdružení pomáhám, vlastně pokračuju v jeho odkazu,“ říká Andrea.


Právě tomuto sdružení odkázala také výtěžek z aukce svých fotoobrazů, které před dvěma lety představila její výstava Indigo. „Raději pomáhám konkrétním činem, než finančně. Ne všechno se dá vyřešit penězi. Obdivuju rodiče dětí s metabolickými poruchami. Těch poruch je několik, ale nejznámější a nejrozšířenější je fenylketonurie. Děti s těmito poruchami musí držet celý život přísnou dietu, v níž je přesně na gram vypočítáno, kolik a čeho smí sníst. Pokud by ji nedržely, měly by vážné zdravotní problémy, které by vedly až k trvalému postižení. Přitom nízkobílkovinné potraviny jsou strašně drahé. A oni si sami hradí i rozbor potravin, aby věděli, co děti můžou a nemůžou sníst. Nemají to vůbec jednoduché,“ líčí Andrea.


Kuchařku, kterou Andrea křtila, si vydalo samo sdružení. „Líbí se mi, že je hodně aktivní, vydalo kuchařku, vychází časopis, v němž si rodiče dětí vyměňují zkušenosti i recepty, pořádají spoustu dalších akcí. Kdykoliv mám čas, přijdu si s nimi popovídat, snažím se jim všemožně pomáhat, aby se o nich víc vědělo. Přemýšlím o tom, že bych v příštím roce nafotila kalendář dětí s nějakými osobnostmi,“ plánuje hvězda Cest domů.

Foto: TV PrimaWarning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353