Andrea Kalivodová: Láska je život i lék

Čtvrtý ročník Dětského dne a benefičního koncertu Kdo má rád… se uskuteční v sobotu 14. června 2014 na Martinském mlýně v obci Hrádek u Trhových Svinů na Českobudějovicku. Dětský den začne už v 11 hodin a vstup na něj bude zdarma. Benefiční koncert bude probíhat od 18 hodin a vystoupí na něm řada populárních zpěváků mezi nimiž nebude chybět ani Andrea Kalivodová, kterou jsme vyzpovídali.


Co se vám vybaví jako první, když se řekne slovo LÁSKA?
Můj přítel Radek a naše miminko, které právě čekáme.

Co pro vás v životě vůbec znamená láska?
Láska je život i lék.

Dokázala byste žít bez lásky?
Neumím a nechci žít bez lásky. Připadalo by mi, že nežiju, ale jen přežívám.

Věříte v lásku na první pohled?
Momenty v životě každého z nás jsou nenahraditelné a neopakovatelné. Jsme jedinečné bytosti: jednou se zamilujeme na první pohled, podruhé až ve chvíli, kdy svůj protějšek poznáme a jsme si vědomi všeho, co u druhého můžeme obdivovat, čeho si můžeme uvážit. Je to relativní a diskutabilní.

Co všechno jste ochotná pro lásku udělat či obětovat?
Myslím si, že opravdová láska k ničemu nenutí, nemá podmínek, obětí ani omezení. Dáváte i přijímáte zcela přirozeně.

Byla jste už někdy na Martinském mlýně?
Martinský mlýn navštívím poprvé. Těším na půvabné místo i jeho typicky jihočeské okolí.

Proč vystoupíte na charitativním koncertu Kdo má rád…?
Jsem přesvědčená, že jde o kvalitní a smysluplnou akci. Ráda se budu podílet na snaze pomoci dětem z dětského a novorozeneckého oddělení prachatické nemocnice.

Koho nebo co máte v životě nejraději?
Mám ráda svůj život a všechny, kteří do něho patří.

Jak prožijete letošní léto?
S ohledem na svůj stav provedu pouze několik vybraných sólových koncertů, budu odpočívat a připravovat se na svoji nejkrásnější roli maminky.

Co nového připravujete na podzim pro své příznivce?
Na podzim se nám narodí první děťátko. Moc se těším. Již nyní cítím příliv nové energie, inspirace i do další profesní tvůrčí činnosti. S královéhradeckou filharmonií a dirigentem Leošem Svárovským připravujeme natáčení nového CD. Tentokrát žánrově trošku vybočíme: nahrávku budou tvořit slavné muzikálové melodie a z operního repertoáru na ní uvedeme pouze – pro mě typickou – Habaneru z Bizetovy Carmen.

Kdo je Andrea Kalivodová?
Mezzosopranistka Andrea Kalivodová se narodila v roce 1977 v Kroměříži. Svoje dětství a mládí ovšem prožila v Brně, kde absolvovala konzervatoř (u prof. Jarmily Janíčkové) a zaznamenala svoje první výrazné pěvecké úspěchy – stala se například absolutní vítězkou celostátní soutěže českých konzervatoří v Pardubicích v pěveckém oboru (1998). Dále pokračovala ve studiu na Hudební akademii múzických umění v Praze (prof. Naděžda Kniplová).
Při studiu se pravidelně zúčastňovala mezinárodních mistrovských kurzů, vždy u špičkových pedagogů a uměleckých osobností (Ralf Düring, Franz Lukasowski, Alexe Gall, Eva Blahová, Fabio Luissi, Otto Schenk a dalších). Nakonec se rozhodla pro nabízenou stáž na Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien a strávila rok ve Vídni. Pěvecké i zahraniční studium vedlo mladou umělkyni k pěveckým soutěžím, často se stala jejich laureátkou. Velký úspěch zaznamenala například v roce 2001 v Londýně, kde získala jako mladý talent první cenu nadace Emy Destinové na mezinárodní pěvecké soutěži The Anglo-czechoslovac trust a byla pozvána na koncert mladých nadějných pěvců přímo do londýnské Covent Garden, kde debutovala s velkým úspěchem. Stala se rovněž semifinalistkou Belvedere International Singing Competition ve Vídni. Z českých soutěží se zúčastnila například mezinárodní pěvecké soutěže v Českých Budějovicích, kde v květnu 2000 zvítězila v kategorii A, v roce 2003 se potom stala držitelkou třetí ceny mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v písňovém oboru, následovala i mnohá další ocenění.
Již v dobách svých studií začala hostovat a spolupracovat s našimi předními operními divadelními scénami. V roce 2001 stála poprvé na prknech Státní opery Praha v projektu Bušení do železné opony (soubor dvou oper Vladimíra Wimmera). V roce 2002 debutovala na prknech ostravského Národního divadla v roli Končakovny v opeře Knjaz Igor. Na podzim téhož roku pak absolvovala s produkcí Opera Praha velké turné s operou Xerxes. Pro tuto operu nastudovala roli Amástrys, se kterou pak s velkým úspěchem navštívila také Německo, Švýcarsko, Francii a Lucembursko.
V prosinci 2003 vystupovala se sólistou Metropolitní opery v New Yorku Leo Nuccim na koncertu na Žofíně. V červnu 2004 potom s úspěchem vystoupila na galakoncertě ke vstupu České republiky do EU ve velkém sále vídeňského Konzerthausu. Pravidelně koncertovala a koncertuje takřka v celé Evropě, několikrát také navštívila Japonsko, Koreu a USA. V roce 2005 se též zúčastnila evropského turné hvězd k 60. výročí konce druhé světové války – navštívila reprezentativní Bozarský palác v Bruselu či Kremelský koncertní palác v Moskvě. Andrea Kalivodová se zúčastňuje pravidelně také v České republice významných společenských událostí, kde zpívá jedinečné operní árie. V jejím exkluzivním podání se tak opera dostává i mimo operní scénu a nachází si své nadšené posluchače i mezi účastníky těchto výjimečných akcí (např. Ples v Opeře v Brně, Ples na Žofíně, Ples na Pražském hradě).
Za svou dosavadní pěveckou kariéru se Andrea Kalivodová setkala s řadou předních českých i světových dirigentů (František Preisler, Leoš Svárovský, Jan Chalupecký, Vladimír Válek, Petr Vronský, Hilary Griffiths, Fabio Luisi, Enrico Dovico, John Keenan, Heiko Mathias Förster, Kaspar Zehnder a další), se kterými vždy s radostí spolupracovala.
Od roku 2002 vystupuje ve Státní opeře Praha a od roku 2003 zde působí jako sólistka (nyní Národní divadlo Praha). Zatím poslední rolí, kterou na své domovské scéně Andrea Kalivodová nastudovala, je poetická Dulcinea (režie Jiří Nekvasil, dirigent Heiko Mathias Förster). V dubnu 2008 se představila v roli Carmen v monumentálním provedení této slavné opery G. Bizeta v O2 Aréně v Praze. V tomto jedinečném nastudování Carmen vystoupila i v dalších městech Evropy (například v Budapešti, Mannheimu, Freiburgu). Jako Carmen se Andrea Kalivodová představila také téměř na všech českých operních scénách, vedle Státní opery a Národního divadla v Praze zpívala Carmen také v Brně, Ostravě, Liberci a Ústí nad Labem.
V červenci 2009 vystupovala na otáčivém jevišti v Českém Krumlově v opeře Rusalka v roli Ježibaby. Inscenace vznikla pod režijním vedením Josefa Průdka, taktovky se ujal dirigent Metropolitní opery New York John Keenan. Andrea Kalivodová se také věnuje písňové tvorbě, v současné době vystupuje v pořadu Alma Mahler, její život a písně společně s klavíristkou Kristinou Kasíkovou a Valérií Zawadskou, která čte z autobiografie Almy Mahler. Andrea Kalivodová zavítala i do světa operety. V Hudebním divadle v Karlíně hostuje v nejslavnější operetě Oskara Nedbala, Polské krvi, v roli operní subrety Wandy. V rámci své koncertní činnosti absolvuje Andrea Kalivodová vystoupení po celé Evropě, Americe, Japonsku a dalších zemích.
Na sklonku roku 2011 byl vydán debutový kompaktní disk Andrey Kalivodové Cestami lásky, který je LIVE záznamem jejího úspěšného koncertu na festivalu Hudba tisíců Mahler Jihlava 2011. Andrea Kalivodová si pro něj vybrala českou písńovou tvorbu. Z klasických a velmi známých titulů je zde cyklus Antonína Dvořáka Cigánské melodie, který obsahuje i jednu z nejpopulárnějších písní Když mne stará matka. Další písně jsou již tvorbou dvacátého století – většina z nich vychází z folklorních inspirací. Vedle výběru z písní Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka Andrea Kalivodová nazpívala niterný milostný cyklus Petra Ebena Písně nejtajnější a zejména dvě skladby, které patří spíše k raritám – baladu Jana Kunce Stála kačenka u Dunaja a Ostrčilovu baladu Osiřelo dítě.
Andrea Kalivodová je častým hostem médií, vystupuje v televizi, v rozhlase a tyto své aktivity vždy spojuje s šířením dobrého jména opery. Rovněž se intenzivně zapojuje i do charitativních projektů, k nejvýznamnějším patří její podpora IKEMU – pacientů s plicní arteriální hypertenzí a sdružení CEREBRUM, které pomáhá lidem po poranění mozku.

Kdo má rád… s hvězdami na Martinském mlýně
Něco málo ke třem předchozím ročníkům: Před třemi lety se na Martinském mlýně uskutečnil historicky první ročník Dětského dne a benefičního koncertu Kdo má rád… pod taktovkou agentury Martin Production (www.martinproduction.eu ).
Byť přes počáteční házení klacků pod nohy se první ročník povedl a pro Dětské a novorozenecké oddělení nemocnice Prachatice vybralo přes 63.000 korun, které si na podiu převzal ředitel této nemocnice Michal Čarvaš.
Druhému ročníku zpočátku nepřálo počasí, protože už předchozího večera lilo jako z konve, ale i přesto dorazilo na Dětský den 450 dětí (jednou tolik, co na ročník první) a na večerní koncert, kde už i svítilo slunce dorazilo kolem 500 lidí.
Začínalo se Dětským dnem, kdy kolem Mlýna a jeho přilehlého rybníka byly rozestavěny pohádkové bytosti v podobě čarodějnice Bludimíry, vodníka, čerta, hejkala, mlynáře, Karkulky ad., u kterých děti plnily jednotlivé disciplíny.
Na tento Dětský den navazoval již zmíněný benefiční koncert, jehož výtěžek opět připadl nemocnici Prachatice a to konkrétně na Dětské a novorozenecké oddělení.
Při loňském třetím ročníku naopak počasí přálo a dětí přišlo přibližně 600 a na koncert dorazilo kolem 1000 lidí. Z vybraných financí se koupil na Dětské a novorozenecké oddělení prachatické nemocnice  lékařský přístroj EKG Holter.
No a v letošním roce budou na děti opět čekat kolem rybníka a v přilehlém lese pohádkové bytosti, u kterých budou opět plnit různé úkoly a pokud vše splní, dostanou opět Diplom a dárky. Kromě různých disciplín na ně také čekají různé atrakce: například atrakce z IQ Landie z Liberce, trampolína, skákací hrad a také stánky s cukrovinkami – cukrovou vatou, tureckým medem, nugátem, zmrzlinou apod.
Na koho se můžete těšit na letošním čtvrtém ročníku benefičního koncertu od 18.00 hodin? Vašo Patejdl, Jana Paulová, Martin France, Jana Kocianová, Roman Vojtek, Andrea Kalivodová, Zbyněk Drda, Hana Křížková, Martin Harich, Kamila Nývltová, Zuzana Nová, Dáša Zázvůrková, Markéta Zehrerová, Pavel Houfek a Gábina Goldová. Večerní koncert moderuje Markéta Mayerová. Dětským odpolednem vás bude provázet Michaela Marková.

Něco málo z historie mlýna….
První dochované dokumenty ze dne 27. května roku 1876 hovoří o tom, že vlastnické právo se vkládá manželům Františkovi Bicanovi na polovici a Anně Bicanové na polovici, kteří podstupují mlýn po pouhých osmi letech Václavu a Kateřině Rudolfovým.
Mlýn pak celkem často měnil své majitele a to prodejem i dědickým právem a nebyl výrazně přestavován. Poslední majitelé se jmenovali Kratochvílovi a jejich portréty jsou k vidění na čestném místě v mlýnici. Starousedlíci z Hrádku hovoří o tom, že v té době byla v jedné jeho části hospoda.
Teprve ve dvacátém století se stal majetkem syndikátu novinářů, kteří jej nechali kompletně zrekonstruovat. Z bývalé stodoly vznikla ubytovací část a z mlýnice pak část restaurační. Mlýn pak sloužil syndikátu více než dvacet let a nesl jméno Na Kratochvíli.
V roce 2001 se majitelé rozhodli mlýn odprodat v dobrovolné dražbě a tehdy se mlýn stal majetkem Martiny Doudové, jejíž jméno v současnosti nese. Opět jej čekala další rekonstrukce. Byla přestavěna ubytovací část, zřízeno sociální zařízení a změnila se i dispozice pokojů. Upraveno je i okolí mlýna a v roce 2004 byl vybagrován rybník, pod jehož hrází stojí vlastní stavba. Po řadě let se do mlýnice vrátily i výše zmíněné portréty.

Kdo má rád… na Martinském mlýně
sobota 14. června 2014
IV. ročník benefičního koncertu a dětského dne
dětský den – od 11.00 hodin – zdarma
benefiční koncert – od 18.00 hodin

Foto: Martin Production